Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Держава як форма організації суспільства

Держава як форма організації суспільства

Назва:
Держава як форма організації суспільства
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,92 KB
Завантажень:
369
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
План.
Держава як форма організації суспільства.
Ідея громадянського суспільства в історії філософсько-правової думки.
Основні риси громадянського суспільства.
Формування громадянського суспільства.


Держава, як відомо, постає насамперед формою організації суспільства, основним суб'єктом якого є людські індивіди. Від їхньої соціально-політичної, правової зрілості залежить сила і міць будь-якої держави, а правової у першу чергу, її буттєвість вимагає того, щоб громадяни були не тільки об'єктами владних розпоряджень, виконавцем існуючих у даній державі законів, але й свідомими суб'єктами власних прав, своїх повноважень, визначених як правовим законом, так і нормами загальнолюдської моралі. Тобто, щоб вони мали розвинену громадянську свідомість як умову і наслідок буття громадянського суспільства, уявлення про яке формується в органічному зв'язку з ідеєю правової держави.
Історично ідея громадянського суспільства сягає політично-правової думки античності, зокрема творчості Цицерона, коли закладались основи уявлень про громадянство. Термін «громадянське суспільство» пов'язаний із латинським словом ста (громадянин) у розумінні члена римської громадянської общини (civitas) й основного суб'єкту тодішніх приватно-правових (а не публічно-владних) відносин згідно римського громадянського права. Звідси й простежується близькість понять громадянин (civis) і громадянський (civitas)
Водночас звернемо увагу й на деяку парадоксальність терміну «громадянське суспільство», зміст якого не відповідає назві. Річ у тім, що співтовариством громадян є не громадянське суспільство, а держава як політичний феномен. У сфері ж громадянського суспільства (всупереч назві) діють не громадяни як суб'єкти публічно-владних відносин і публічного права, а приватні особи зі своїми інтересами, суб'єкти приватного права, учасники громадянсько-правових відносин.
Широкого поширення поняття “громадянське суспільств” набуло після перемоги Французької буржуазної революції XVIII ст., що поклала край становому поділу суспільства і проголосила Декларацію прав людини і громадянина. Становлення громадянського суспільства нерозривно пов'язане з процесом правового регулювання взаємовідносин між собою, суспільством і державою.
В основі уявлень про громадянське суспільство лежить положення Гегеля про розрізнення, яке він проводив між державою і суспільством. До цього, починаючи з античних часів, ці поняття були синонімічними, навіть тотожними.
Необхідність такого розрізнення випливала з гегелівської концепції індивідуального «я». Індивід, на переконання Гегеля, здобуває свободу лише у процесі саморозкриття, до якого причетні всі оточуючі його інстанції, в першу чергу сім'я (родина). Стосунки ж індивіда і родини базуються на зобов'язаннях «природного благочестя». Річ у тім, що між батьками і дітьми не можливий договір, згідно якого б батьки зобов'язувались зачати і виховувати дітей в обмін на їх майбутні любов і захист. Тож у стосунках між ними існують взаємні природні зобов'язання, що глибоко переплетені зі свободою індивідів, особливо в міру його подорослішання, коли власне «я» вимагає вже ширшого діапазону дій. Межі «природного благочестя» стають «тісними». Індивідові потрібна сфера вільної діяльності, де він може порівняти свою волю з волею інших й утвердитися у справедливих взаєминах. Ця сфера є сферою згоди, а отже, договору, яку Гегель і називає «громадянським суспільством». Вона постає ланкою несформованого об'єднання, яке оточує і надає тотожності родині (сім'ї), оскільки його сутність постає у взаємному визначенні обов'язків, які закорінені в індивідуальному виборі.
Ідея громадянського суспільства звісно не була наслідком чисто спекулятивного теоретичного пошуку. Вона – своєрідне відображення об'єктивного процесу зрілості різних сфер суспільного життя, їхньої диференціації, становлення в якості самостійної данності стосовно держави, наслідок довготривалого процесу вдосконалення всіх без виключення сторін людської життєдіяльності. Як і правова держава, громадянське суспільство виникає на стадії індустріального розвитку виробництва, появі широкого спектру особистих прав і свобод і вінчає появу водночас нового типу особи, нового типу колективності й нового типу відносин між особою, суспільством і державою.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Держава як форма організації суспільства

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок