Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> До питання про розробку, прийняття та суть першої конституції Польщі від 3 травня 1791 р.

До питання про розробку, прийняття та суть першої конституції Польщі від 3 травня 1791 р.

Назва:
До питання про розробку, прийняття та суть першої конституції Польщі від 3 травня 1791 р.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,38 KB
Завантажень:
287
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Реферат на тему:
До питання про розробку, прийняття та суть першої конституції Польщі від 3 травня 1791 р.


Щодо хронології появи конституцій взагалі – то вона була третьою писаною діючою конституцією у світі: раніше від неї були лише конституція США 1787 р. і Швеції 1789 р. Цього ж року (1791 р.), але пізніше (у вересні) прийнято першу конституцію Франції. Правда, український читач може зауважити автору, що була ж і українська конституція гетьмана Пилипа Орлика, причому набагато раніше, ніж вищеназвані, бо у 1710 р. Але ми маємо на увазі конституції діючі, існуючих держав, а української незалежної держави у той час не було – її, козацько-гетьманську державу епохи Богдана Хмельницького, ліквідували вороги – царська Росія, панська Польща, султанська Туреччина.
Перед першим поділом Польщі (1772 р.), до складу якої входила значна частина українських земель (вся правобережна Україна, Галичина) її територія становила понад 730 тис. кмІ, а населення 11,5 млн. осіб. Більше 70населення складали селяни, до 20– міщани, 6-7– дворянство, 2-3– духовенство [3, с. ].
Виробничо-технологічний характер економіки зазнав у XVIII ст. певних якісних змін, деякі з яких свідчили про розвиток країни по капіталістичному шляху. Впроваджувалися нові культури (напр. картопля), у фільварках крупного дворянства використовували завезену із Заходу техніку, продуктивнішу худобу, переходили на чотирипілля тощо. Але продовжувала залишатись панщина, посилювався соціальний визиск сільського населення, хоч, з іншого боку, дещо зросла чисельно заможна частина селян. Селянство платило дворянам, духовенству і державі численні податі, виконувало різні повинності.
У промисловості ставало помітним значення мануфактурного виробництва – як у містах (кількість яких і населення яких зростали), так і у володіннях магнатів. Правда, їх загальне число і якість продукції поступались західним країнам. Виникали акціонерні спілки, товариства тощо. Особливо активно розвивалася промисловість у Верхній Сілезії – чорна металургія, видобуток вугілля, виплавка чавуну, сталі і ін. Спостерігалося піднесення внутрішньої і зовнішньої торгівлі, поліпшувалась комунікація, виникали банки, зокрема, кредитні.
Польща активно вивозила за кордон зерно, ліс, лісові вироби, полотно, пряжу, метали, вугілля, але, водночас, ще більше різних товарів і сировини довозила, так що баланс зовнішньої торгівлі країни майже постійно був у XVIII ст. від’ємним [3, с. ].
Друга половина XVIII ст. була переломною в історії польської державності. У 1763 р. помер король АвгустНа престол 1764 р., після завзятої боротьби між ворогуючими магнатськими угрупуваннями, був обраний на сеймі Станіслав Август Понятовський. Країна в цей час перебувала у стані політичного хаосу. Великі магнати та їх блоки вели поміж собою завзяту політичну боротьбу за владу, за політичні впливи у країні та за рубежем. У процесі цієї боротьби вони не гребували жодними засобами, залучаючи до неї правлячі кола і правителів сусідніх держав. Останні ж, звичайно, не пропускали жодної нагоди втрутитись у внутрішні справи Польщі. Особливо активно діяла у цьому плані Росія. Власне й Понятовського на польський престол було обрано під тиском російської цариці Катериниу присутності у Польщі російських військ. С. Понятовський був фаворитом у цариці і в його особі вона сподівалася мати податливого і вдячного їй за підтримку польського монарха.
На цей час припадають перші спроби проведення у Речі Посполитій державних реформ. За необхідність проведення цих реформ виступало політичне угрупування на чолі з відомим державним діячем А. Чарторийським. Навколо нього згуртувалися ті, хто вважав, що країну можна врятувати від загибелі, до якої вона прямувала, шляхом впровадження у її державний устрій змін, але таких, які б не порушували його фундаментальних засад. Це угруповання спиралося на підтримку царської Росії. У розробці програми реформ активну участь взяв потомок канцлера і великого коронного гетьмана Яна Замойського Анджей Замойський.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: До питання про розробку, прийняття та суть першої конституції Польщі від 3 травня 1791 р.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок