Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Поняття та значення спадкування і спадкового права. Основні поняття спадкового права

Поняття та значення спадкування і спадкового права. Основні поняття спадкового права

Назва:
Поняття та значення спадкування і спадкового права. Основні поняття спадкового права
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,65 KB
Завантажень:
173
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Поняття та значення спадкування і спадкового права. Основні поняття спадкового права
Після смерті громадянина його майнові права та обов'язки, а також деякі немайнові права переходять до інших осіб. Такий перехід майна померлого до іншої особи або до інших осіб нази-вається спадкуванням.
Умови та порядок спадкування регламентуються рядом ци-вільно-правових норм, що в своїй сукупності складають окре-мий цивільно-правовий інститут — спадкове право.
Отже, спадкове право — це сукупність цивільно-правових норм, які регулюють правовідносини, що виникають внаслідок пере-ходу майна померлого до іншої особи чи до інших осіб.
Норми, що регламентують умови та порядок спадкування, містяться в Цивільному кодексі України (розділ VII, ст.524—564). Окремі норми спадкового права ми знаходимо і в інших розді-лах ЦК України (наприклад, ст.494), а також у нормативних ак-тах, які регулюють діяльність державних нотаріальних контор.
Постанова Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами Української РСР справ про спадкування» від 24 червня 1983 p. містить керівні роз'яснення щодо практики зас-тосування окремих норм спадкового права.
Конституція України передбачає право спадкування власності громадян. Спадкове право забезпечує родині померлого мож-ливість зберегти та використати його майно, заощадження, чим сприяє підвищенню матеріального добробуту родини померло-го, зміцненню власності громадян.
Спадкове право надає можливість кожному громадянинові роз-порядитися своїм майном на випадок смерті, визначивши в за-повіті його долю. Отже, воно безпосередньо спрямоване на за-хист особистих інтересів громадян, адже багатьом не байдуже, до кого перейде належне їм майно після їх смерті.
Водночас спадкове право всіляко захищає інтереси членів сім'ї померлого (особливо неповнолітніх та непрацездатних членів), сприяючи цим зміцненню сім'ї.
Перш ніж розглядати сам порядок спадкування, аналізувати норми, що його регламентують, необхідно з'ясувати зміст ос-новних понять спадкового права, таких як спадкодавець, спад-коємець, спадкове майно.
Ї5 &-2S7
Спадкодавець — це громадянин, майно якого після його смерті переходить у спадщину до іншої особи чи до інших осіб.
Спадкодавцем може бути тільки громадянин. Причому він може бути спадкодавцем незалежно від віку, статі, стану здоров'я тощо.
Отже, спадкування відбувається як після смерті дієздатних, так і недієздатних громадян. Однак заповідати майно може лише дієздатна особа.
Підприємства, організації не можуть бути спадкодавцями.
Після припинення юридичних осіб спадкування не відбувається.
Спадкоємець — це особа, яка у випадку смерті того чи іншого громадянина набуває права одержати його спадкове майно.
Спадкоємцем може бути громадянин, юридична особа, а та-кож держава.
Громадянин може стати спадкоємцем незалежно від віку, статі, стану здоров'я тощо.
Отже, спадкоємцями можуть бути не тільки дієздатні, але й недієздатні громадяни. В останньому випадку відповідні дії, не-обхідні для прийняття спадщини, здійснюють їх законні пред-ставники — батьки, усиновителі, опікуни.
Відповідно до статті 527 ЦК України спадкоємцями можуть бути особи, які були живими на момент смерті спадкодавця, а також діти померлого, зачаті при його житті і народжені після його смерті.
Не завжди особа, яка входить в коло спадкоємців за законом, чи особа, якій заповідано майно, буде закликатися до спадку-вання. Законом передбачені умови, за яких спадкоємець усу-вається від спадщини.
. Як зазначено в статті 528 ЦК України, не мають права стати спадкоємцями ні за законом, ні за заповітом особи, які навмис-но позбавили життя спадкодавця чи кого-небудь з спадкоємців або зробили замах на їх життя.
Спадкоємцями за законом не мають права стати також:
1) батьки після дітей, у відношенні яких вони позбавлені бать-ківських прав і не були поновлені в цих правах на момент відкрит-тя спадщини;
2) батьки і неповнолітні діти, що злісно ухилялися від виконан-ня покладених на них в силу закону обов'язків по утриманню спадкодавця, якщо ці обставини підтверджені в судовому поряд-ку.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Поняття та значення спадкування і спадкового права. Основні поняття спадкового права

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок