Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Конституційне право мовні питання в українських конституціях

Конституційне право мовні питання в українських конституціях

Назва:
Конституційне право мовні питання в українських конституціях
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,59 KB
Завантажень:
47
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Конституційне право мовні питання в українських конституціях


Першою українською Конституцією вважають "Пакти й Конституції законів та вольностей Війська Запорозького", розроблені за участю Пилипа Орлика та затверджені в день його обрання на посаду гетьмана 10 квітня 1710 р. [1], зміст яких дав підстави вченим наректи їх і першою в Європі конституцією в сучасному розумінні. Мовні проблеми не знаходять свого відображення в Конституції Пилипа Орлика, тому можна припустити, що вони на той час були не настільки гострими.
Потім у підготовці конституційних проектів настала перерва, яка тривала понад півтораста років, і лише в другій половині ХІХ – на поч. ХХ ст. видатними українськими вченими і політичними діячами було створено кілька проектів]. Однак важко не погодитися з висновком авторів "Основ конституційного права України" про те, що "незважаючи на значимість зазначених конституційних проектів і науково-публіцистичних праць, навряд чи можна твердити про початок в Україні за тих часів самостійного конституційного процесу" [3, с. ]. Натомість учені-юристи вважають, що початок конституційного процесу в Україні зумовлений поваленням самодержавства та організацією у перших числах березня 1917 р. Центральної Ради, Універсали якої заклали основи української державності. Центральна Рада розробила та схвалила на своєму засіданні 29 вересня 1918 р. й проект "Конституції Української Народної Республіки", яка мала підзаголовок "Статут про державний устрій, права і вольності УНР"]. Щоправда, в той же день Центральна Рада була замінена гетьманатом, а тому розроблений документ не був навіть опублікований і, звичайно, не набув чинності, проте на окремих його положеннях варто зупинити увагу. Приміром, у ст. Конституції читаємо: "Націям України УНР дає право на впорядкування своїх культурних прав в національних межах" [4, с. ]. Національним меншинам присвячувався й окремий, сьомий розділ Конституції, що мав назву "Національні союзи" і складався з десяти статей. Згідно зі ст. Конституції великоруській, єврейській і польській націям надавалося право на національно-персональну автономію, ще семи націям пропонувалося скористатися цим правом [4, с. ]. Відзначимо й той факт, що положень щодо функціонування мов ні в цьому, ні в інших розділах Конституції немає.
Недовго судилося гетьманату бути при владі. 15 листопада 1918 р. він був замінений інститутом Директорії на чолі з В. Винниченком, заслугою якого передусім треба вважати розробку розгорнутого проекту Конституції УНР під назвою "Основний державний закон Української Народної Республіки" [5]. Принагідно зауважимо, що на розгляд Урядової комісії з вироблення Конституції УНР було подано три проекти: Центральної Ради, професора Київського університету О. Ейхельмана та Всеукраїнської Національної Ради. Останній проект було прийнято за основу. Згодом Урядова комісія його значно розширила, переробила й подала Раді Міністрів для розгляду, ухвалення й оголошення. Однак цей проект так і не був затверджений як основний закон Української держави, бо вже на початку 1919 р. Директорія була замінена так званим другим українським радянським урядом, а це означало початок нового етапу конституційного процесу в Україні. Разом з тим цей проект вартий того, щоб його окремі положення розглянути дещо детальніше. Артикул (термін артикул вживається як синонім до слова конституційна стаття) проекту Конституції вперше закріплював українську мову як державну мову Української держави [5, с. ]. Згідно з артикулом , "Внутрішньою і зовнішньою урядовою мовою і мовою нарад Державного Сойму є виключно українська мова" [5, с. ]. Що ж до мов національних меншин, то окремого положення щодо їхнього функціонування в проекті Конституції не було, однак в артикулі зазначалося: "Вільність національного і культурного розвою для громадян національних меншостей забезпечується у всіх відношеннях, що не суперечать єдности держави" [5, с.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Конституційне право мовні питання в українських конституціях

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок