Головна Головна -> Реферати українською -> Політологія -> Вплив радянського фактору на процес переходу від „Народної демократії" до соціалізму в Чехословаччині (1945-1948 рр.)


Вплив радянського фактору на процес переходу від „Народної демократії" до соціалізму в Чехословаччині (1945-1948 рр.)

Назва:
Вплив радянського фактору на процес переходу від „Народної демократії" до соціалізму в Чехословаччині (1945-1948 рр.)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,30 KB
Завантажень:
397
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Вплив радянського фактору на процес переходу від „Народної демократії" до соціалізму в Чехословаччині (1945-1948 рр.)


Після перемоги над нацистською Німеччиною відновили свою державу чехи та словаки. У відродженні сильної Чехословаччини проявив особливу зацікавленість Радянський Союз, який розглядав цю країну як форпост свого впливу в Центральній та Південно-Східній Європі [2,30].
Політичною основою нової влади у відродженій Чехословаччині став Національний фронт чехів і словаків (НФ). До чеського Національного фронту входили чотири партії: комуністична, соціал-демократична, національно-соціалістична і народна. Словацький НФ, що існував окремо від чеського, складався спочатку тільки з двох партій - комуністичної та демократичної.
Урядова програма, оприлюднена 5 квітня 1945 р. в м. Кошице (Кошицька), стала результатом компромісу основних політичних сил Чехословаччини і містила основні принципи народно-демократичної держави. 
Консультації з радянським керівництвом відносно формування урядової
програми та основних проблем радянсько-чехословацьких відносин проводили як лідери демократичних сил (Е.Бенеш), так і комуністи (К.Готвальд). В березні 1945 р. лідер КПЧ К.Готвальд направив в Наркомат іноземних справ СРСР проєкт урядової програми, яка мала стати основою для переговорів комуністів з демократами з питань повоєнного розвитку держави, і отримав поради та зауваження майже до всіх розділів документу [2,177].
СРСР взяв активну участь у процесах відродження чехословацької держави. Весною 1945 р. ним була забезпечена  охорона кордону між Чехословаччиною та Польщею, охорона президента Чехословачини Е.Бенеша та уряду держави. Радянський Союз надав допомогу і у формуванні Збройних сил Чехословаччини.
Роль СРСР була дуже відчутною і у відновленні чехословацької економіки.  Чехословацький уряд був ознайомлений з системою планування та управління окремими галузями промисловості з метою перенесення радянського досвіду в націоналізований сектор країни. Чехословацька сторона стала ініціатором створення постійного інституту радників з СРСР при Економічній раді уряду ЧСР [2,193]. Присутність радників з СРСР посилювала радянський вплив на вирішення важливих економічних проблем Чехослов аччини та перехід до  радянської моделі розвитку. Проблему торговельно-економічної орієнтації країни в 1947 р. теж було вирішено на  користь СРСР, хоча опоненти комуністів виступали за приоритетні зв'язки зі США.
В питаннях зовнішньої політики радянський чинник теж відігравав визначальну роль для Чехословаччини. В  1946 р. зовнішньополітичні контакти між СРСР та ЧСР були посилені з ініціативи чехословацької сторони [2,314]. Підписання договорів Чехословаччини з західними державами проходило тільки після консультацій з Москвою.
В липні 1947 р. чехословацький уряд ухвалив рішення взяти участь в Паризькій нараді європейських країн-учасниць „плану Маршала" - програми реконструкції Європи. Але після зустрічі 9 липня 1947 р. голови уряду ЧСР К.Готвальда з Й.В.Сталіним і В.М.Молотовим у Москві, Чехословаччина відмовилась від участі в Паризькій нараді та остаточно потрапила до сфери впливу СРСР [2,463].
В 1947 р. посилилися протиріччя між комуністами та їх союзниками по урядовій коаліції. Це було пов'язано з ініціативами КПЧ щодо розширення масштабів націоналізації та поглиблення аграрних перетворень, які передбачали обмеження земельної власності. Праві партії за підтримки соціал-демократів зуміли ізолювати комуністів в уряді і провели проти них декілька рішень.
Напередодні виборів до парламенту 1948 року боротьба між демократичними партіями і комуністами досягла вищої точки. На знак незгоди з діями комуністів в уряді 12 міністрів від трьох партій - національно-соціалістичної, народної та словацької демократичної подали у відставку, сподіваючись на падіння уряду К.Готвальда і дострокові парламентські вибори.
Під час кризи в Празі з офіційним візитом перебував замміністра іноземних справ СРСР В.О.Зорін. Він дав рекомендацію комуністам зайняти жорстку позицію і не йти на поступки правим.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему: Вплив радянського фактору на процес переходу від „Народної демократії" до соціалізму в Чехословаччині (1945-1948 рр.)

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок