Головна Головна -> Реферати українською -> Політологія -> Правові системи світу та місце політичних партій в них

Правові системи світу та місце політичних партій в них

Назва:
Правові системи світу та місце політичних партій в них
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,87 KB
Завантажень:
146
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Правові системи світу та місце політичних партій в них
У практиці багатьох зарубіжних країн, як засвідчує аналіз їхнього законодавства, існує значний досвід правового регулювання організації та діяльності політичних партій. Розглянемо деякі з них, а саме зупинемось тільки на таких трьох моментах:
1)місці та ролі політичних партій у суспільстві та державі, що передбачає правове вирішення багатьох проблем;
2) порядку створення, призупинення діяльності та розпуску у партії;
3) -проблемі фінансування політичних партій.
З методологічної точки зору, дуже важливим здається з'ясування різних підходів щодо місця і ролі політичних пар-тій, які існують у конституційному законодавстві країн світу.
Перший підхід, який характерний для країн англосак-сонської системи права, пов'язаний з концепцією партії як „ приватної справи, „клубу” громадян по інтересах. У кон-ституційному законодавстві США, Канади, деяких інших кра-їн немає положень про партії, немає і спеціальних законів про них (у федеральному законодавстві США, наприклад, вико-ристовують терміни "комітети політичних дій" або "політич-ні комітети"). В Конституції Індії, де переважають традиції англосаксонського права, про партії згадується у 52 -й по-правці і то у зв'язку з фіксацією припису про те, що при переході з однієї партії в іншу, член парламенту втрачає мандат. І все ж за останні роки й у цих країнах з'явилися за-кони, які присвячені окремим сторонам діяльності політич-них партій (особливо щодо їх участі у виборчій компанії).
Другий підхід притаманний країнам романо - германської системи права. В Конституціях ФРН, Франції, Португалії, Іспанії у багатьох основних законах постсоціалістичних держав (Конституції Болгарії, Ру-мунії, Білорусі та ін.) містяться розгорнуті положення про роль і місце політичних партій у житті суспільства. Наприклад, Основний закон ФРН містить при-пис: "Партії сприяють формуванню волі народу". Деякі конституції трактують партію ширше – як основний елемент політичної діяльності. Конституції цієї групи країн фіксують також і деякі принципи організації та діяльності політичних партій.
Третій підхід існує у деяких тоталітарних державах. Конституції прямо встановлюють однопартійність усі інші партії, крім правлячої, забороняються (зокрема, так було до 1990 р. в Демократичній Республіці Конго).
Четвертий підхід до визначення місця і ролі партії у житті суспільства застосовується у деяких країнах мусульман-ського фундаменталізму. У таких країнах заборонені всі полі-тичні партії, як такі, що порушують єдність умми - мусульман-ської громади (Катар, Кувейт, ОАЄ, Оман. Саудівська Аравія).
П’ятий підхід використовується в умовах авторитарних і тоталітарних режимів і полягає в тому, що законодавчо за-кріплюється тільки певна кількість партій або партії певного профілю, які, як вважають, мають репрезентувати головні те-чії політичної думки, усі решта партій забороняються. Так, у Бразилії після військового перевороту 1964 р. протягом чвер-ті століття були дозволені тільки дві партії: одна про урядова, інша - опозиційна; дві партії були "дозволені" в ряді інших країн. Не менш важливим моментом у правовому регулюванні статусу політичних партій є закріплення на конституційному рівні демократичних принципів утворення та діяльності усіх партій. Насамперед, у зарубіжних країнах конституції закріплюють принцип вільного утворення та діяльності партій, як найважли-вішого критерію демократії. Зокрема, у згаданій статті французького Основного закону міститься таке положення: "Політичні партії та угрупування... створюються і здійснюють свою діяльність вільно". А Конституція Угорщини передбачає, що у Республіці Угорщина можуть вільно створюватися і вільно функціонувати політичні партії за умови додержання Конституції та конституційних законів. Аналогічні положення зафіксовані також у Конституції Італії, Португалії, Греції.
Нерідко конституції формують умови при яких політичні партії можуть користуватися правом на вільну діяльність. Зокрема, вказують на необхідність поважання "принци-пу національного суверенітету і демократії".

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Реферат на тему: Правові системи світу та місце політичних партій в них

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок