Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Парламент України — Верховна Рада та його роль у реа-лізації законодавчої влади

Парламент України — Верховна Рада та його роль у реа-лізації законодавчої влади

Назва:
Парламент України — Верховна Рада та його роль у реа-лізації законодавчої влади
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,44 KB
Завантажень:
115
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Парламент України — Верховна Рада та його роль у реа-лізації законодавчої влади


Відповідно до ст. 75 Конституції України, єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент — Верховна Рада України. Однак сам термін «парламент» має більш давнє походження: його генеза пов'язана з феодальними часами, про що свідчить існування парламентів в Ісландії у 950 р.
У період станово-представницької монархії, крім Англії, термін "парламент" не набув значення родового для іменування відповідних установ. І тільки у XIX ст. — так званий "золотий вік парламен-таризму" — відповідний термін набув поширення в найбільш розвинутих на той час країнах. При цьому він вживався здебільшого як політична і наукова категорія. Водночас в конституціях, прийнятих у зазначенні період, для позначення законодавчого органу (органу законодавчої влади) звичайно засто-совували інші слова і словосполучення: "палати", "законодавчі збори", "народні збори", "національні збори" тощо. Ці терміни використовувалися як власні назви відповідних органів, родовою назвою яких, хоча на доктринальному рівні, залишався термін "парламент".
На сьогодні термін "парламент" як родова назва органу законодавчої влади об'єктивно є загально-прийнятим. Разом з тим він як власна назва відповідних органів офіційно вживаний (зафіксований в конституціях) лише в деяких країнах. Насамперед — це Великобританія та інші англомовні країни, що прийняли британську конституційну модель (Австралія, Канада тощо). Він застосований в конститу-ціях ряду розвинутих європейських країн (Греції, Італії, Франції), а також частини країн—членів СНД (Грузії, Казахстані, Молдові). В ряді країн, де органи законодавчої влади мають іншу власну, конститу-ційно визначену назву, термін "парламент" вживається разом з власною назвою або є складовою відпо-відної конституційної дефініції. Прикладом такої дефініції і є зміст ст. 75 Конституції України: "Єди-ним органом законодавчої влади в Україні є парламент — Верховна Рада України".
У вітчизняній політико-правовій думці термін "парламент" для позначення потенцій націо-нального державотворення з'являється на початку XX ст.: його першими почали застосовувати автори програмних документів українських політичних партій, утворених у відповідний період. Так, у програмі Української народної партії було зазначено, що "законодавча влада в усій повноті належить парламенту". В програмі Української партії самостійників-соціалістів проголошувалось: "Головною законодавчою владою на Україні є парламент (Центральна Українська рада)". Про необхідність утворення "парламенту" як "представницької інституції" говорилося у програмі Укра-їнської соціал-демократичної робітничої партії[1]. Термін "парламент" вживали не тільки в полі-тичних документах партій соціалістичного спрямування, він був притаманний політичній фразео-логії ліберально-демократичних партій, зокрема, Української демократичної партії і Української радикальної партії[2].
Проте термін "парламент" не був використаний у Конституції Української Народної Республіки (Статуті про державний устрій, права і вільності УНР) від 29 квітня 1918 р. Застерігалися його вжива-ти й автори проекту Основного Державного Закону Української Народної Республіки, розробленого спеціальною урядовою комісією за часів Директорії. В цьому проекті орган законодавчої влади, який мав власно називатися Державною Радою, визначався як "однопалатне тіло"[3]. З іншого боку, в про-екті Конституції (основних державних законів) Української Народної Республіки, запропонованому одним з членів згадуваної комісії—О.Ейхельманом, містився окремий розділ, присвячений "Федерально-Державному Парламенту"[4]. Парламентами в цьому проекті називалися й відповідні органи, які пропонувалося утворити в землях—суб'єктах української федерації.
В інших конституційних проектах, а також у вітчизняній публіцистиці, яка значною мірою компен-сувала брак спеціальної політико-правової літератури, термін "парламент" звичайно не застосовувався.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Парламент України — Верховна Рада та його роль у реа-лізації законодавчої влади

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок