Головна Головна -> Реферати українською -> Політологія -> Характеристика політичних режимів (тоталітаризм, демократія)

Характеристика політичних режимів (тоталітаризм, демократія)

Назва:
Характеристика політичних режимів (тоталітаризм, демократія)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
17,56 KB
Завантажень:
39
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
КУРСОВА РОБОТА
ТЕМА: Характеристика політичних режимів (тоталітаризм, демократія)
ПЛАН
1. Види політичних режимів. Єство і історичні типи демократії.
2. Тоталітаризм - феномен XX століття. Ідейні витоки і соціальні передумови.
3. Характерні риси тоталітарних режимів. Особливості авторитарних політичних систем. Авторитаризм і демократія.


Розділ I
ВИДИ ПОЛІТИЧНИХ РЕЖИМІВ. ЄСТВО І ІСТОРИЧНІ ТИПИ ДЕМОКРАТІЇ
При розгляді політичної системи якої-небудь держави або суспільства не слід обмежуватися лише офіційно проголошеними і діючими в ньому інститутами і правовими нормами, конституційними актами, тобто тим, що "заявляє" про себе саму державу. Існують часто вельми значні відмінності і суперечності між парадним фасадом держави і реальними процесами, що відбуваються за цим фасадом. Для характеристики цих процесів застосовується поняття "політичний режим" - система реальних методів владарювання в даній державі. "під політичним режимом розуміється сукупність елементів ідеологічного, інституційного і соціологічного порядку, сприяюча формуванню політичної влади даної країни на певний період".[1] Між ним і декларованим державним ладом, як вже наголошувалося, часто спостерігається невідповідність або навіть пряма протилежність /що особливо характерне для диктаторських і перш за все тоталітарних держав./
Саме політичний режим визначає політичну атмосферу суспільства, на відміну від порівняно стійких правових норм, він рухомий і здатний еволюціонувати в різних напрямах. Вивчаючи конкретні багатоманітні форми політичних режимів, що існували в минулому і теперішньому часі, потрібно, виходячи з сучасних гуманістичних вимог до політичної науки, керуючись принципом, що, людина, индивидуум- "міра всіх речей", основа суспільства і суспільного добробуту, розглядати кожний режим саме по відношенню до конкретної особи, її найважливіших прав і свобод. Основні параметри політичного режиму можуть бути представлені таким чином:
1/ Ступінь розвитку "цивільного суспільства"; 2/ Роль недержавних політичних організацій в політичному житті;
3/ Роль в державі і суспільстві силових структур /армія, поліція, Р. Би./;
4/ Реальна роль закону і функції правоохоронних органів, а також практика тлумачення і вживання ними Конституції і інших актів;
5/ Ступінь розділення властей і характер відносин між ними; 6/ Ступінь централізації влади;
7/ Механізм формування представницьких установ і їх функціонування.
Відповідно до цих критеріїв виділяються 2 різко відмінних між собою типу політичних режимів: демократичний і диктаторський.
Демократія - один з самих споживаних і багатозначних термінів політичної науки. Вона виходить далеко за рамки первинного значення цього слова /в перекладі з грецького воно означає "владу народу" - від "demos" - народ і "hratein" влада/, тобто форми організації держави, при якій владою володіє більшість громадян, що мають рівні права, на відміну від монархії /влада одного/ або аристократія /власті меншини/. Зародився цей лад в Стародавній Греції, його особливості видний державний діяч Афін Перікл охарактеризував так: "називається цей лад демократичним, тому що він зиждется не на меншині громадян, а на більшості їх. По відношенню до приватних інтересів закони наші представляють рівноправність для всіх" [2] Іншими словами, демократія - перш за все така система владарювання, в якій всі шари суспільства мають формальні права участі у виборах і управлінні і формально рівні перед законом. Кажучи про афінську міський демократии/равно як і про інші демократії Стародавнього миру і Середньовіччя/, потрібно мати у вигляді їх специфічний характер, вони тяжіли до колективістської моделі організації і управління/ на відміну від пізніших ліберальних і плюралістичних концепцій/,[3] що яскраво виражалося в утиску прав меншини, відсутності гарантії для їх повноцінного захисту і виразу, нав'язуванні волі загального, цілого, тобто колективу, по відношенню до окремо взятої особи, індивідуума. Далеко не завжди дотримувалася і формальна рівноправність - перевагу одержували заможні шари, аристократія /вони ж утримували реальні важелі управління/.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
Реферат на тему: Характеристика політичних режимів (тоталітаризм, демократія)

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок