Головна Головна -> Реферати українською -> Політологія -> Чорноморський регіон як важливий геополітичний фактор України

Чорноморський регіон як важливий геополітичний фактор України

Назва:
Чорноморський регіон як важливий геополітичний фактор України
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,45 KB
Завантажень:
396
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Чорноморський регіон як важливий геополітичний фактор України


Завдяки особливостям свого геополітичного положення, Чорноморський регіон був і залишається у фокусі зіткнення інтересів різних держав. Стратегічне значення регіону полягає насамперед в тому, що через нього пролягають важливі транспортні комунікації, які поєднують цивілізаційні центри Європи.
Внутрішні міжетнічні та міжконфесійні протиріччя, процес створення нових державних інституцій, розробки нової законодавчої бази, встановлення демократичного контролю над збройними силами, в значній мірі ускладнюються стрімким переходом до ринкової економіки. Ці протиріччя можуть бути вкрай небезпечними для розвитку демократичних реформ, якщо вони не будуть вчасно вирішені політичними та демократичними шляхами. Причини, що зумовлювали локальні конфлікти національного, етнічного і релігійного характеру в регіоні не втратили актуальності й нині, породжуючи нові, жорстокіші прояви, такі як міжнародний тероризм, організована злочинність, розповсюдження зброї, незаконний обіг наркотиків, міграція населення, проблеми біженців та забруднення навколишнього середовища.
Останнім часом досить велика кількість експертів бере на себе сміливість стверджувати, що саме Чорне море стає центром протистояння між Заходом і Сходом. Прийнявши до своїх лав Румунію та Болгарію, Європейський союз вийшов на береги Чорного моря і поступово стає одним із ключових гравців у "чорноморській грі", про що свідчить готовність ЄС виділити, за словами комісара ЄС з зовнішньої політики пані Ферреро-Вальднер, на реалізацію проектів у Чорноморському регіоні 1,7 млрд. євро. Сполучені Штати також оголосили Чорноморський регіон зоною своїх стратегічних інтересів і створюють бази в Румунії та Болгарії.
Отже, великий Чорноморський регіон розглядається, насамперед, як південний фланг євроатлантичного співтовариства. Причорномор'я розташоване в безпосередній близькості до багатих нафтою і газом районів Каспію і Близького Сходу. Енергетичні проекти, такі, наприклад, як "Набукко", покликані послабити домінуючу роль Росії в цій сфері.
Крім того, дедалі більша увага приділяється сьогодні створенню асоціацій держав. У грудні 2005 року було створено форум Співтовариства демократичного вибору, що прагне об'єднати країни Чорноморсько-Балтійсько-Каспійського регіону. У наступному, 2006-му, році Румунія стала ініціатором чорноморського форуму "За діалог і партнерство". У тому ж 2006 році на травневому саміті ГУАМ у Києві було прийнято рішення трансформувати це міждержавне об'єднання в міжнародну організацію "За демократію й економічний розвиток - ГУАМ". У декларації Тбілісі, Київ, Баку й Кишинів висловили готовність співробітничати в забезпеченні демократії і підтвердили курс на поглиблення євроінтеграції та зміцнення відносин з НАТО.
Формально всі новостворювані міждержавні асоціації й союзи покликані сприяти інтеграції в Чорноморському і, якщо ширше, Чорноморсько-Балтійсько-Каспійському регіоні. Але навіть побіжний погляд на карту свідчить про те, що мова йде, по суті, про створення подвійного санітарного кордону, який, з одного боку, відокремлює "стару Європу" від Росії, з другого - покликаний відокремлювати основну територію транзиту енергоносіїв від неспокійного Близького Сходу. І все це під егідою НАТО, куди в даний момент входить більшість країн Чорноморського та Балтійського регіонів.
Певна річ, що на таку активність Росія дала цілком адекватну асиметричну відповідь, почавши реалізацію нових енергетичних проектів, які в остаточному підсумку можуть зіграти важливішу роль у посиленні її позицій у регіоні, ніж збільшення її військової присутності чи створення якихось міждержавних союзів під її егідою. Для повноти картини варто нагадати, що додатковим фактором, який підсилює нестабільність, є наявність у Чорноморському регіоні чотирьох "заморожених" конфліктів - у Придністров'ї, Абхазії, Південній Осетії й Нагірному Карабасі. Проголошення незалежності Косово і визнання її західними країнами, в тому числі США, лише підштовхне невизнані держави в їхньому прагненні домогтися аналогічного результату.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Чорноморський регіон як важливий геополітичний фактор України

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок