Головна Головна -> Реферати українською -> Політологія -> ФАКТОР НАТО В ГЕОПОЛІТИЧНІИ СТРУКТУРІ ЧОРНОМОРСЬКОГО РЕГІОНУ

ФАКТОР НАТО В ГЕОПОЛІТИЧНІИ СТРУКТУРІ ЧОРНОМОРСЬКОГО РЕГІОНУ

Назва:
ФАКТОР НАТО В ГЕОПОЛІТИЧНІИ СТРУКТУРІ ЧОРНОМОРСЬКОГО РЕГІОНУ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,64 KB
Завантажень:
399
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
УДК 327(560.6+477.7)
Гладенко Віктор Миколайович, аспірант кафедри політології Миколаївського державного університету імені В. О. Сухомлинського
ФАКТОР НАТО В ГЕОПОЛІТИЧНІИ СТРУКТУРІ ЧОРНОМОРСЬКОГО РЕГІОНУ
В статті автор намагається окреслити сучасну геополітичну структуру Чорноморського регіону та вплив фактору НАТО на регіональні процеси.
In this article author attempts mark a modern geopolitical structure of Black Sea regions and influence of NATO factor to region processes.
Чорне море - так зване внутрішнє море Атлантичного океану між Європою та Малою Азією. Прямий вихід до цього моря мають шість країн: Україна, Росія, Туреччина, Румунія, Болгарія, Грузія та завдяки українській поступливості - Молдова.
В часи, коли жив Нестор-літописець, Чорне море називали Руським. Цілком вірогідно, що в найближчі десятиріччя Чорне море з повним правом можна буде назвати Європейським морем. Адже вже з першого січня 2007 року, з прийняттям до своїх рядів Румунії та Болгарії, Європейський Союз отримав безпосередній вихід до Чорного моря. Та, окрім Європейського Союзу значним фактором впливу в Чорноморському регіоні є НАТО.
Серед причорноморських держав три (Туреччина, Румунія та Болгарія) є членами НАТО. Про наміри приєднатися до Альянсу заявили Україна та Грузія. Оголосила своєю стратегічною ціллю євроатлантичну інтеграцію і Молдова. Щоправда, остання заява українського прем'єр-міністра про неготовність країни приєднатися до Організації Північноатлантичного договору остудила прихильників євроатлантичної інтеграції України як всередині країни, так і за її межами. Як би там не було, але Чорне море поступово почало перетворюватись на внутрішнє море Північноатлантичного Альянсу, що не могло не стурбувати Росію [1]. Водночас Україна претендує на роль регіонального лідера, принаймні в Північному Причорномор'ї (Центрально-Східній Європі), що не може не впливати на геополітичний розклад сил у Чорноморському регіоні.
Зазначена проблема вже не один рік вивчається дослідниками та науковцями. Зокрема даною проблематикою займаються: Пирожков С., Василенко С., Волович О., Шелест Г., Соскін О., Шаров Є., Гончаренко О., Філіпенко А. (Україна), Дугін О., Панарін І. (Росія), Панасюк П. (Білорусь) та інші.
Метою даної статті є окреслення сучасної геополітичної структури Чорноморського регіону та аналіз впливу фактора НАТО на регіональні процеси й міждержавні відносини. Також статтю спрямовано на виявлення ролі України в регіональній структурі.
Найчастіше поняття "регіональна держава" трактується як суб'єкт міжнародної політики, що завдяки своєму географічному положенню, розмірам і економічному потенціалу має вплив на сусідні держави й реалізує геополітичну стратегію на субрегіональному рівні. Очевидно, зразком класичної регіональної держави може слугувати Туреччина, яка виявляє постійну політичну та економічну активність у прилеглих до неї регіонах - у Південно-Східній Європі, на Кавказі, в Центральній Азії, на Близькому Сході і Середземномор'ї.
Регіональна або лідируюча роль будь-якої держави на міжнародній арені визначається наявністю певних природних і набутих чинників. До природних чинників належать географічне положення країни, розміри території, природні ресурси, кількість та склад населення. За природними ознаками Україна посідає стратегічно важливе місце в геополітичному просторі на цивілізаційній межі Європи та Азії [2, с. 139].
З позиції класичної геополітики українську геостратегію нині характеризують дві головні парадигми: євразійська та євроатлантична (до яких пізніше долучилася й третя - чорноморська), що зумовлено специфікою геополітичних координат України, її належністю водночас до двох регіонів - Європи та Євразії і до того ж її периферійним положенням у кожному з них [3, с. 208-209].
Останнім часом, Україна активно налагодила контакти з країнами Чорноморського регіону, відновлюючи свою історичну роль у цьому регіоні як морської держави. Вона є також значною європейською транзитною територією. В Чорноморському регіоні переплітаються інтереси різних держав.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: ФАКТОР НАТО В ГЕОПОЛІТИЧНІИ СТРУКТУРІ ЧОРНОМОРСЬКОГО РЕГІОНУ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок