Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Боротьба з корупцією в Україні у сфері доступу громадян до інформації

Боротьба з корупцією в Україні у сфері доступу громадян до інформації

Назва:
Боротьба з корупцією в Україні у сфері доступу громадян до інформації
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,51 KB
Завантажень:
31
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Правові норми найбільш ефективно з-поміж соціальних норм дають змогу розмежувати суб'єктивні права і обов'язки учасників суспільних відносин, а також встановити види та міру відповідальності у випадках порушення суб'єктивних прав чи невиконання обов'язків. Серед фундаментальних прав громадян — їх право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення та зберігання відомостей, необхідних їм для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів, здійснення завдань і функцій [2, ст. 9]. Складовою права на інформацію є доступ до інформації. Доступ до інформації — це гарантована державою можливість фізичних, юридичних осіб і держави (державних органів) вільно одержувати відомості, необхідні їм для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів, здійснення завдань і функцій, що не порушує права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб; це сукупність правових норм, що регламентують суспільні інформаційні відносини щодо одержання їх учасниками відомостей, необхідних їм для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів, здійснення завдань і функцій [4, с. 39].

Сьогодні норми, що регламентують доступ до інформації, як субінститут інформаційного права перебувають у «розпорошеному» стані, тобто містяться у джерелах різних галузей права: конституційного, цивільного, адміністративного, кримінального, трудового та інших.

Зважаючи ж на «стабільні», поки що наукові, тенденції, спрямовані на обґрунтування необхідності створення Інформаційного кодексу (Кодексу України про інформацію) [6, с. 131–132], проблематика упорядкування правових норм щодо доступу до інформації стає актуальною.

Провідні вчені вважають, що «Кодекс України про інформацію покликаний об'єднати в одному законодавчому акті механізми регулювання провідних суспільних відносин, об'єктом яких є інформація незалежно від форми, способу, засобу чи технології її прояву у суспільних відносинах» [6, с. 131].

Зазначимо, що в науці інформаційного права проблематику реалізації доступу до інформації досліджували Брижко В. М., Гавловський В. Д., Демкова М. С., Калюжний Р. А., Костецька Т. А., Швець М. Я. та інші науковці. Однак не здійснювалось розкриття причинно-наслідкового зв'язку між порушеннями права громадян на доступ до інформації і корупційними діями державних службовців та інших суб'єктів корупційних діянь, інших правопорушень, пов'язаних з корупцією. Не досліджувалися у такому контексті і можливості вдосконалення чинного законодавства про адміністративні правопорушення.

У пропонованій статті аналізуватимемо особливості доступу громадян до інформації, яка належить органам державної влади та місцевого самоврядування, адже саме при доступі громадян до такої інформації можуть чинитися корупційні дії.

Проблематика доступу громадян до інформації про діяльність органів державної влади є об'єктом досліджень вітчизняних й іноземних науковців. Г. С. Мельник зазначає, що «відкритість — основний принцип доступу до офіційної інформації. Інформація про діяльність органів влади всіх рівнів повинна бути відкритою й загальнодоступною. Значення гарантованого доступу до офіційної інформації полягає:

• у відкритості і ясності політичного володарювання;

• зниженні можливостей для корупції;

• утвердженні традиції звіту перед громадськістю» [7].

Російський дослідник вказує на існування при-чинно-наслідкового зв'язку між рівнем забезпечення доступу до офіційної інформації та можливостями для корупції.

Деякі дослідники розрізняють активне і пасивне право на доступ до інформації [10, с. 51–56]. Активне право на доступ до інформації відкриває можливість безпосереднього ознайомлення з інформацією органів виконавчої влади. До процедури активного доступу до інформації органів виконавчої влади дослідники Центру політико-правових реформ зараховують такі форми доступу:

1) запит до органів виконавчої влади про надання інформації;

2) відвідування відкритих робочих засідань органів влади;

3) доступ до відкритих архівів офіційної інформації органів виконавчої влади [10, с. 51].

За способом забезпечення громадян інформацією дослідники виділяють різні форми пасивного доступу: поширення інформації у засобах масової інформації, випуск спеціалізованих брошур і збірників, розміщення інформації в Інтернеті, на офіційних стендах органів виконавчої влади [10, с. 56].

Якщо аналізувати активне і пасивне право на доступ до інформації, то важливим є принцип: активному праву кореспондує обов'язок відповідних суб'єктів задовольнити таке право, пасивне ж право має забезпечуватись їх (зобов'язаних суб'єктів) обов'язком поширювати інформацію вчасно, належним способом, в достатньому обсязі. Це передбачено законодавством України.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Боротьба з корупцією в Україні у сфері доступу громадян до інформації

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок