Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Проблеми забезпечення цивільного позову про компенсацію моральної шкоди

Проблеми забезпечення цивільного позову про компенсацію моральної шкоди

Назва:
Проблеми забезпечення цивільного позову про компенсацію моральної шкоди
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,32 KB
Завантажень:
91
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Проблеми забезпечення цивільного позову про компенсацію моральної шкоди


Реальне та повне усунення злочинної шкоди потребує вчинення слідчим, суддею комплексу дій, спрямованих на забезпечення виконання вироку. У річищі вказаного напряму процесуальної діяльності М.І. Газетдінов, С.П. Щерба, О.А. Зайцев, А.П. Рижаков вирізняють дії у таких напрямах: 1) встановлення матеріально-зобов’язаної особи; 2) визначення характеру та обсягу злочинної шкоди; 3) розшук майна, яке може бути джерелом компенсації; 4) накладення арешту на таке майно; 5) забезпечення його збереження; 6) оформлення цих дій [1, с. ; 2, с. ; 3, с. ]. Побудова аналізу проблем забезпечення цивільного позову про компенсацію моральної шкоди виходячи саме з такого бачення є методологічно виправданою. У цілому психологічний, немайновий характер моральної шкоди не впливає на процедурні моменти забезпечення відповідного цивільного позову. Тому дії, названі у п.п. , 3-6 переліку заходів із забезпечення, не містять відмінностей у випадку, якщо предметом позову є вимога про компенсацію моральної шкоди. Немайнова ж природа моральної шкоди на практиці породжує проблему визначення розміру необхідного забезпечення, на чому й зосередимо увагу. Однак, приступаючи до аналізу цієї проблеми, передусім треба з’ясувати принципову можливість майнового арешту за цивільним позовом про компенсацію моральної шкоди.
Чинний КПК, регулюючи забезпечення цивільного позову, у ст. , 29, 228, 242 містить вказівку про необхідність забезпечення відшкодування матеріальної шкоди, збитків, завданих злочином. Очевидно, що такі приписи у сучасних умовах не охоплюють можливості захисту особистих немайнових прав у кримінальному процесі. Проте цю прогалину можна усунути іншими нормами КПК, які регулюють забезпечення позову у кримінальному процесі. Російський правознавець С. Наріжний звернув увагу на те, що ст. КПК РФ (аналогом якої є ст.  КПК України) зобов’язує слідчого вжити заходів, скерованих на забезпечення цивільного позову, не уточнюючи яких саме. Наявна судова практика уможливлює охоплення цією нормою і провадження про компенсацію моральної шкоди [4, с. ].
У правовій науці можливість накладання майнового арешту для забезпечення компенсації моральної шкоди обстоює низка вчених-процесуалістів – як цивілістів, так і криміналістів. Зокрема, Г. Падва, О. Короткова, В. Жуйков зауважують, що заперечення накладення майнового арешту за позовами про компенсацію моральної шкоди заздалегідь ставить під загрозу можливість виконання судових рішень щодо цілої категорії справ [5, с. ; 6, с. ]. М.К. Трєушніков зазначає, що позов про компенсацію моральної шкоди є позовом про присудження. У випадку його задоволення стане необхідним виконавче провадження з метою реального стягнення присуджених для компенсації моральної шкоди сум, майна [7, с. ]. Є підстави погодитися із такими аргументами. Тим більше, що цивільний позов про компенсацію моральної шкоди класифікований нами саме як позов про присудження, а згідно з чинним законодавством формою компенсації моральної шкоди є стягнення грошей чи іншого майна (ст. ЦК України).
В.Я. Понарін вказує, що обов’язок забезпечення цивільного позову про компенсацію моральної шкоди покладений на органи держави, які керують провадженням по кримінальній справі. Їхні посадові особи повинні зробити все, аби моральна шкода від злочину була повністю та своєчасно компенсована потерпілим [8, с. 29]. А.П. Рижаков констатує можливість забезпечення цивільного позову про компенсацію моральної шкоди, навіть якщо злочин не заподіяв майнової шкоди [2, с. ]. Я. Клименко відзначає, що доцільно було б з урахуванням законодавчих положень у відомчих актах звернути особливу увагу на вжиття заходів стосовно забезпечення цивільного позову про компенсацію моральної шкоди [9, с. ].
На противагу наведеним позиціям науковців та практиків Г.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Проблеми забезпечення цивільного позову про компенсацію моральної шкоди

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок