Головна Головна -> Реферати українською -> Політологія -> Проблема толерантності в контексті політичної культури сучасного українського суспільства

Проблема толерантності в контексті політичної культури сучасного українського суспільства

Назва:
Проблема толерантності в контексті політичної культури сучасного українського суспільства
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,00 KB
Завантажень:
251
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
УДК 316.647.5 (477)
Ханстантинов В. О., Миколаївський державний аграрний університет
Проблема толерантності в контексті політичної культури сучасного українського суспільства
У статті розглядається сутність феномену толерантності, показана актуальність її вивчення та значення для формування політичної культури. Аналізуються причини та форми прояву нетолерантності в політичній сфері українського суспільства. Пропонуються шляхи утвердження в ньому толерантності як норми та риси політичної культури сучасного типу.
In the article essence is examined to the phenomenon of toleration, shown actuality of its study and value for forming political culture. Reasons and forms of display of intoleration concerning political sphere of modern Ukrainian society are analysed. The ways of developing toleration in it are offered.
Президентські вибори в Україні 2004 року привернули увагу не лише до проблеми
концептуальних засад її майбутнього, визначення її ролі і місця в сучасному політичному процесі в Європі, але й до характеру застосованих форм, методів боротьби між учасниками перегонів, до цінностей, норм, ідеалів політичного життя, до яких вони апелювали і які вони реально втілювали в життя своїми вчинками, діями, висловлюваннями. Можна сказати, що широкий загал побачив не лише обличчя політиків, але й обличчя властивої сучасному українському суспільству політичної культури. Як уявляється, одним із найбільш тривожних симптомів її недостатньо високого рівня є брак толерантності.
Ми розглядаємо толерантність як важливу атрибутивну ознаку, передумову і результат функціонування суспільного життя, в тому числі і в першу чергу політичного, на принципах демократії, плюралізму, пріоритету прав людини і цінностей свободи. Подальше входження України до цивілізованої сім'ї народів актуалізує проблему толерантності як в теоретико-пізнавальному, так і в практико- впроваджувальному відношенні.
Серед мислителів минулого, які досліджували феномен толерантності, необхідно насамперед пригадати Дж.Локка, Дж.Ст.Мілля, Є.Бектама та деяких інших представників лібералізму. Власне кажучи, толерантність уперше постала як предмет безпосереднього вивчення тоді, коли визріли в Англії ХУІІ століття буржуазні за своєю природою суспільно-економічні реалії, коли настав час усвідомлення й політичної артикуляції властивих їм духовних засад.
Деякі іноземні вчені взагалі вважають, що саме слово "толерантність" вжито уперше Дж.Локком [1]. У "Посланні про віротерпимість" та деяких інших полемічних за змістом творах видатний англійський мислитель обгрунтував
нераціональність інтолерантності, показав, що в більшості випадків довільне зовнішнє насильство викликає суто негативні наслідки. Завдання держави, на думку філософа, полягає в тому, щоб захистити індивіда від будь-якого роду несправедливостей, оскільки кожна людина має право на толерантність. Локк вказує на те, що право на абсолютну істину через її недоступність не може привласнюватись будь-ким. Проте толерантність Локка має справу лише з релігією, звернена у бік віруючих і заснована на релігії.
Подальше розгортання на широких концептуальних засадах проблеми толерантності було здійснено Дж.Ст.Міллем у його есе "Про свободу". В ньому толерантність осмислюється як необхідна умова соціального процесу, як невід'ємна складова справедливого суспільства. Мілль пов' язує толерантність зі свободою і ставить питання про межі влади суспільства над індивідом. Він доходить висновку, що така влада поширюється на індивідів у зв'язку з виконанням ними своїх обов'язків. Якщо ж дії індивіда не зачіпають чиїхось інтересів, крім його власних, чи зачіпають тільки інтереси тих осіб, які самі того бажають, то у такому разі не може бути й мови ні про яке втручання. Індивід має повне право користуватися індивідуальною свободою, робити на свій розсуд і ризик той чи інший вибір. На тлі такої свободи вибору органічно виростає толерантність як норма і механізм регулювання суспільних відносин.
Плідними щодо всебічної концептуалізації толерантності можуть бути теорія розсіяних знань Ф.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Проблема толерантності в контексті політичної культури сучасного українського суспільства

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок