Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Держава як суб’єкт права – юридична особа

Держава як суб’єкт права – юридична особа

Назва:
Держава як суб’єкт права – юридична особа
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,37 KB
Завантажень:
44
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Держава як суб’єкт права – юридична особа


Державі в юридичній та державознавчій літературі завжди приділяється особлива увага. Це стосується як питання щодо сутності держави, так і встановлення ознак держави, характерних якостей. Причому, досліджуючи сутність держави, деякі автори застосовують натуралістичні уявлення про державу та намагаються описати державу не як певний ідеальний об’єкт, теоретичну абстракцію, а як „живу дійсність”, „реальний факт”. В свою чергу, в юридичній літературі майже відсутні дослідження сутності та ознак держави з позиції сприйняття держави як юридичної особи в загальноправовому значенні. Переважно держава як юридична особа досліджується в рамках цивільного права, та при такому дослідженні увага дослідників загострюється на цивільно-правових аспектах, зокрема, на майнових аспектах держави, що, в свою чергу, не дає змогу розкрити її сутність.
Перш за все, досліджуючи ознаки або властивості держави, говорять про три елементи, які нібито обов’язково притаманні державі: перший елемент – влада, якій притаманні ознаки самостійності та винятковості; другий елемент – певна кількість людей, їх союз або об’єднання, яке підкорене вказаній владі; третій елемент – певна територія [1].
На думку М.М. Алєксєєва з точки зору родової сутності держави така ознака держави як територія взагалі не може розглядатися в якості необхідної та конститутивної, оскільки така емпірична ознака не випливає з самої ідеї держави, адже спілкування та влада здатні виходити за межі цих емпіричних кордонів, розширюючись та охоплюючи все більшу кількість істот [2].
Стосовно такої ознаки держави, як певна кількість людей, їх союз, Г.Ф. Шершеневич писав: „Ми маємо перед собою особисте поєднання, як певну сукупність людей, які знаходяться у взаємному відношенні владарювання та підлеглості. Що являє собою ця сукупність людей? Деякі визнають її союзом. Але союз викликає думку про свідоме, свідоме поєднання, що відкидає нас до договірного уявлення. Поєднання є дещо інше, як суспільство. Початок, який поєднує цих людей у суспільство, полягає в підпорядкуванні тій самій владі” [3, 201-202]. Г.Ф. Шершеневич, як можна зробити висновок з його слів, не бажав викликати думку про свідоме поєднанні людей в державу. Стосовно держави він допускав лише думку про наявність факту примусового владного поєднання людей. Г.Ф. Шершеневич називав методологічною помилкою спроби сформулювати поняття про державу не в його „історичній дійсності, а в його ідеальному уявленні” [3, 199]. Ці ж методологічні уявлення не дозволяли йому розглядати державу як юридичну особу, так як на думку Г.Ф. Шершеневича неприпустимо подвійне визначення одного й того ж поняття, соціологічне та юридичне, і тому поняття про державу повинно бути тільки одне – соціологічне [3, 213]. В кінцевому результаті, вказаний автор доходить висновку про те, що держава хоча і виступає джерелом права, але суб’єктом права не є і навіть не може бути визначена юридично.
Слід погодитись з думкою С.І. Архіпова про те, що якщо розвивати ідею Г.Ф. Шершеневича, тоді не слід відчувати муки творчості, створюючи державу як ідеальний об’єкт, визначаючи юридичну особистість держави тощо. Достатньо тільки оглянути всю сукупність людей, які знаходяться під загальною примусовою владою, і тоді можна відчути державу, її можна наочно спостерігати і навіть відчувати. Держава при такому соціологічному підході сприймається як велике людське стадо, яке насильницьке управляється організованою владою. Стадо, в якому немає місця правовим особистостям, відсутні правові цінності, загальні правові зв’язки, єдині правові норми тощо. Є лише факт примусового владного впливу [4, 364]. Однак, якщо позбавити державу її правової особистості, то вона втрачає будь-які правові підстави для здійснення примусової влади. В правовому відношенні така держава становиться порожнім місцем, тобто нічим, і у такої держави немає жодного юридичного права примушувати будь-кого до будь-чого.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Держава як суб’єкт права – юридична особа

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок