Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Поняття і сутність юридичної особи в сучасних умовах

Поняття і сутність юридичної особи в сучасних умовах

Назва:
Поняття і сутність юридичної особи в сучасних умовах
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,10 KB
Завантажень:
146
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Поняття і сутність юридичної особи в сучасних умовах


Сучасні економічні системи немислимі без існування різного роду об’єднань, союзів, спілок. Вони поєднують особисті зусилля і капітали для досягнення певних цілей. Основною правовою формою таких колективних утворень, які беруть участь у цивільному обігу, є конструкція юридичної особи.
Ідея юридичної особи, як суб’єкта цивільних правовідносин належить римським юристам, хоча це поняття древні римляни не використовували. Але саме в римському праві була обґрунтована і розвинута теза про необхідність розширення кола суб’єктів цивільних правовідносин за рахунок особливих організацій, спілок, об’єднань, які створювалися громадянами – особами фізичними.
Поняття юридичної особи з’явилося в ранньому середньовіччі для характеристики певного об’єднання, вигідного і визнаного державою. Одне з перших понять юридичної особи дав папа римський Інокентій ІV. У 1245 році він писав, що юридична особа існує лише як поняття і завдяки фікції. Вона не наділена тілом, а отже і не володіє волею. Перше капітальне наукове дослідження юридичних осіб проведено Ф.К.Савіньї в середині ХІV ст. і увійшло в історію під назвою “теорія фікції”, оскільки волею, свідомістю, тобто властивостями суб’єкта права володіє тільки людина, з іншого боку майнові права можуть належати не тільки окремій людині, а союзу, корпорації. Тобто законодавець визнає за такими союзами властивості суб’єкта права, а отже, звертається до фікції.
Інший напрям обґрунтування колективних утворень пропонує теорія реальності (органічна теорія) юридичної особи. Ця теорія пов’язана з іменем німецького юриста ХІХ ст. Гірке. Він розглядав юридичну особу як реально існуючий суб’єкт права, необхідний для нормального функціонування держави як союзну особу. Така союзна особа є визнана правопорядком діяльність людського об’єднання. Союз виступає як щось відмінне від людей, які в нього входять і є суб’єктом права.
Політичний і економічний розвиток вніс свої корективи у розуміння суті юридичної особи. С.І.Аскназій держави автор теорії радянського періоду, суть якої полягає в тому, що юридична особа не що інше, як сама держава, але взята не в єдності всіх функцій, а діюча на певній ділянці системи [1, c.33]. (така теорія могла існувати і сприйматися тільки в умовах повного одержавлення економіки). За теорією директора, автор якої Ю.К.Толстой, з огляду на “людський субстрат” юридична особа зводиться до відповідального директора, керівника, котрий є органом юридичної особи і здійснює її представництво [2, c.88]. Згідно з теорією соціальної реальності (автори Д.М.Генкін, Б.В.Черепахін), сутність юридичної особи зводиться до соціальних зв’язків між людьми [3, c.17].
За теорією колективу (автор А.В.Венедиктов), юридична особа – це організований державою колектив робітників та службовців на чолі з відповідальним керівником, на який держава поклала виконання певних завдань і якому для цього надана відповідна частка державного майна [4].
Названі теорії сформувалися у специфічних політичних і економічних умовах, та разом з тим аргументи на користь тієї чи іншої позиції дають змогу правильно оцінити поняття і місце юридичних осіб як суб’єктів цивільних правовідносин.
Стаття 23 ЦК (в редакції 1963 р.) визначає юридичні особи як підприємства, установи, організації, які наділені відокремленим майном, можуть від свого імені набувати майнових і особистих немайнових прав та нести обов’язки, бути позивачами і відповідачами в суді, арбітражному або третейському суді.
Традиційно в науковій літературі виділяють і обгрунтовують такі ознаки юридичної особи [5, c.90-93]:
майнова відокремленість;
організаційна єдність;
виступ у цивільному обороті від свого імені;
здатність нести самостійну майнову відповідальність;
здатність бути позивачем і відповідачем у суді, арбітражному чи третейському суді.
Перелічені ознаки визнають істотними. Як неістотні(похідні, додаткові) вважають такі: право на рахунок у банку, мати печатку тощо.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Поняття і сутність юридичної особи в сучасних умовах

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок