Головна Головна -> Реферати українською -> Політологія -> З історії виникнення та функціонування партій соціалістичного

З історії виникнення та функціонування партій соціалістичного

Назва:
З історії виникнення та функціонування партій соціалістичного
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
17,30 KB
Завантажень:
264
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
***
З історії виникнення та функціонування партій соціалістичного
спрямування в Східній та Західній Україні ХІХ-ХХст.
Кінець ХІХ – початок ХХ ст. відзначався загальним захопленням соціалізмом. З’являється принципово нова ідейно-політична течія, пов’язана з поширенням марксизму на національному грунті. Усі політичні організації та партії (гурток І. Стешенка, українська селянська організація “Група сільських робітників соціал-демократів Київської губернії”, Київський союз боротьби робітничого класу”, Революційна українська партія (РУП), Українська соціал-демократична робітнича партія (УСДРП), Соціал-демократична “Спілка”, Українська соціалістична партія (УСП), Українська соціал-демократична спілка (УСДС), УНП, Руська українська радикальна партія), які виникли на українському грунті, орієнтувалися на той чи інший варіант соціалізму.
Правда, соціалізм УНП(1902р.) разюче відрізнявся від соціалізму російських більшовиків і меншовиків, і навіть українських соціал-демократів. По-перше, він не поривав з ідеєю самостійно-сті України, був із нею органічно пов'язаний. По-друге, це був еволюційний соціалізм, який відкидав необхідність соціально-економічного перевороту. "Помиляються ті, - йшлося в програмі УНП, - що вчать, ніби соціалістичний устрій може бути разом по всій землі. В соціалістичний устрій, як ідеал устрою, вступлять тільки народи надзвичайно високої культури. Ні один народ не жде другого, поки той наздожене його по освіті, а старається пертися вище й вище по ступенях культурної драбини, не зважа-ючи ні на що. Наше завдання, аби український народ в цій справі... не був позаду інших культурних народів". Необхідною передумовою глибоких соціально-економічних перетворень в суспільстві, а в кінцевому рахунку і досягнення соціалістичного ідеалу, програма УНП вважала здобуття вільної, непідлеглої, самостійної держави української - республіки українських робочих людей. Самостійну Україну планувалось будувати як спілку вільних самоправних земель, які відрізняються умовами життя, тобто на федеративних засадах.
У робітничому питанні програма Української народної партії передбачала встановлення 8-годинного робочого дня для робітників, скорочений робочий день на шкідливих виробниц-твах і для підлітків та жінок, безкоштовну медичну допомогу, організацію страхових кас тощо.
У своїй програмі УНІІ вперше висловила своє ставлення до аграрного питання. Як найближчі вимоги самостійники висували: прийняття законів, які будуть сприяти переходу земель України в селянські руки (примусовий викуп у поміщиків на вигідних для селян умовах), нормування орендної плати на землю, яку селяни виплачують поміщикам, перехід до орендного фермерства. З часом планувалося утворити земельний банк України, з якого землею б наділялись сільськогосподарські робітники і мало-земельні селяни.
Таким чином. Українська народна партія виникла на базі на-ціоналістичних елементів українського громадівського руху, які пов'язували визволення України з завоюванням самостійності. Разом з тим УНП мала чітко виражені соціалістичні гасла у своїй програмі.** Пилипчук О., Коропатник М. Історія соціалістичних ідей в Україні. – Чернігів, 2004. – С.24-25.
Програма Русько-української радикальної партії (РУРП, 1890р.) включала марксистські положення про перебудову способу виробництва на основі досягнень та відкриттів, зроблених основоположниками наукового соціалізму, а також пункт про майбутню колективізацію всіх основних засобів виробництва. Ці параграфи програми РУРП відомі дослідникам під назвою так званої “максимальної частини”, які фактично дезавуювалися положеннями іншої, “мінімальної частини”, програми. Згідно з останніми партія мала боротися за проведення в державі низки ліберальних політичних та економічних реформ, які б були спрямовані на виникнення міцного індивідуального сільського виробника та цим самим змогли б стримати неконтрольований ріст чисельності пролетаріату.
Фактично в програмі РУРП було поєднано несумісні речі -марксистські тези та тези, притаманні народницькій ідеології, що вже само по собі закладало в документ внутрішнє протиріччя, яке не могло не прискорити руйнування самої партії.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 Реферат на тему: З історії виникнення та функціонування партій соціалістичного

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок