Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Соціальне поняття права в правовій концепції С. Дністрянського

Соціальне поняття права в правовій концепції С. Дністрянського

Назва:
Соціальне поняття права в правовій концепції С. Дністрянського
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,12 KB
Завантажень:
40
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Соціальне поняття права в правовій концепції С. Дністрянського


Утворення української незалежної держави сприяло відкриттю низки імен, про які навмисно замовчувалось у колишньому Союзі Радянських Соціалістичних Республік. Це зумовлювалось як державним режимом, так і політичними інтересами держави. Станіслав Дністрянський змагався за створення української незалежної держави, його правові погляди докорінно відрізнялися від завдань радянських теоретиків цього періоду.
Відзначаючи 125-річний ювілей з дня народження Станіслава Дністрянського, юристи та історики права відкрили широкому колу читачів творчу спадщину одного з найвидатніших українських учених-юристів.
Станіслав Дністрянський – академік, професор Львівського університету, засновник Українського Вільного Університету у Празі і його другий ректор, редактор перших українських правових часописів, дійсний член Наукового Товариства імені Т.Г.Шевченка у Львові, посол австрійського парламенту від Галичини.
Постать Станіслава Дністрянського можна розглядати в трьох аспектах. По-перше, як засновника нової течії українського цивільного права. Крім розвитку цивільно-правових поглядів, значним досягненням Станіслава Дністрянського було створення української правової термінології. По-друге, Станіслав Дністрянський був визначним конституціоналістом України. У 1920 році він пише проект Конституції ЗУНР, використовуючи при цьому демократичні положення Конституцій інших держав, органічно поєднуючи їх з традиціями українського народу. По-третє, Станіслава Дністрянського можна вважати творцем нової української теорії та історії держави та права. Його діяльність мала велике наукове, політичне та громадське значення.
Навіть побіжний огляд бібліографії Станіслава Дністрянського дає уявлення про розмаїтість його наукових поглядів. Значну увагу в своїх дослідженнях він надавав питанням теорії та історії права і держави. До праць, які розкривають ці питання, належать: “Чоловік і єго потреби в правнім системі” (Львів 1900); “Звичаєве право – а социяльні зв’язки” (Львів 1902); “Природні засади права” (Львів 1911); “Загальна наука права і політики” (Прага 1923); “Причинки до історії і теорії міждержавного приватного права” (Прага 1923); “Провідні думки в історії і теорії міждержавного приватного права” (Прага 1923); “Погляд на теорії права та держави” (Прага 1925).
Досліджуючи поняття права, С.Дністрянський писав: “Право є соціальним інститутом тому, що для людини, яка є зовсім ізольованою від світу, право не існує, бо право існує у зв’язках між індивідами, тобто у соціальних зв’язках” [1, с.7]. Саме з виникненням соціальних зв’язків С.Дністрянський обгрунтовує виникнення права.
Головним чинником, який вплинув на виникнення соціальних зв’язків, а відповідно і права, вважав С.Дністрянський, є економічні потреби: “Право б не існувало, коли б людина не мала ніяких потреб, коли б прагнення до вирішення власних фізичних та інтелектуальних потреб не було б у первісної людини вродженим [1, там же].
З виникненням людства важливі потреби кожної людини, насамперед життєві потреби, сприяли утворенню перших норм суспільного життя, які були зумовлені залежністю членів суспільства один від одного при вирішенні власних потреб. З розвитком суспільства людські потреби постійно змінювалися, в результаті чого формувалися нові суспільні відносини, які, об’єднуючись у певні суспільні групи регулювалися різними нормами поведінки. Норми існували у вигляді звичаїв (соціально-етичних правил), в яких закріплювались права та обов’язки членів суспільства. Права та обов’язки залежали від конкретних обставин, в яких перебували члени суспільства (в роді, в племені, в народі та в державі).
З новими інтересами виникали різні соціальні групи населення. За Дністрянським, верхівка утворювала норми, що впливали на поведінку певного кола осіб і спонукали їх створювати умови, сприятливі для впорядкування відносин у суспільстві. Тобто С.Дністрянський вважає, що поступово утворюються норми “вищої сили”, які можуть відрізнятись від норм “меншої сили”.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Соціальне поняття права в правовій концепції С. Дністрянського

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок