Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Теорії пізнання права і держави

Теорії пізнання права і держави

Назва:
Теорії пізнання права і держави
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,93 KB
Завантажень:
291
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Теорії пізнання права і держави


Досліджуючи питання класифікації сучасних правових і політичних вчень, В.П. Марчук наводить різні критерії до цієї класифікації, які склалися у науці.
Так, існує поділ на юридичний позитивізм, нормативізм, соціологічну теорію, природничо-правову теорію залежно від способу вирішення питання про походження і суть права (П.Е. Недбайло, Н.С. Прозорова).
Сам В.П. Марчук вважає за необхідне як критерій використовувати питання про те 1) як розуміють поняття права, його суть і джерела; 2) філософська основа; 3) методи реалізації права; 4) оцінювати ту чи іншу теорію за її остаточними політичними висновками, тобто чи прогресивна вона, чи реакційна. А відтак виділяє такі напрями серед існуючих концепцій: соціологічний, нормативістський, природничо-правовий, психологічний та інші. Марчук В.П. К вопросу о классификации современных буржуазных теорий права // Право и борьба идей в современном мире: Материалы научной конференции. – Москва, 24-26 декабря 1979 г. – С. .
Розпочнемо із теорій, що стосуються виникнення права та держави.
Патріархальну теорію виклав Аристотель. Вона була панівна у Середні віки. Теорія прагнула обґрунтувати положення, згідно з яким держава є результатом історичного розвитку сім’ї. Держава – це сім’я, яка розрослася; державна влада – продовження батьківської влади, що має завдання батьківського піклування підданими.
Виходячи з того, що абсолютна влада монарха є продовженням влади батька в сім’ї (патріарха) багато прихильників цієї теорії (Філмер) стверджували, що все в державі є власністю монарха. Люди – тільки держателі свого майна.
У період середніх віків цій теорії надавали змісту вчення про Божественне походження держави.
Ця теорія прийнята багатьма соціологами і юристами: в Англії – Меном і Лебоком, у Франції – Жеро Телоном; у Німеччині – Бауманом та ін.
Представниками теологічної теорії походження держави є ідеологи релігій Стародавнього Сходу, середньовічних монархій (Х.Аквінський), сучасної католицької Церкви (Марітен), ідеологи ісламської релігії та ні.
Виникнення права та держави вони пояснюють Божественною волею. Звідси – ідея возвеличення держави, її вічності, недоторканості і залежності від релігійних організацій та діячів і одночасно – покірності всіх перед державною владою.
Патріархальна та теологічна теорії прагнули увіковічнити монархію.
Договірна теорія (у варіанті запропонованому Ж.-Ж. Руссо) зводилася до обгрунтування необхідності демократичної республіки.
Т. Гроцій, Т. Гобс доводять, що держава виникає в результаті угоди (договору) між людьми.
Появі держави передував природничий стан, коли люди мали природні права (Ж.-Ж. Руссо), йшла „війна всіх проти всіх” (Т. Гобс).
Залежно від характеру договору (між ким укладений, чи передали права, волю, владу остаточно) відповідним є об’єм влади, межі її діяльності.
Договірна теорія виступила протилежністю теологічній теорії, була спрямована проти феодальної держави і права.
Погляди представників договірної теорії часто мали революційний характер, оскільки деякі з них стверджували, що народ може скинути правителя, якщо той порушує умови договору.
Теорія насильства засновник австрійський юрист ХІХ ст. Л.Гумплович. Представники: Дюрінг, Тьєрі – французький історик.
Держава виникає в результаті завоювання одного племені іншим. Саме для урабовласнення і створюється особливий апарат примусу – держава. Вона видає відповідні норми.
Завоювання трактують як підкорення слабого сильним, тобто як закон природи.
Держава має гнобительський характер доки існує різниця між переможцями і переможеними, завойовниками і підкореними. Така різниця існує у феодальній державі.
У буржуазній державі вона згладжується принципами: формальної рівності всіх перед законом, загального виборчого права. Держава стає загальнонародною і не виступає знаряддям гноблення.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Теорії пізнання права і держави

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок