Головна Головна -> Реферати українською -> Політологія -> Умови становлення громадянського суспільства в Україні (політичні аспекти)

Умови становлення громадянського суспільства в Україні (політичні аспекти)

Назва:
Умови становлення громадянського суспільства в Україні (політичні аспекти)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,00 KB
Завантажень:
434
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
УДК 321(477)
Півторак О.В., Миколаївський державний гуманітарний університет ім. Петра Могили
Умови становлення громадянського суспільства в Україні (політичні аспекти)
У статті аналізується концепція громадянського суспільства як сфери недержавних суспільних інститутів і відносин та політичні аспекти процесу його становлення в сучасній Україні. Автором виокремлено політичні інститути громадянського суспільства - конституційно-правові засоби прямої і представницької демократії, політичні партії, групи інтересів, засоби масової інформації, органи місцевого самоврядування як засоби впливу громадянського суспільства на державу і розкрито зміст процесів їх становлення в Україні в роки незалежності.
In the thesis a conception of civil society and political aspects ofprocess of its formation in the modern Ukraine are analyzed. Besides the political institutions on the civil society - constitution and law means of direct and representative democracy, political parties, interest groups, mass media, organs the state, and the sense of processes of their formation in Ukraine during the independent years were also
В основі ідеї громадянського суспільства лежить проблема взаємовідносин людини з політичною владою, суспільства з державою. Будь-яка, навіть найдемократичніша, держава постійно виявляє тенденцію до розширення своїх повноважень і встановлення тотального контролю над суспільством. Держави можуть зловживати своєю насильницькою функцією - втягувати народи у кровопролитні війни, здійснювати репресії по відношенню до своїх громадян, обкладати їх непомірними податками, вводити жорстокі закони тощо.
З метою захисту суспільства від необгрунтованих зазіхань держави, обмеження державного свавілля людство напрацювало низку практичних і теоретичних засобів, до яких відносяться, зокрема, ідеї правової держави і громадянського суспільства. Якщо сенс ідеї правової держави полягає в тому, щоб зв'язати державу правом, підпорядкувати її дії закону, то сенс ідеї громадянського суспільства - підпорядкувати державу суспільству, обмежити свавілля державної влади.
У найбільш загальній формі громадянське суспільство звичайно визначається як суспільство, відокремлене від держави (як політичного інституту), сфера недержавних суспільних інститутів і відносин. Таке розмежування дозволяє розглядати суспільство і державу як партнерів, заперечує вивищення держави над суспільством, доводить, що держава є похідною від громадянського суспільства і повинна слугувати йому, а не навпаки, як це нерідко буває.
Становлення громадянського, тобто певною мірою незалежного від держави, суспільства є одним з головних завдань демократичного розвитку постсоціалістичних країн. За соціалізму мало місце одержавлення суспільного життя, держава жорстко регламентувала та контролювала всі сфери і види суспільного та приватного життя. Відсутність структур громадянського суспільства і його зворотного впливу на державу була головною причиною того, що соціалістична держава вдавалася до довільних експериментів над суспільством, чинячи над ним насильство. Становлення громадянського суспільства якраз і має за мету поставити державу під контроль суспільства, звести до мінімуму можливу шкоду від неї, обмежити свавілля державної влади.
Особливо важливим становлення громадянського суспільства є для України. Відсутність у минулому власної незалежної державності, демократичних традицій політичного життя таїть у собі загрозу переходу після набуття незалежності від соціалістичного етатизму до державного фетишизму, вияви якого в різних формах вже дають ознаки. Подолати тоталітарне одержавлення суспільного життя, нейтралізувати зміщення суспільного розвитку в бік держави може тільки становлення громадянського
суспільства. Процес цей є важливим у всіх відношеннях - економічному, соціальному, політичному, правовому, духовному тощо. Особливо важливими у становленні громадянського суспільства є політичні аспекти, пов'язані з формуванням політичних інститутів цього суспільства та його впливом на державу.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Умови становлення громадянського суспільства в Україні (політичні аспекти)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок