Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Стан розрахунків за спожиту електроенергію в Україні

Стан розрахунків за спожиту електроенергію в Україні

Назва:
Стан розрахунків за спожиту електроенергію в Україні
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,49 KB
Завантажень:
19
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Проблема неплатежів характерна як для електроенергетики, так і для всієї економіки України, що викликано глибокою економічною кризою в країні. Велике занепокоєння викликає ситуація, що склалася в енергетичній галузі з приводу розрахунків за спожиту електроенергію. Так, у 1999 році підприємствами галузі вироблено і відпущено споживачам енергії на суму 9345 млн грн. Проте розрахунки за спожиту електроенергію проведено тільки на 78,8%, з яких грошовими коштами – на 42,9%, інше – взаємозаліками боргів, векселями, бартером.

Всього за період з 01.04.99 по 01.04.00 споживачі здійснили розрахунки на загальну суму 8164,7 млн грн., з яких грошовими коштами – 3282,2 млн грн. (40,2%) та іншими формами розрахунків – 4882,6 млн грн. (598%).

Незважаючи на підвищення тарифів, населення, як і раніше, продовжує відносно стабільно сплачувати за електроенергію, у той час як промислові підприємства-товаровиробники незадовільно розраховуються за використану електроенергію грошовими коштами, віддаючи перевагу небанківським розрахункам.

За період з 01.04.99 по 01.04.00 17 обленерго, в статутних фондах яких державна частка є контрольною, отримали від споживачів оплати в сумі 5301,5 млн грн., з яких грошовими коштами 2102,0 млн грн. (39,6%) та іншими формами розрахунків – 3199,5 млн грн. (60,4%).

Особливо загрозливою є ситуація стосовно дисбалансу між розрахунками з енергоринком приватизованих компаній і компаній з вирішальною статутною часткою держави, які заборгували енергоринку за період з 01.04.99 по 01.04.2000 понад 1352 млн грн. з оплачених споживачами. У той же час аналогічний борг державних компаній у 2 рази менший та становить 637,2 млн грн.

Неврегульованість господарських зв’язків на споживчому ринку за умов переходу до ринкових відносин та складність з розрахунками за електроенергію в галузі сприяють виникненню і функціонуванню організованих злочинних угруповань.

Так, у 2000 році співробітниками МВС України викрито 2753 злочини, вчинених у сфері електроенергетики, що на 11% більше, ніж у 1999 році, з них розкрадань державного та колективного майна – 899, у тому числі у великих та особливо великих розмірах – 194. Характерною ознакою для галузі є наявність тенденції зростання скоєння посадових злочинів. Протягом 2000 року викрито 642 такі злочини, або на 12% більше, ніж у 1999 році. Виявлено 109 фактів хабарництва, проти 106 фактів у 1999 році. Встановлена сума матеріальних збитків по кримінальних справах склала майже 10,667 млн грн. проти 7,656 млн грн. у 1999 році.

Такий економіко-кримінологічний стан електроенергетичної галузі, на нашу думку, пояснюється наявністю обставин об’єктивного та суб’єктивного характеру. До об’єктивних обставин можна віднести:

труднощі вирішення загальноекономічних проблем у масштабах однієї галузі (послаблення стійкості української енергосистеми, складність збору платежів, приватизаційні проблеми – глибина приватизації об’єктів, вибір інвестора – стратегічний чи портфельний та ін.);

складність взаємовідносин з питань енергетики між Міненерго та відповідним Комітетом Верховної Ради України, приватизованими обленерго і Світовим банком;

занадто низьку платоспроможність споживачів електроенергетики – суб’єктів господарювання та населення;

важкий фінансовий стан суб’єктів господарських відносин, що призвів до неможливості підприємств власними силами здійснювати захист своїх майнових прав. Це пов’язано з відсутністю коштів на розвиток міцних юридичних служб енергетичних компаній, підготовку спеціалістів високої кваліфікації, які б на високому професійному рівні здійснювали роботу з підготовки договірної бази для постачання й оплати електроенергії, аналізу чинного законодавства та існуючої міжнародної практики щодо розрахунків за електроенергію, стягнення заборгованості за електроенергію тощо;

встановлення надмірно високих податкових ставок, із-за чого значна частина національної економіки, у тому числі й частина енергетики, перебувають “в тіні”. Прагнення уникнути сплати податків призводить до приховування підприємствами частини прибутків;

недосконалість чинного законодавства, що регулює виробництво та споживання електроенергії. Наприклад, відповідно до ст. 15 Закону України “Про електроенергетику” оптовий ринок створюється і діє на підставі договору між членами оптового ринку. Проте, Закон не визначає правову природу цього договору, його основні умови, не врегульована процедура прийняття цього договору тощо. Існуюча відповідно до діючого договору система оплати за електроенергію дозволяє обласним енергопостачальним організаціям протягом тривалого часу не перераховувати отримані від споживачів кошти Національній енергетичній компанії “Укренерго” (НЕК “Укренерго”), що, у свою чергу, затримує перерахування коштів енергогенеруючим компаніям. Санкції, встановлені договором до порушників платіжної дисципліни, сформульовані не досить чітко.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Стан розрахунків за спожиту електроенергію в Україні

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок