Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Надання місту сяноку маґдебурзького права

Надання місту сяноку маґдебурзького права

Назва:
Надання місту сяноку маґдебурзького права
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,35 KB
Завантажень:
153
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему:
Надання місту сяноку маґдебурзького права


Важливе значення для дослідження магдебурзького права має його застосування в українських містах у період існування Галицько-Волинської держави. Сьогодні збереглося дуже мало джерел з цього періоду української державності, оскільки польська влада після захоплення Галичини вжила усіх заходів для ліквідації документальних матеріалів існування Галицько-Волинської держави. До таких документів можна віднести привілей про надання місту Сяноку маґдебурзького права останнім галицько-волинським князем Болеславом-Юрієм ІІ Тройденовичем, який увів в науковий обіг Ріхард Роеппель у 1857 р. [1,. 281-283].
Місто Сянок було одним із найстаріших українських міст. Про нього вперше згадується в Іпатієвському літописі 1150 р. [2,. 234]. Сянок входив до складу Галицького, а згодом Галицько-Волинського князівства, займаючи важливе стратегічне місце на торговельному шляху до Угорщини. Населення міста та найближчих сіл становили українці. Про це свідчила наявність у місті православної церкви Святого Дмитра, побудованої ще у період Київської Русі.
На думку польського дослідника Ф. Кірика, діяльність органів міського самоврядування на підставі магдебурзького права здійснювалась ще у 1334 р. [5,. 4], оскільки на українських землях після локації міст на основі цього права застосовували дванадцятирічний термін пільгового оподаткування для їхніх мешканців.
Серед населення, окрім українців, траплялись ще німці, поляки та угорці. Німці, як свідчать історичні дані, почали поселятись у Сяноку, Львові, Володимирі, Перемишлі та інших великих містах Галицько-Волинського держави ще з другої половини ХІІІ ст. Вони переселялись на територію держави з дозволу її володарів та у своїй діяльності використовували маґдебурзьке право [3,. 299].
Першим українським містом, якому було надане магдебурзьке право стало місто Новий Санч на Лемківщині. Після нього магдебурзьке право надали і Сяноку[4, c. 10]. Привілей про надання Сяноку магдебурзького права був виданий у 1339 р. у м. Володимирі останнім Галицько-Волинського князем Болеславом-Юрієм ІІ Тройденовичем [1, c. 281-283]. Привілей написаний латинською мовою і за змістом нагадує привілеї, що надавались польським і німецьким містам керівниками тогочасних держав. Це свідчить про відповідну освіту секретаря князя та про тісні зв’язки Галицько-Волинського з німецькими та польськими князівствами і містами. З огляду на те, що цей привілей не був опублікований в українській літературі, він разом з перекладом публікується у даній статті.
Надання м. Сяноку маґдебурзького права сприяло його економічному і культурному розвитку, а також підвищувало ступінь самоврядування міської громади. У йшлося про те, що Юрій, князь і володар Русі з своєї власної волі надає вірному слузі Барткові з польського міста Сандомир війтівство у м. Сяноку [1, c. 281_]. Бартко ставав спадковим війтом і міг розпоряджатись війтівством на власний розсуд. Маґдебурзьке право надавалось м. Сяноку на зразок використання цього права у інших містах Європи. Усі мешканці Сяноку – українці, поляки і угорці незалежно від майнового стану, статі та віку у своїй життєдіяльності мали здійснювати самоуправління та судочинство на основі маґдебурзького права. Війт, як голова суду, мав отримувати прибуток в один динар з кожної засудженої особи. Інші два динари, передбачені привілеєм, ішли на користь князя. Бартку та його спадкоємцям надавалось право будівництва на новім місці ратуші, торговельних приміщень, лазень та одержувати з них орендну плату. Вони отримували також право на земельні ділянки, що становили кожний шостий лан у межах міста, а за його межами – пів милі з прилеглих земель, що знаходились вище та нижче від міста над рікою Сян та сягали одну милю на правій стороні берега, над яким мало розміститись місто. На цих землях Бартко отримував право на прибутки з лісів, корчовиськ, пасовищ, полювання на усіх звірів, птахів та обробку землі.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Надання місту сяноку маґдебурзького права

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок