Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Співвідношення термінологічного апарату особливої частини КК України з суміжними категоріями

Співвідношення термінологічного апарату особливої частини КК України з суміжними категоріями

Назва:
Співвідношення термінологічного апарату особливої частини КК України з суміжними категоріями
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,27 KB
Завантажень:
266
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Співвідношення термінологічного апарату особливої частини КК України з суміжними категоріями


Термінологічний апарат Особливої частини КК України співвідноситься з суміжними правовими категоріями, якими є термінологічні апарати інших галузей законодавства, Загальної частини КК, теорії кримінального права та правозастосовчої практики.
Насамперед розглянемо питання взаємодії термінологічних апаратів Особливої частини КК та теорії кримінального права.
Відомо, що не лише кожна галузь законодавства, але і кожна галузь права (у тому числі і кримінальне право України) має свій понятійний та термінологічний апарати, які визначають обличчя цієї галузі права, її самобутність та самостійність. Існування понятійного апарату юридичної науки визнається багатьма науковцями [5, с.76-86; 3, с.3-14].
Констатація наявності термінологічних апаратів Особливої частини теорії кримінального права України та кримінального законодавства України передбачає встановлення того, що між ними є спільного і чим вони відрізняються. Переважна більшість учених дотримуються того погляду, що ці апарати є не тотожними, а відмінними. Тому вони відмежовують правові категорії, якими оперує наука та категорії права, які закріплені у законодавстві [2, с.110; 6, с.36].
Вважаємо, що така думка в основному є правильною, оскільки термінологічні апарати Особливої частини КК України та теорії кримінального права України справді відмінні. Але навряд чи є підстави їх розглядати як самостійні утворення та протиставляти. Навпаки, ці термінологічні апарати потрібно аналізувати як взаємопов’язані і взаємодіючі складові усього кримінально-правового термінологічного апарату.
Відрізняючи термінологічний апарат Особливої частини КК України та термінологічний апарат теорії кримінального права України, умовно назвемо їх структурні елементи термінами кримінального законодавства -для першого термінологічного апарату та термінами кримінального права – для другого термінологічного апарату.
В основу співвідношення термінологічного апарату Особливої частини КК України та Особливої частини теорії кримінального права України покладено той факт, що перший є вужчим від другого. В першому випадку ми простежуємо чітко окреслену групу понять та категорій, що їх позначають терміни і термінологічні звороти, зафіксовані законодавцем в Особливій частині КК України, а в другому – поняття та відповідні терміни ніде чітко не зафіксовані, тому межа їх використання є значно ширшою, ніж у першому випадку. Наприклад, у кримінальному праві широко використовують звороти “злочини проти людства”, “злочини проти природи”, “позитивна посткримінальна поведінка особи” тощо. Ці поняття та терміни, що їх означають, є винятково теоретичними кримінально-правовими поняттями і термінами. Вони не закріплені в Особливій частині чинного КК України, тому і не входять у понятійний та термінологічний апарат КК. У свою чергу, всі поняття та терміни Особливої частини КК України повністю входять у термінологічний апарат кримінального права України.
Як правило, теорія оперує всіма термінами та термінологічними зворотами, які є в законодавстві. Однак можлива й ситуація, коли в законі з’являються нові терміни, а в науковий обіг протягом певного часу вони не вводяться, аж поки наука їх не опанує і відповідно не розширить свій термінологічний апарат. Зокрема, теорія кримінального права не використовувала терміни “прекурсори”, “психотропні речовини”, “комерційна таємниця”, доки вони не були закріплені в Особливій частині КК України.
Співвідношення термінологічного апарата Особливої частини КК України та термінологічного апарата теорії кримінального права України можна зобразити схематично так
де |
термінологічний апарат теорії Особливої частини кримінального права України;
термінологічний апарат Особливої частини КК України;
терміни, якими оперує теорія Особливої частини кримінального права України та які не використовуються законодавцем;
терміни, які закріплені в Особливій частині КК України, але не увійшли тимчасово у науковий обіг.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Співвідношення термінологічного апарату особливої частини КК України з суміжними категоріями

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок