Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Фактори, що сприяють “тінізації” економіки у трансформаційному суспільстві

Фактори, що сприяють “тінізації” економіки у трансформаційному суспільстві

Назва:
Фактори, що сприяють “тінізації” економіки у трансформаційному суспільстві
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,33 KB
Завантажень:
115
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат
на тему:
Фактори, що сприяють “тінізації” економіки у трансформаційному суспільстві


Економічні та політичні перетворення в Україні на початку 90-их років супроводжувалися ніким не контрольованою прогресуючою еволюцією “тіньової” економічної діяльності. Кримінальні об’єднання, які накопичили або придбали в період перебудови величезний капітал в перші роки незалежного економічного і політичного розвитку України, прагнули до його легалізації.
Масштаби взаємодії “тіньової” економіки з офіційним сектором змушують розглядати “тіньову” економічну діяльність як фактор зниження можливостей державного регулювання економіки і як наслідок посилення соціальної нестабільності в суспільстві.
Специфічність процесів “тінізації” полягає в тому, що розвиток “тіньових” тенденцій не залежить від конкретної економічної системи. Відмінність полягає лише в масштабах і формах прояву таких тенденцій.
Особливістю розвитку вітчизняної “тіньової” економіки є те, що це явище виникло задовго до початку демократизації українського суспільства.
Дослідники проблеми одностайні в тому, що “тіньова” економіка досить широко розвивалася ще в радянській системі [1].
В економіці СРСР зростання “тіньових” проявів спостерігалося, насамперед, у таких видах господарської діяльності, що не підпадали під контроль з боку системи органів державного керування. До найбільш розповсюджених видів “тіньової” діяльності належали: бартерні операції, несанкціонована додаткова зайнятість; невраховані постачання продукції, будівництво; випуск неврахованої продукції, крім планових завдань; використання в комерційному обігу неврахованих матеріальних ресурсів, що отримані від позапланової неврахованої господарської діяльності і т. ін. [1, с. 62].
Соціально-економічні та політичні перетворення, що відбуваються сьогодні, призводять до появи сукупності своєрідних факторів, які значно впливають на розвиток “тіньових” тенденцій в економіці України. Розвиток другої хвилі “тінізації” економіки припав на початок 90-их років і був спровокований процесами переходу у бік домінування ринкової координації економіки.
Основними нормативними ознаками трансформації політичної й економічної системи є усунення невиправданого державного контролю. Але в умовах фази реформ усунення держави від контролю стало вигідним для кримінальних і надкримінальних структур і зацікавлених осіб [2, с. 19].
Аналіз економічних правопорушень в умовах перехідного періоду дозволяє дійти висновку, що вони є результатом, здебільшого, політико-правових владних відносин, які поширювалися на економічну галузь.
Сформовані економічні відносини є результатом адаптації суб’єктів господарських відносин до реалій політичної ситуації, що склалася в Україні.
Одночасно з деформуванням політико-економічних відносин у державі відбувається процес кримінальної перебудови економіки, що підсилюється недоліком загальнонаціонального інтересу в проведенні реформ.
Розглянемо фактори, що сприяють зростанню проявів “тіньової” економіки. Сукупність таких факторів можна розділити на три відповідні групи.
Фактори соціально-політичного характеру.
До факторів соціально-політичного характеру можна віднести:–
непродуману державну політику переходу до нових економічних відносин “незавершена лібералізація” [1, с. 64]), непослідовність і гальмування процесів здійснення соціальних, економічних реформ;–
послаблення соціальних і моральних інститутів, що пов’язано зі зміною поглядів на існуючі моральні цінності, які обумовлюють мотивацію негативних відхилень від установлених у суспільстві норм поведінки [3, с. 54];–
наявність значного явного і прихованого безробіття. Загострення прихованого безробіття є особливістю сучасного етапу становлення українського ринку праці. Воно набуло масового характеру, охоплюючи від чверті до половини зайнятого населення країни. Показники, що характеризують стан безробіття в Україні, зростають, і вченими прогнозується їх подальший рост у найближчі роки до 4 – 5 млн. осіб [4, с. 22];–
зубожіння значної частини населення, що є одним із наслідків попередньої причини.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Фактори, що сприяють “тінізації” економіки у трансформаційному суспільстві

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок