Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Конституційний проект Теодота Галіпа “Основні права і обов’язки українських громадян”

Конституційний проект Теодота Галіпа “Основні права і обов’язки українських громадян”

Назва:
Конституційний проект Теодота Галіпа “Основні права і обов’язки українських громадян”
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,48 KB
Завантажень:
97
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Конституційний проект Теодота Галіпа “Основні права і обов’язки українських громадян”


У фондах Державного історичного архіву вищих органів влади і управління (ДІАВОВУ) у Києві зберігається цікавий документ з історії національної конституційно-правової думки періоду української революції 1917-20-х років – проект закону “Основні права і обов’язки українських громадян” [1, арк.1-9]. Його автор – відомий буковинський громадсько-політичний діяч кінця ХІХ – поч. ХХ ст. д-р.Теодот Галіп. Цей документ являє собою дев’ять машинописних сторінок формату приблизно А4. Мова документа українська. Проект складається із 52 статей, об’єднаних у 8 розділів під такими назвами: “Окрема особа”, “Сімейний зв’язок”, “Зібрання і спілки”, “Віра і церковні громади”, “Наука і школи”, “Мова і народність”, “Праця і господарське життя”, “Спільні права і обов’язки”. Передує проекту невеликий вступ, в якому, зокрема, зазначено, що “спосіб викладу (проекту. – П.С.) запозичено з нової німецької Конституції 1919 року”. Враховуючи останнє, а також те, що приблизно восени 1920 р. Т.Галіп відійшов від активної політичної діяльності, придбачуваною датою написання цього проекту можна вважати кінець 1919 – поч. 1920 року. Місце написання проекту невідоме.
За змістом, стилем викладу, внутрішньою будовою та іншими ознаками документ явно виходить за рамки проекту звичайного закону. Очевидно, цей законопроект задумував автор мімімум як проект конституційного закону, а, можливо, навіть і як складову майбутної Конституції УНР. Адже саме в цей приблизно час (кінець 1919 – перша половина 1920 р.) в Україні і за її межами вітчизняними вченими, політичними і громадськими діячами активно обговорюються проблеми, пов’язані з необхідністю підготовки і прийняття нової Конституції УНР, з’являються авторські проекти Конституції України д-ра Степана Барана [4, с.3-10] і проф.Отто Ейхельмана [2, с.7-90], проект “Правительственної комісії по виробленню Конституції Української держави” [3, с.126-148] та інші. Про все це частково говорить і сам Т.Галіп у передмові до свого законопроекту, а саме: “.... законопроект написаний для сучасного моменту, в якому йде відбудування українського державного життя, але тема задумана і передумана раніше. Окрім прийнятих у всіх ліберальних конституціях “прав людини” проект подає і ті категоричні вимоги соціяльної і національної справедливості, які являються закріпленими на завжди здобутками нашого віку. Взагалі ж цілість і поодинокість постанови відповідають світоглядові українського народу. Спосіб викладу запозичений з нової німецької конституції з 1919 р., котрою установлюються, я думаю, правильні межі між споконвічними змаганнями людської індивідуальності і сучасними вимогами сімейної, соціяльної і державної спільности” [1, арк.1]. Отже, йдеться як мінімум про комплексне бачення автором майбутнього конституційно-правового статусу особи в Україні.
В основу конституційно-правового положення українських громадян Т.Галіп передусім ставить принцип рівності громадян як фундаментальну засаду (ст.11, 47, 48, 49 Проекту). Ця рівність мала бути незалежною від статі, мови, національності, сповідування тої чи іншої релігії, походження тощо. Рівність українських громадян повинна виявлятись у рівності всіх перед законом, у рівних виборчих правах, у “допуску...на урядові посади”, у виконанні громадянських обов’язків та ін.
Серед особистих прав і свобод в проекті значиться право на свободу та особисту недоторканість (ст.2 Проекту), право на недоторканість житла (ст.3 Проекту), свободу пересування і вільного вибору місця проживання (ст.1 Проекту), свободу світогляду і віросповідання (ст.14, 15, 16, 17 Проекту), право на таємницю листування (ст.4 Проекту) та ін. Блок політичних прав і свобод представлений виборчим правом та правом участі в “побудові держави”, правом на допуск до урядових посад (ст.48 Проекту), свободою думки, вираженої “словом, чи письмом, друком або малюнком” (ст.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Конституційний проект Теодота Галіпа “Основні права і обов’язки українських громадян”

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок