Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Цивільний кодекс УРСР 1922 року. Цивільний кодекс УРСР 1963 року.

Цивільний кодекс УРСР 1922 року. Цивільний кодекс УРСР 1963 року.

Назва:
Цивільний кодекс УРСР 1922 року. Цивільний кодекс УРСР 1963 року.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,99 KB
Завантажень:
321
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Цивільний кодекс УРСР 1922 року.
 
Підготовка проекту Цивільного кодексу 1922 року проходила в умовах і на началах, загальних для більшості колишніх радянських республік. Тому природно, що вказівки і зауваження В.І.Леніна відносно Цивільного кодексу РРФСР були орієнтиром і для розробників проекту ЦК УРСР.
Принципово важливим було положення про зосередження в руках Радянської держави основних знарядь і засобів виробництва, встановлення жорсткого державного контролю над торговим обігом і т.і. – в кінцевому рахунку відмова від основних принципів приватного права.
Цивільний кодекс УРСР 1922 року був схожий на ЦК РРСФР не тільки ідеологічною і методологічною основами, а також структурою і змістом. Як той, так і другий складалися з однакових розділів: Загальна частина, Речове право, Зобов’язальне право, Спадкове право. Кількість статей також практично співпадає: 435 статей ЦК УРСР проти 436 статей ЦК РРФСР. Не відрізнялась структура розділів та назви глав.
Загальна частина складала норми, присвячені суб’єктам, об’єктам права, угодам як основному засобу встановлення, зміни та припинення цивільних правовідносин, позовній давності. Суб’єктами цивільного права визнавались як громадяни, так і організації (юридичні особи). Цивільну правоздатність могли мати за загальним правилом всі громадяни, але статті 1 і 4 містили в собі можливість обмеження “ по суду в правах”.
Об’єктом цивільних прав могло бути лише майно, яке не було вилучене з цивільного обігу (ст.20 ). При цьому перелік такого майна був досить широким.
Значна увага приділялась регламентації угод, які визначались, як дії, на встановлення, зміну або припинення цивільних правовідносин ( ст.26 ). Угоди були поділені на односторонні і взаємні (взаємні угоди – сутність договору).
Кодекс детально регламентував умови укладання, форму угод і наслідки визнання їх недійсними.
Розділ "Речове право" складав норми, присвячені праву власності, праву забудови і застави.
Закріплювались такі форми власності ( ст.52 ): державна ( націоналізована і муніципалізована ), кооперативна, приватна. Але право приватної власності було настільки звужене, що в кінцевому підсумку, його можна вважати існуючим лише у вигляді винятку.
Для захисту права власності застосовувався віндикаційний позов ( ст.59-60 ). Але не виключалась можливість застосування негаторного позову. При цьому діяв суттєвий виняток з правил: колишні власники, майно яких було вилучено на підставі революційного права або взагалі перейшло у володіння працюючих до 24 серпня 1922 року, не мали права вимагати повернення цього майна ( примітка до ст.59 ).
Із способів переходу права власності кодекс передбачав договір, реквізицію і конфіскацію ( ст.ст.66,69,70 ).
Крім права власності, ЦК передбачав право забудови і застави майна, що становило по своїй суті право на чужі речі.
Розділ “Зобов’язальне право” складався з тринадцяти глав, проте фактично норми були згруповані в чотири нерівноцінні за об'ємом блоки: загальні положення ( гл.1 ); зобов’язання, які виникають з договорів ( гл.2-11 ); зобов’язання, які виникають внаслідок безпідставного збагачення ( гл.12 ); зобов’язання, які виникають внаслідок заподіяння іншому шкоди ( гл.13 ).
Останній розділ ЦК був присвячений питанням спадкового права. Говорячи про спадкування, необхідно нагадати, що декретом від 11 березня 1919 року воно було відмінено взагалі, а потім декретом від 21 березня того ж року відновлено, але з суттєвими обмеженнями розміру спадку ( суми ), кола спадкоємців і об’єму прав, які передавалися за спадщиною ( спадкове майно переходило до спадкоємців в користування, а не на праві власності ).
ЦК до вирішення цих питань підходив більш ліберально, передбачивши перехід (можливість переходу) майна до спадкоємців на праві власності, якщо виконані 2 умови : 1) сума спадку не перевищує 10 тисяч рублів ; 2) спадкоємцями є подружжя, діти, онуки, правнуки, усиновителі і інші особи, які непрацездатні, потребують допомоги і знаходилися на утриманні померлого не менше 1 року до дня смерті.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Цивільний кодекс УРСР 1922 року. Цивільний кодекс УРСР 1963 року.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок