Головна Головна -> Реферати українською -> Політологія -> Проблеми трансформації партійних систем в пострадянських країнах: партії та партійні системи

Проблеми трансформації партійних систем в пострадянських країнах: партії та партійні системи

Назва:
Проблеми трансформації партійних систем в пострадянських країнах: партії та партійні системи
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,33 KB
Завантажень:
163
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат з політології
на тему:
Проблеми трансформації партійних систем
в пострадянських країнах: партії та партійні системи


У сучасному суспільстві важко уявити політичне життя без існування політичних партій, оскільки саме партії змушують його рухатися, бути не сталим, а динамічним. Партії – це своєрідна запорука прийняття вірних рішень, оскільки вони одночасно є вираженням інтересів суспільства та засобом їх реалізації. Однак, це можливо лише за умови, якщо політичні партії мають реальну вагу у суспільстві, можуть вільно конкурувати у боротьбі за державну владу. Таким чином, головною складовою політичних відносин є стосунки між партіями, які виявляються саме на терені відносин до державної влади [1].
Ці чинники можна дослідити, розглянувши поняття та типи партійних систем, оскільки вони є складовими політичного суспільства загалом.
Передусім, важливо визначити поняття партійної системи. Її потрібно розглядати як суспільний феномен. Варто зазначити, що відсутність загальноприйнятих критеріїв визначення даного поняття приводить дослідників до різноманітних підходів та оцінок, що неминуче призводить до виникнення теоретичних проблем формування партійної системи.
Сьогодні існує досить багато визначень поняття партійної системи - більш, ніж сто. Це само по собі вказує на чисельність критеріїв, які використовуються при аналізі партійних систем. Розглянемо найпоширеніші погляди на визначення партійної системи.
Деякі вчені під партійною системою розуміють „сукупність політичних партій, які існують у країні, незалежно від форм діяльності та ступеня іституалізації згідно з чинним законодавством” [2] або „сукупність політичних сил, представлених у парламенті, або таких, які прагнуть до представництва у ньому” [3].
Інша група дослідників схиляються до думки, що партійна система це „право партій на формування власної системи правління” [4], а також „сукупність відносин між легально діючими політичними партіями, що виявляються у спільній боротьбі або суперництві за владу у суспільстві” [5].
На нашу думку, приведені вище визначення партійної системи є дещо вузькими, оскільки вони визначають лише певні компоненти партійної системи. Доречніше було б визначити дане поняття як „сукупність політичних партій, відносин між ними, між партіями і державою, їх характер, умови діяльності, погляди на базові цінності політичної культури суспільства та ступінь узгодженості у цих поглядах, що реалізовані у прийнятих ними ідеологічних доктринах та формах і методах практичної політичної діяльності” [6].
Отже, узагальнюючи думки науковців, можемо сказати, що партійна система – це політичний простір, який складається з політичних партій та упорядкованої певним чином сукупності відносин між собою та іншими елементами політичної системи суспільства.
Проведений нами аналіз дозволяє дійти висновку, що з'ясування суті поняття „партійна система” вимагає використання як інституційного, так і функціонального підходів, а також співставлення різних точок зору.
Треба зазначити, що існують також специфічні ознаками партійної системи. По-перше, це існування політичних партій (в окремих випадках – однієї), оскільки саме вони здійснюють вагомий вплив на реалізацію політичної влади у державі. По-друге, це наявність певним чином впорядкованих на нормативно організованій основі відносин між політичними партіями, зв’язків між ними у боротьбі за владу і контроль за діяльністю владних структур. По-третє, це існування взаємин між політичними партіями та іншими інститутами політичної системи суспільства: встановлення контактів із установами держави, суспільними об’єднаннями та електоратом. Ці ознаки і визначають певну партійну форму існування державної влади [7].
Таким чином, партійна система представляє собою організований за участю партій спосіб реалізації політичної влади, і є важливим структурним елементом політичної системи суспільства.
Важливо також уточнити суть двох однаково звучних, але істотно відмінних понять, таких як "багатопартійна система" та "багатопартійність", які іноді можуть становити джерело проблем, пов’язаних із категоріальним апаратом.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему: Проблеми трансформації партійних систем в пострадянських країнах: партії та партійні системи

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок