Головна Головна -> Реферати українською -> Політологія -> Міжнародно-політичні конфлікти

Міжнародно-політичні конфлікти

Назва:
Міжнародно-політичні конфлікти
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,37 KB
Завантажень:
222
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.5


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Міжнародно-політичні конфлікти є невід`ємною складовою міжнародних відносин, так як міжнародні відносини є частиною людської історії. Якщо вони і могли будь-коли існувати одне без одного, то це було досить давно і тривало відносно не довго. Та незважаючи на це, міжнародно-політичний конфлікт, який повторювався на протязі багатьох тисяч років на цивілізаційному, соціальному чи геополітичному підґрунті, є досить мало вивченим. Це залежить від того, що не тільки методологічна, але і політична позиція дослідників цієї проблеми змушує їх по-різному відповідати на ті чи інші запитання. Власне тому видається незрозумілим те, що деякі авторитетні дослідники вважають за недоцільне виокремлювати міжнародні та міждержавні політичні конфлікти. Зрозуміло, що така плутанина є наслідком не чітко сформульованого поняття політичних відносин на міжнародній арені.

Не випадково саме поняття „міжнародний конфлікт” до сьогоднішнього дня не має чітко визначеного змісту. Власне, у зв’язку з цим широкого визнання та розповсюдження набуло формулювання американського вченого К. Райта. Він не проводив чіткої межі між міжнародним та міждержавним конфліктом, а визначав міжнародний конфлікт як „відносини між державами, які можуть існувати між ними на всіх рівнях і у різній степені. З цього випливає, що існує чотири стадії конфлікту:

1) усвідомлення несумісності;

2) зростання напруги;

3) тиск без застосування військової сили;

4) війна.

Конфлікт, в вузькому розумінні, це ситуація, в якій країни застосовують певні дії одна проти одної.”[1,p.128-141 ]. При цьому , як правило, велике значення надається тісній взаємодії конфлікту та співробітництва. В такому контексті міжнародний конфлікт розглядається як елемент механізму саморегуляції системи міжнародних відносин, робляться спроби розкрити взаємозв’язок „ конструктивних” та „деструктивних” наслідків міжнародного конфлікту. Отже, вважається, що сутність світової політики – це конфлікт та його регулювання групами людей, котрі не визнають загальної ролі верховної влади.

В останні роки закордоном спостерігається зниження інтересу до пошуку універсального визначення поняття „ конфлікт”. Здебільшого це стосується поняття міжнародного конфлікту.

На думку Л.Герасіної існує два найосновніших розуміння конфлікту:

„... зіткнення протилежних чи несумісних дій, інтересів, поглядів і цілей окремих осіб, соціальних груп або спільнот, політичних партій чи організацій, держав або їх спілок, різних соціальних ( політичних чи економічних ) систем ( соціолітична інтерпретація ) ;

... найбільш гострий спосіб розв’язання значних суперечностей, що виникають у процесі взаємодії, який полягає у протидії між суб’єктами конфлікту...” [2, c.11].

Відповідно саме поняття міжнародно-політичний конфлікт виводиться або з соціальної взаємодії, що має місце у конкретних історичних умовах, або ж з психологічного стану групи.

В останні десятиліття поняття міжнародного конфлікту конкретизується, деякі науковці вказують на його зв’язок з тою чи іншою соціальною спільнотою. Ми ж будемо посилатись на розуміння міжнародно-політичного конфлікту як зіткнення тих інтересів, що входять в систему владних відносин між соціальними спільнотами, що взаємодіють на міжнародній арені. Іншими словами, до числа міжнародно–політичних конфліктів слід віднести не тільки ті, що є результатом власне політичної діяльності держав та їх об`єднань, але і ті конфлікти, що зумовлені діями і інших учасників міжнародних відносин, політичними аспектами будь-яких (економічних, інформаційних, конфесійних, культурних, наукових і т.д.) міжнародних відносин. Таке розуміння міжнародно-політичного конфлікту дозволяє отримати, зафіксувати та використовувати як методологічні орієнтири декілька висновків, що є суттєво важливими для вивчення як внутрішніх, так і міжнародних політичних конфліктів, і відповідно самих політичних відносин.

По-перше, поняття „міжнародно-політичний конфлікт” може бути застосоване не тільки до конфлікту між державами, але і до конфлікту між будь-якими соціальними спільнотами, що взаємодіють в системі владних відносин на світовій арені.

По-друге, повне вивчення міжнародно-політичного конфлікту не може бути обмеженим тільки виявленням його власного, внутрішньополітичного змісту та функцій, передумов виникнення та вирішення, воно також не має включати в себе визначення його місця та значення у внутрішній та світовій політиці, їх вплив на ґенезу, суть та хід конфлікту.

По-третє, внаслідок цього відкривається принципово важлива можливість ”підведення спільного знаменника”, співставлення результатів, отриманих внаслідок застосування кожного з існуючих та конкуруючих підходів, даних багаточисельних національних та міжнародних дослідницьких центрів та шкіл, що в своїй практиці використовують різноманітну методологію вивчення як внутрішньополітичного так і міжнародного політичного конфліктів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Міжнародно-політичні конфлікти

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок