Головна Головна -> Реферати українською -> Політологія -> Моделі нормативного обгрунтування „громадянськості”

Моделі нормативного обгрунтування „громадянськості”

Назва:
Моделі нормативного обгрунтування „громадянськості”
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
14,82 KB
Завантажень:
121
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Реферат на тему:
Моделі нормативного обгрунтування „громадянськості”


Вивчення проблем, породжених розвитком громадянського суспільства в Україні, науковці різних галузей знання вважають актуальними і присвячують їм значну кількість розвідок. Однак, як не прикро, мало уваги звертається на такий важливий теоретичний аспект, як концепція громадянського суспільства і, зокрема, на обгрунтування норм „громадянськості”. Адже важливо пояснити, чому громадяни за певних обставин діють саме „як громадяни”. Тим часом у працях визнаних дослідників суспільних відносин різних часів можна знайти варіанти відповідей на це важливе й сьогодні питання.
Вивчаючи праці засновників концепції громадянського суспільства, зокрема, Т. Гоббса, Дж. Локка, Д. Юма, можна побачити, як вони намагалися знайти єдину основу розмаїття дій та взаємодій людей в суспільстві. Такі спроби продовжували й наступні покоління вчених. Та вони вже не тільки описували і пояснювали громадянські дії, але й переконували людей у їх доцільності та необхідності. Дослідження того, які ж варіанти пояснення та обгрунтування громадянської поведінки, мотивів участі в громадських справах були запропоновані політологами за час, що минув після започаткування концепції громадянського суспільства, є важливим, якщо зважати на сьогочасні проблеми його становлення та ефективного функціонування.
В останні роки тема громадянськості частково досліджувалася в працях А. Колодій [15] та В. Цвиха [16], а також у публікації автора цих рядків „Громадянське суспільство та недержавні організації: базові характеристики та взаємозв’язок” [17].
У рамках цієї статті автор не претендує на широкий аналіз поняття „громадянськість”. Його мета – дослідити, які підстави для такого важливого явища, як „взаємність” – складової поняття „громадянськість” – були віднайдені в процесі вироблення концепції громадянського суспільства.
„Громадянськість”, цей дещо кострубатий термін, який нині вживаємо, можна вважати одним з ключових для концепції громадянського суспільства, оскільки він претендує на охоплення всіх якостей та спроможностей, притаманних особистостям, що складають громадянське суспільство, – автономність, взаємність, здатність до взаємодії з іншими заради спільних цілей, уміння підпорядковувати приватні інтереси загальним тощо. В основі громадянськості, а відтак і громадянського суспільства, маємо певні норми, які обумовлюють ці якості та здатності. Втім їх дослідження є справою не однієї глибокої розвідки. Ми ж прагнемо означити тільки одну норму, яка, однак, посідає чи не чільне місце для обгрунтування нашого уявлення про громадянськість.
Від Конфуція, який першим сформулював правило „золотої середини” („Кожен повинен ставитися до інших так, як він хоче, щоб ставилися до нього”), і до І. Канта з його категоричним імперативом це правило філософи вважали основою життєдіяльності суспільства, раціональної взаємодії людей – тобто основою громадянського суспільства. Однак, як зауважував Дж. Локк, це „найнепохитніше моральне правило і основа будь-яких громадських чеснот” все ж „потрібно довести до усвідомлення людиною, яка його не знає” [1, с. 117]. Інакше кажучи, „найнепохитніше” правило слід обгрунтувати.
Як, у першу чергу, ми хочемо, щоб інші ставилися до нас? Воліємо, аби вони дотримувалися взятих зобов’язань, були доброзичливими, готовими до співпраці задля вирішення надто складних для однієї людини завдань. Що може переконати людей діяти саме так, а не інакше?
Це, до речі, є класична дилема, сформульована ще Д. Юмом для фермерів: „Ваше жито достигло сьогодні, а моє буде готове завтра; нам обом вигідно, щоб я працював з вами сьогодні, а ви допомогли мені завтра. Але я не симпатизую вам і знаю, що ви теж мало симпатизуєте мені. Тому я не візьму на себе зайвої роботи заради вас, бо якби і став вам допомагати, то не діждався б послуги у відповідь, не діждався б вдячності. Отже, ми працюємо поодинці, а погода тим часом змінюється, і ми обидва втрачаємо врожай” [2, с. 560].

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 Реферат на тему: Моделі нормативного обгрунтування „громадянськості”

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок