Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Безконфліктна ситуація в процесі допиту обвинуваченого на попередньому слідстві (аналіз і оцінка)

Безконфліктна ситуація в процесі допиту обвинуваченого на попередньому слідстві (аналіз і оцінка)

Назва:
Безконфліктна ситуація в процесі допиту обвинуваченого на попередньому слідстві (аналіз і оцінка)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,17 KB
Завантажень:
415
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Безконфліктна ситуація в процесі допиту обвинуваченого на попередньому слідстві (аналіз і оцінка)


Відповідь на запитання про наявність чи відсутність безконфліктної ситуації в процесі допиту обвинуваченого має не лише суто теоретичне значення, але й безпосередньо виходить на ряд тактичних аспектів розслідування, які стосуються, зокрема, допустимості психічного впливу на особу, можливості введення в тактичний арсенал слідчого певних прийомів і методів, спрямованих на те, щоб спонукати допитуваного дати достовірні показання щодо фактичних обставин конкретної справи.
Для дослідження цієї проблеми необхідно принаймні у загальних рисах з’ясувати суть найважливіших положень концепцій “конфліктного” і “безконфліктного” слідства, з приводу яких у криміналістичній науці протягом тривалого часу не вщухали гострі дискусії, та ще й тепер не поставлено крапки над “і”.
Витоки концепції “конфліктного” слідства слід шукати за рамками предмета кримінального процесу й рунтуються вони на соціально-психологічній суті злочинного діяння. Кожний злочин фактично являє собою конфлікт правопорушника з законом, з суспільними відносинами, які ним регулюються і охороняються. Конфлікт визначають як зіткнення протилежних, несумісних одна з одною тенденцій у свідомості окремої особи, в міжособистісних відносинах або взаємодіях, пов’язане з гострими емоційними переживаннями [3, с.98].
Такий конфлікт є основою подальших, у своїй більшості також конфліктних, відносин між підозрюваним (обвинуваченим, підсудним) і органами дізнання, досудового слідства, судової влади. У процесі досудового слідства конфлікт особи з встановленими державою правовими приписами цілком реально може перерости в конфлікт із слідчим як представником держави, який повинен зробити все від нього залежне для встановлення об’єктивної істини по справі і наділений з цією метою необхідними владними повноваженнями та процесуальними можливостями.
Інтереси підслідного знаходяться звичайно в дещо іншій площині. Він у більшості випадків намагається максимально ускладнити процедуру встановлення істини з метою, якщо не уникнути покарання, то хоча б, наскільки це можливо, його пом’якшити. Протистояння між слідчим і обвинуваченим, протилежно спрямована їхня діяльність виявляються у виникненні конфліктної слідчої ситуації, і розслідування виступає як своєрідний процес вирішення цього конфлікту. Незважаючи на те, що обвинувачений не у всіх випадках прагне приховати інформацію про істинний характер події, не завжди виступає як явний суперник слідчого, сам факт його вступу в конфлікт з приписами закону, а також притаманна йому захисна домінанта потребують від слідчого перебувати у стані постійної готовності до подолання можливого опору обвинуваченого, усунення перешкод з його боку, спрямованих на ускладнення діяльності щодо встановлення об’єктивних обставин справи, мати на озброєнні необхідний арсенал тактичних прийомів і методів впливу на підслідного у межах, встановлених кримінально-процесуальною формою.
Концепція “безконфліктного” слідства фактично заперечує саму можливість виникнення конфліктних ситуацій у процесі попереднього розслідування кримінальних справ. Її прихильники (І.Ф.Пантелєєв, С.Г.Любічев, А.І.Абасов та ін.), критикуючи концепцію “конфліктного” слідства, називають останню помилковою, такою, що суперечить принципам кримінального процесу [10, с.223], перетворює процес розслідування в боротьбу з особою, а це веде до заперечення виховних цілей правосуддя [9, с.6-7], акцентують увагу на тому, що концепція “конфліктного” слідства фактично ототожнює безконфліктну ситуацію допиту з визнанням обвинуваченим своєї вини у вчиненні злочину, а конфліктну – із запереченням вини, наявністю у обвинуваченого своєї власної позиції, відмінної від позиції слідчого [1, с.27-28]. О.М.Ларін вважає, що теорія конфліктного слідства ототожнює обвинуваченого із злочинцем і служить засобом виправдання упередженості [8, с.102-103]. З такою оцінкою змісту концепції “конфліктного” слідства погодитись не можна.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Безконфліктна ситуація в процесі допиту обвинуваченого на попередньому слідстві (аналіз і оцінка)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок