Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Юридичний статут територіальної громади

Юридичний статут територіальної громади

Назва:
Юридичний статут територіальної громади
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,71 KB
Завантажень:
438
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Юридичний статут територіальної громади


Прийняття 21 травня 1999р. Верховною радою України Закону України “Про місцеве самоврядування” відкрило новий період у розвитку статутного права України. Правовою підставою для відродження статутного права в Україні є ст.19 Закону “Статут територіальної громади села, селища, міста”.
Однак, якщо практичну роботу з розробки Статутів територіальних громад, хоч і не активно, проте проводять, то в теоретичному плані це питання залишається недостатньо дослідженим. Передусім це стосується визначення поняття та юридичної природи Статуту територіальної громади.
У науковій літературі вже є перші спроби визначити поняття Статуту територіальної громади або його ознак. Так В.Кравченко та Н.Линник зазначають, що Статут є основним актом місцевого самоврядування, “муніципальним актом”. Це підзаконний нормативно-правовий акт, що видається територіальною громадою, органами місцевого самоврядування. Статут повинен мати більш високу юридичну силу порівняно з усіма іншими актами, які приймаються в системі актів місцевого самоврядування. Під актом місцевого самоврядування вони розуміють владний припис уповноваженого суб’єкта місцевого самоврядування, який, відповідно до закону, регулює відносини в сфері місцевого самоврядування шляхом встановлення, зміни чи припинення правових норм [3, с.58].
Разом з тим С.Злобін, А.Гель підкреслюють, що Статут є установчим нормативно-правовим актом територіальної громади і за своєю юридичною силою вищий від актів відповідної сільської, селищної, міської, районної у місті ради, сільського, селищного, міського голови, інших органів та посадових осіб місцевого самоврядування, органів самоорганізації населення та зборів громадян за місцем проживання [2, с.73].
Бровінська Н. трактує Статут як договір про взаємодію, партнерство та співробітництво між територіальною громадою і її органами, як хартію самоуправління, що регулює й нормує взаємодію суб’єктів місцевого самоврядування і має нормативний характер [1, с.86].
Рубцов В.П., Заєць Р.В. Статут територіальної громади називають базовим нормативно-правовим актом міського самоврядування. Автори стверджують, що Статут повинен містити систематизоване зведення принципів, норм та правил, що встановлюють порядок і процедури здійснення міського самоврядування, відносини міста з державою та іншими суб’єктами права [7].
Мучник О.Г. стосовно розробленого ним проекту Хартії (Статуту) м.Одеси зазначає, що Хартія (Статут) має подвійну природу: з одного боку, – це, безперечно, нормативний акт, що мусить забезпечити одеситам безпеку, добробут та психологічну комфортність проживання у рідному місті, з іншого – це своєрідний акт самоусвідомлення територіальної громади [4, с.5].
Загалом усі наведені визначення можна поділити на дві групи. Позиції таких авторів, як В.Кравченко, Н.Линник, С.Злобін, А.Гель, В.П.Рубцов, Р.В.Заєць, О.Г.Мучник зводяться до того, що Статут територіальної громади є нормативно-правовим актом, який видається територіальною громадою, органами місцевого самоврядування і має найвищу юридичну силу стосовно будь-яких інших актів територіальної громади. Головне призначення Статуту полягає у врегулюванні відносин в сфері місцевого самоврядування або встановлення порядку і процедури здійснення міського самоврядування, відносин міста з державою та іншими суб’єктами права.
До другої групи належить визначення Статуту Н.Бровінської, яка трактує статут як договір про взаємодію, партнерство і співробітництво між територіальною громадою та її органами, як хартію самоуправління, що регулює й нормує взаємодію суб’єктів місцевого самоврядування і має нормативний характер.
Стосовно позиції першої групи авторів можна лише визнати, що Статут є нормативно-правовим актом. Однак самої констатації такого факту недостатньо. На жаль, усі автори апріорно визнають цей факт, лише С.Злобін, А.Гель обґрунтовують це [2, с.71]. Однак наведені ними аргументи, а саме – що Статут приймається суб’єктом, уповноваженим Конституцією – територіальною громадою; приймається у визначеній формі – формі рішення про прийняття або про підтвердження офіційного письмового документа; приймається за жорсткою процедурою – процедурою референдуму та інші, не досить обґрунтовані.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Юридичний статут територіальної громади

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок