Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Особливості правового статусу соціальних страхових фондів

Особливості правового статусу соціальних страхових фондів

Назва:
Особливості правового статусу соціальних страхових фондів
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,92 KB
Завантажень:
468
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.5


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Особливості правового статусу соціальних страхових фондів


В умовах реформування законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування змінюється правовий статус суб’єктів соціального страхування. Одним із таких суб’єктів є соціальні страхові фонди. Дослідженню правового статусу соціальних страхових фондів у галузевій науковій літературі приділяється недостатня увага. Правові засади діяльності деяких соціальних страхових фондів розкрито у праці О. Зайчука, окремі аспекти діяльності Пенсійного фонду досліджували О. Гуменюк, Г. Белінська. У працях О. Орловського, В. Юровської висвітлено історію становлення окремих видів соціального страхування. Однак цілісне дослідження правового статусу соціальних страхових фондів у галузевій літературі не проводилось. Спроба визначення та обґрунтування особливостей правового статусу соціальних страхових фондів стала завданням цієї статті.
Національне законодавство України (ані у сфері соціального забезпечення, ані іншого галузевого спрямування) не використовує терміна “соціальні фонди”. Основи законодавства України про загальнообов’язкове державне соціальне страхування (надалі – Основи) [1] до суб’єктів загальнообов’язкового державного соціального страхування відносять цільові страхові фонди. Вони є страховими тому, що виплати, які надаються фондами, фінансується за рахунок страхових внесків застрахованих осіб і роботодавців-страхувальників. Для позначення цих суб’єктів права соціального забезпечення В.Я. Бурак, С.М. Синчук використовують термін соціальні фонди, “оскільки саме так відображено їх цільове призначення: ефективна реалізація соціальних завдань, а саме фінансування соціальних виплат (пенсій, допомог тощо), соціальних послуг та соціальних пільг” [2, ]. Ми поділяємо цю позицію, і враховуючи страховий принцип діяльності фондів, будемо вживати для їх позначення термін “соціальні страхові фонди”.
Сьгодні функціонують такі соціальні страхові фонди: Пенсійний фонд України, Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, Фонд загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття і Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Відповідно до ч. ст. Основ страхові фонди є некомерційними самоврядними організаціями. Узгоджуючи це положення із ч. ст. ЦК України [3], яка передбачає, що організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку, є юридичною особою, робимо висновок, що соціальні страхові фонди за правовим статусом є юридичними особами.
На підтвердження нашого висновку наведемо положення законів України, які регулюють окремі види загальнообов’язкового державного соціального страхування. Насамперед, положення, які передбачають, що відповідний фонд соціального страхування є юридичною особою і набуває цього статусу від дня реєстрації статуту фонду, який затверджується його правлінням, у спеціально уповноваженому органі виконавчої влади. Щоправда, жоден із цих законів не врегульовує питання організаційно-правової форми, у якій повинні створюватися соціальні страхові фонди як юридичні особи. Думаємо, для з’ясування цього питання потрібно використати положення Цивільного кодексу України.
Відповідно до ч. ст. ЦК України юридичні особи, залежно від порядку їх створення, поділяються на юридичних осіб приватного та публічного права. Юридична особа приватного права створюється на підставі установчих документів, до яких Кодекс відносить статут, засновницький договір і установчий акт. Юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування.
Аналіз практики створення в Україні соціальних страхових фондів, з одного боку, дає нам підставу стверджувати, що за правовим статусом вони належать до юридичних осіб публічного права.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Особливості правового статусу соціальних страхових фондів

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок