Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Відображення принципів регулювання земельних відносин в правових джерелах України

Відображення принципів регулювання земельних відносин в правових джерелах України

Назва:
Відображення принципів регулювання земельних відносин в правових джерелах України
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
17,55 KB
Завантажень:
456
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Відображення принципів регулювання земельних відносин в правових джерелах України


Питання з приводу використання землі в Україні в усі історичні епохи мало важливе значення як для самих українців, так і для іноземних держав, до складу яких входила Україна на правах колонії. Про це свідчать джерела права, у яких врегульовувалось земельне питання, визначались основні засади правового режиму земель, тобто певні принципи. В основному ці принципи не були визначені буквально, а випливали зі змісту норм джерел права.
Ще в “Руській Правді” (зокрема, у “Правді Ярославичів”) містились норми, спрямовані на захист князівського феодального землеволодіння. У розширеній редакції “Руської Правди”, зміненій і доповненій за часів правління Володимира Мономаха та його сина Мстислава, посилено захист власності на землю князя та феодалів [1, c. 24]. Таким чином, зі змісту “Руської Правди” випливав принцип пріоритету феодального землеволодіння та принцип посиленого захисту земельної власності феодалів.
За Литовсько-Польської доби вищевказані принципи зберігають свою дію, однак, крім руських феодалів, їх дію поширено також на феодалів литовських та польських. Зокрема, у п. 13 "Жалуваної грамоти короля Казимира литовському, руському і жмудському духовенству, дворянству, рицарям, шляхті, боярам і местичан" (1457р.) зазначено “…що землеволодінь панства нашого не зменшимо, оберігатимемо їх у тих межах, що і предки наші мали.” В п.14 жалуваної грамоти вказується, що “… в межах земель держави нашої землеволодіння зберігатимемо за їх віковічними власниками, не даватимемо у володіння чужоземцям” [2, c. 55]. Отже, крім принципів пріоритету феодального землеволодіння та посиленого захисту земельної власності феодалів, підтримувався принцип недопущення чужоземного володіння землею.
Устава на волоки (1557р.) також встановила ряд принципів, які лягли в основу регулювання земельних відносин. Зокрема, в артикулах 15, 16, 17 встановлено принцип платності за використання землі (у грошовій, натуральній та відробітковій формах), а в артикулах 20, 21, 41 – принцип відповідальності підданих за порушення порядку використання землі [3, c. 49-50]. артикул 4 розділу 3 Литовського Статуту 1566 р. утвердив принцип пріоритету феодального землеволодіння та принцип посиленого захисту земельної власності феодалів. Крім того, артикул 9 розділу з даного правового артикулу закріпив принцип недопущення чужоземного володіння землею [4, c. 57-58].
Часто принцип пріоритету феодального землеволодіння міг мати індивідуальний характер. Тобто в нормативних актах могли визначатись конкретні об’єкти землеволодіння, які надавались феодалам (наприклад, у Постанові польського сейму "Про роздачу земель на Україні магнатам і шляхті" 1590 р. закріплено права польських феодалів на землі за Білою Церквою, розташовані на кордоні) [5, c. 8]. Відомі також випадки індивідуалізації суб’єктів землеволодіння. Прикладом цього є "Жалувана грамота короля Сигізмунда ІІІ магнатові О. Вишневецькому на володіння землями на Полтавщині" 1590 р. [6, c. 126].
В епоху Козацько-Гетьманської держави з’являються нові принципи. Зокрема, за Переяславською угодою в “Жалуваній грамоті царя Олексія Михайловича Війську Запорозькому на збереження його прав і вольностей” від 27 березня 1654 р., закріплено принцип недоторканості козацьких земель. В “Жалуваній грамоті…” зазначалось, що “Маєтків козацьких і земель, які мають для прожитку, аби відбирати від них не веліли; також аби діти вдів, які зістаються після козаків, мали права такі, як діди й батьки їх…”[7, c. 18].
Аналогічний принцип закріплено у ст. 1 “Московських статей, схвалених царським урядом під час перебування в Москві І. Брюховецького” від 22 жовтня 1665 р., де зазначалося, що “всякі місця козацькі, тобто гаї, сади, займища, сіножаті, поля, огороди…непорушне від усякої шкоди від бояр, і воєвод і ратних людей…” [8, c. 316].
У “Коломацьких статтях, які закріпили за козацькою старшиною привілеї і вольності та посилювали визиск посполитого населення” від 25 липня 1686 р.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: Відображення принципів регулювання земельних відносин в правових джерелах України

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок