Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Причини злочинності неповнолітніх у світлі зарубіжних кримінологічних теорій

Причини злочинності неповнолітніх у світлі зарубіжних кримінологічних теорій

Назва:
Причини злочинності неповнолітніх у світлі зарубіжних кримінологічних теорій
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,41 KB
Завантажень:
128
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему:
Причини злочинності неповнолітніх у світлі зарубіжних кримінологічних теорій


Упродовж тривалого часу вчені намагаються з’ясувати причини злочинної поведінки людини, зокрема і злочинності неповнолітніх осіб. У деяких державах дослідження впливу певних чинників на злочинну поведінку людини розпочалися в кінці ХVIII ст., проте лише в останній чверті ХІХ ст. інтенсифікувались емпіричні дослідження, які торкалися винятково проблематики неповнолітніх. У своїх працях дослідники аналізували існуючі погляди вчених на цю проблематику, а також розвивали та конкретизували їх з урахуванням нових досягнень.
У цих дослідженнях виділяють певні спільні суб’єктивні та об’єктивні моменти, а зумовлені ними теорії, які стосуються причин злочинності неповнолітніх, зводять до трьох груп [1 –3]:
антропологобіологічні;
психологічні і психіатричні;
соціологічні.
Вперше звернув увагу на залежність між анатомо-фізіологічними і психічними вадами та злочинністю представник антропологічного напрямку італійський лікар Ч. Ломброзо. У праці "Про причини і боротьбу із злочинністю" (1899) він указував на психофізичні, біологічні та суспільні чинники злочинності молоді. У своїх висновках Ч. Ломброзо спирався на результати досліджень 79 неповнолітніх у віці до 12 років, які перебували у виправних закладах. Серед них було 40 злодіїв, 27 бродяг і 7 убивць. Водночас у дослідженнях особистості Ломброзо залучив групу із 160 учнів, які до часу досліджень не вчинили жодного злочину, причому життєвий шлях частини з цих осіб досліджувався вже від раннього віку.
У результаті досліджень Ломброзо дійшов висновку, що "моральні відхилення" у дітей виявляються значно сильніше, ніж у дорослих, хоч і мають ті самі причини. Найперше це викликано спадковим тягарем, а виховання та інші зовнішні чинники значення не мають. Тому для таких осіб найефективнішою була б кара у вигляді ізоляції. Вже в ранньому віці необхідно виявляти негативні спадкові схильності, які стають невідворотними, якщо не приділяти належної уваги щодо їх подолання [1, c. ].
Висновки Ломброзо піддавали критиці не лише піонери соціологічного напряму, зокрема Г. Тарде (1843-1904), але й прихильники біологічних поглядів. Наприклад, англійський лікар Ч. Горінг (1913), дослідивши близько 3000 рецидивістів і окремих студентів, солдатів та пацієнтів лікарень, не причетних до злочинної діяльності, стверджував, що немає розбіжностей в анатомо-фізичній будові між злочинцями та особами, які ніколи не вчиняли злочинів, а отже, не існує фізичного типу злочинця. Треба, однак, підкреслити, що, на думку Ч. Горінга, злочин має біологічне та спадкове підґрунтя, існують конституціональні чинники, які сприяють злочинній діяльності особи, відтак, злочинність членів однієї сім’ї (батьки, діти, родичі) зумовлена спадково [2, c. ].
Разом з тим антропологічні погляди не лише критикувалися, але й в подальшому знайшли підтримку з боку багатьох учених. Так американський антрополог Е.А. Хутон на підставі ґрунтовних досліджень (понад 17000 осіб, серед яких – 13000 в’язнів) стверджував, що фізичні недоліки людини є виразом її психічних властивостей. Принагідно згадаємо гіпотезу, виголошену Е. Блеулером, який відзначав, що злочинець – це особа, котра від народження "хворіє" на втрату вищих почуттів. Ця концепція привернула увагу вчених і стала вихідною для досліджень психології людини та психозів [3, c. ].
Вираженням біологічних поглядів на причини злочинності є концепція конституціональних типів. Її представники поділяли людей залежно від фізичної будови на групи і наділяли їх певними психологічними властивостями. Зокрема, В. Шелдон вирізняв три основних типи: ендоморфічний (значно розвинені внутрішні органи, зокрема органи травлення), мезоморфічний (добре розвинена кісткова система і м’язи) та ектоморфічний (ніжна шкіра, вразлива нервова система). Проте він передбачає також комбінації цих типів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Причини злочинності неповнолітніх у світлі зарубіжних кримінологічних теорій

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок