Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Нові погляди щодо інституту цивільного позову у кримінальному процесі

Нові погляди щодо інституту цивільного позову у кримінальному процесі

Назва:
Нові погляди щодо інституту цивільного позову у кримінальному процесі
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,35 KB
Завантажень:
227
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Нові погляди щодо інституту цивільного позову у кримінальному процесі


На сторінках провідного юридичного журналу РФ "Российская юстиция" опублікована стаття В.Бозрова під назвою "Цивільний позов у кримінальному процесі недоречний" [1, с.29-30] До речі, з низки публікацій у її межах можна зробити висновок, що ця позиція має й інших прихильників. Див: С.Милицин, Е.Попкова. Уголовное дело и гражданский иск: вместе или порознь? // Российская юстиция. – 2001. – №7. – С.46.. Це звернення до проблеми цивільного позову завершилось констатацією явної наукової і процесуальної суперечливості інституту цивільного позову в кримінальному процесі і пропозицією вилучити цей інститут з КПК Росії [2]. Закономірно, що така заява викликала полеміку на шпальтах цього видання. До неї приєдналися С. Міліцин та О. Попкова, Ю. Ліфшиц та Ю. Тимошенко, В. Сисоєв та К. Храмцов. Знаковим є те, що усі вони заперечували тезу В. Борзова.
Подібні висловлювання В.Борзова не залишили байдужими й нас, спонукаючи проаналізувати наукову проблему сумісності цивільного позову із провадженням кримінальної справи, з’ясувавши "ідейні" підвалини цього інституту. Відразу зауважимо, що, окрім загальновизнаної тези про доцільність "з’єднаного процесу", на його користь наведемо висновок про відповідність ідеям та нормам Конституції, міжнародно-правовим актам про державний захист жертв злочинів. Про слушність позовної форми захисту прав у кримінальному процесі свідчить і коло засобів захисту прав потерпілих, що істотно змінилося останнім часом.
Відтак метою нашого дослідження є критичний аналіз позиції про недоречність існування інституту цивільного позову у кримінальному процесі. У статті викладені та обґрунтовані висновки про історичну притаманність цивільного позову вітчизняній правовій системі, "конституційність" цього кримінально-процесуального документа.
Розглянуті окремі, передусім теоретичні, аргументи учасників дискусії щодо "ідейної" несумісності кримінального процесу та цивільного позову Усі викладені В.Бозровим аргументи спростовані російськими фахівцями у використовуваних нами публікаціях.. Така вибірковість пояснюється фундаментальним характером тези та значенням відповіді на неї.©© Анікіна Н., 2004 Участь у цій полеміці для нас можлива саме на рівні теорії в силу істотних відмінностей у правовому регулюванні позовного провадження у кримінальному процесі РФ та України.
Отже, В. Бозров зауважує, що "цей експеримент (йдеться про цивільний позов у кримінальному процесі. – Н.А.) триває вже не один десяток років". Причому цивільний позов настільки неорганічний для кримінального судочинства, що "кримінально-процесуальна форма набула лякаючих обрисів, а разом з нею деформувалася і правосудна діяльність розгляду кримінальних справ" [1, с.29].
Звернемося до історико-правових джерел. У ст.6 та Статуту Кримінального судочинства 1864 р. передбачене право потерпілих від злочину пред’явити позов про винагороду в суді кримінальному для спільного з кримінальною справою розгляду, чи в суді цивільному по закінченні кримінального розгляду [3, с.76].
КПК РСФСР 1923 р. та КПК УРСР 1924 р. і Основи кримінального судочинства СРСР та союзних республік 1958 р. теж закріпили застосування цивільного позову в кримінальному процесі. У прийнятих на підставі Основ кримінально-процесуальних кодексах усіх республік СРСР були відтворені норми про цивільний позов у кримінальному судочинстві. Це свідчить про те, що цивільний позов застосовується понад 130 років, а його успадкування усіма кримінально-процесуальними законами дає підстави вважати його національною особливістю російської та української правової системи.
Теза В. Бозрова про очевидну невідповідність між природою цивільного позову і самою сутністю кримінального судочинства обґрунтовується думкою, що кримінальне судочинство спрямоване на реалізацію кримінальної відповідальності чи звільнення від неї у встановлених законом випадках.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Нові погляди щодо інституту цивільного позову у кримінальному процесі

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок