Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Актуальні проблеми умов правомірності ризику в кримінальному праві

Актуальні проблеми умов правомірності ризику в кримінальному праві

Назва:
Актуальні проблеми умов правомірності ризику в кримінальному праві
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,58 KB
Завантажень:
93
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Актуальні проблеми умов правомірності ризику в кримінальному праві.
Однією із обставин, що звільняють від кримінальної відповідальності є діяння, пов’язане з ризиком. Вказана обставина вперше з’явилася в чинному кримінальному законодавстві з прийняттям КК України 2001 року. Поява цієї статті у КК України зумовлена необхідністю надати статус правомірним діянням, здійснюваним для отримання суспільної користі, але пов’язаним з ризиком заподіяння шкоди у разі їх вчинення. Актуальність даної теми полягає в тому, що визначення та оцінка умов правомірності ризику дозволяє правильно кваліфікувати виправданий ризик і відмежувати його від невиправданого.
Правове значення ризику полягає в тому, що при наявності об’єктивних ознак злочину – вчинення особою дій, що спричинили шкоду правоохоронюваним інтересам або спричинивши загрозу нанесення такої шкоди – ці діяння визначаються виправданими, правомірними [2, с. 112]. Тобто мова йде про діяння, яке було вчинене в умовах виправданого ризику.
Не викликає заперечень той факт, що не кожен ризик, та ще й пов’язаний із заподіянням матеріальної шкоди, а іноді і людськими жертвами, може бути правомірними [3, с. 72]. Для того, щоб такий ризик став підставою для звільнення від кримінальної відповідальності він повинен відповідати певним умовам його правомірності, які дозволяють здійснити правильну кваліфікацію виправданого ризику.
В теорії кримінального права відсутнє однозначне тлумачення умов правомірності ризику, у зв’язку з чим вони потребують конкретизації. Одним із перших хто виділив умови правомірності виправданого ризику був М.С. Грінберг. Правомірність ризику він обумовлює такими моментами: ризик повинен співпадатися зі значенням тієї мети, для якої він застосовується; при правомірному ризику мета не може бути досягнута звичайними, не ризикованими засобами; можливість шкідливого наслідку при ризику є менше ймовірною; об’єктом ризику, як правило, повинні бути матеріальні фактори, а не життя і здоров’я людини [4, с. 100]. В.Н. Кудрявцев, погоджуючись з цими умовами правомірності ризику, доповнює їхній перелік тим, що він повинен бути не забороненим нормами права, технічними або іншими правилами.
В законі повинні бути визначені чіткі неоднозначні умови ризику, які дозволяють здійснити правильну кваліфікацію ризикованого діяння, відмежувати правомірний ризик від неправомірного.
Кримінальний Кодекс України виділяє наступні загальноприйняті умови правомірності виправданого ризику:
Спрямованість дій (бездіяльності) у ситуації ризику обумовлена досягненням тільки суспільно корисних цілей;
Суспільно-корисна мета не може бути досягнута діями не зв’язаними з ризиком;
Особа, що допустила ризик, повинна вжити достатніх заходів для запобігання шкоди охоронюваних кримінальним законом інтересам;
Ризик не повинен бути за відомо поєднаний з загрозою для життя інших людей, з загрозою екологічної катастрофи або іншої надзвичайної події .
Умови правомірності ризику за своїм характером є оцінюючими і у зв’язку з цим вимагають однакового тлумачення в правозастосовчій практиці. Тому на нашу думку всім умовам правомірності ризику необхідно дати офіційне тлумачення, а Верховному суду додатково роз’яснити на основі узагальнення практики застосування цього закону ознаки для забезпечення їх однакового розуміння в слідчій і судовій практиці.
Отже, першою і основною умовою правомірності ризику є суспільно-корисна мета ризикового діяння. Суспільно-корисна мета, заради досягнення якої допускається ризик, означає успішний результат з найменшими витратами часу і засобів у будь-якій сфері людської діяльності, незалежно від спрямованості характеру його суспільної користі і соціальної значимості для особистості; суспільства або держави з урахуванням важливості правоохоронюваного інтересу (суспільного відношення), якому загрожує небезпека заподіяння шкоди при досягненні корисної мети. Ризик повинен бути направлений на досягнення значної суспільно-корисної мети і співвідноситись з нею.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Актуальні проблеми умов правомірності ризику в кримінальному праві

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок