Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Соціальна спрямованість трудового права України

Соціальна спрямованість трудового права України

Назва:
Соціальна спрямованість трудового права України
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,24 KB
Завантажень:
310
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Соціальна спрямованість трудового права України


Проблема формування соціального права в Україні є новою і практично не дослідженою. У наукових працях Н.Б. Болотіної, Г.І. Чанишевої, П.М. Рабіновича, О. Банчука, О. Панасюка, О.І. Процевського, О.В. Бермічевої, І.В. Яковюка, П.Д. Пилипенка, В.В. Жернакова, О.В. Скрипнюка було зроблено спробу окреслити сферу та предмет соціального права та сформувати його визначення. Серед російських вчених цю тему досліджують Ю.А. Тіхоміров, М.І. Лепіхов та ін.
Розвиток соціальної сфери розпочався у зв’язку з необхідністю охорони інтересів найманих працівників та формуванням внаслідок цього трудового права, яке утворилося, в результаті швидкого росту промисловості, що заснована на застосуванні найманої праці і досить активного втручання держави в регулювання трудових відносин. Трудове право з самого початку стало поєднувати в собі приватні та публічні інтереси. Довший час науковці не могли визначитися із правовою природою трудового права, наголошуючи на його подвійній спрямованості.
Механізм правового регулювання праці ґрунтується в основному на приватноправових засадах. Трудовий, як і колективний, договір є результатом взаємодії самостійних суб’єктів, воля яких не обмежена ні волею контрагента, ні волею будь-якої третьої сторони. Вони є юридичною формою, яка закріплює узгодження волевиявлень, взаємний компроміс сторін, рівність яких презюмується.
Водночас методи правового регулювання, характерні для публічного права, також широко використовуються при забезпеченні трудових відносин. Варто погодитися з Є.Б. Хохловим, який вважає, що публічно-правовий аспект трудового права проявляється не в законодавчій діяльності держави, а в її діяльності і діяльності її агентів, що здійснюється в рамках конкретних відносин. Можна назвати численні акти прямого й опосередкованого впливу держави на ринок праці, діяльність держави по нагляду за охороною праці, також юрисдикційну діяльність держави, зазначає автор, можна передбачити, що участь органів держави в колективних переговорах і в якості сторони у колективних угодах надає цим угодам властивості публічно-правового акту [1, ].
Публічний інтерес, на думку Н.Б. Болотіної, це визнаний державою і забезпечений правом інтерес соціальної спільності. Публічність у трудовому праві, вважає автор, полягає в особливій ролі держави, яка на законодавчому рівні встановлює мінімальні загальнообов’язкові соціальні стандарти у сфері праці; норми підвищеного соціального захисту для окремих категорій працівників (пільги для неповнолітніх, осіб зі зниженою працездатністю, у зв’язку з материнством); є гарантом отримання соціальних прав людини у сфері праці, передбачених міжнародно-правовими актами, згода на обов’язковість яких дана Верховною Радою України; а також у наявності й функціонуванні державних підприємств, установ, організацій, котрі діють як роботодавці і забезпечують робочі місця; в обов’язку держави здійснювати діяльність щодо бронювання і створення робочих місць та фінансування програм стосовно зайнятості й професійного навчання населення [2, ].
З розвитком демократичних засад та визнанням людини найвищою соціальною цінністю дедалі більше галузей права починають поєднувати в собі приватні та публічні засади. Сьогодні до таких змішаних галузей можна віднести поряд з трудовим екологічне, житлове, освітянське, медичне право, право соціального забезпечення. Ці галузі, вважає Р.З. Лівшиць, є типовими для соціального блоку, а економічні та соціальні засади тут протистоять між собою як платність та безоплатність. Платні засади економні та зручні для держави. Безоплатні – обтяжливі для неї, але необхідні для незабезпечених та соціально незахищених верств населення [3, c. ].
Цілком закономірно, що у сучасний період поряд з приватним і публічним правом з’являється нова правова спільність – соціальне право.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Соціальна спрямованість трудового права України

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок