Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Військове правосуддя і спеціалізація судів загальної юрисдикції

Військове правосуддя і спеціалізація судів загальної юрисдикції

Назва:
Військове правосуддя і спеціалізація судів загальної юрисдикції
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
16,03 KB
Завантажень:
34
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
При розгляді правових основ функціонування в Україні військових судів постало питання про правовий статус військового правосуддя в системі судів загальної юрисдикції: чи є військові суди спеціалізованими судами, чи вони належать до загальних судів у системі судів загальної юрисдикції?

Це питання не позбавлене підстав. Адже військова юстиція існує в багатьох державах світу і відзначається певною специфікою. Цей факт знаходить відображення на рівні відповідних документів ООН, якими передбачається, які кожна людина має право на судовий розгляд у звичайних судах або трибуналах, що застосовують встановлені юридичні процедури. Очевидно, що органи військового правосуддя згідно з усталеною світовою практикою не розглядаються як «звичайні суди».

У зв’язку з цим необхідно визначити, що розуміється під «звичайними судами»? Аналіз законодавства України, інших держав дає підстави зробити висновок, що звичайними судами є загальні суди, які розглядають насамперед цивільні та кримінальні справи і є основою судової системи даної держави; суди, що існують у будь-якій сучасній державі та здійснюють судочинство на загальних засадах, встановлених конституційним законодавством.

Разом з тим, аналізуючи розвиток законодавства України про судоустрій, немає жодних підстав вважати військові суди в Україні «надзвичайними» чи «особливими» судами, створення яких згідно зі статтею 125 Конституції України не допускається, оскільки військові суди діють виключно на підставі Конституції України та законів за встановленими законом юридичними процедурами розгляду судових справ, передбаченими для загальних судів.

Так, статтею 20 Закону України «Про судоустрій України» (в редакції після 24 лютого 1994 року), яка визначала систему судів України, військові суди (регіонів, Військово-Морських Сил та гарнізонів) було включено до «судової системи загальних судів України» разом з усіма іншими судами (крім арбітражних судів). Проте слід зауважити, що статтею 4 Закону України «Про статус суддів» від 15 грудня 1992 року передбачалося визначати спеціальним законом особливості статусу суддів військових судів, та встановлювалося, що на трудові відносини суддів військових судів, не врегульовані цим Законом, не поширюється законодавство про працю (на відміну від усіх інших суддів). А статтею 7 цього Закону передбачалося встановлення законом особливих вимог, необхідних для зайняття посади судді військових та арбітражних судів.

Окремою статтею Кримінально-процесуального кодексу України (стаття 36) встановлювалася підсудність кримінальних справ військовим судам. Водночас підсудність військовим судам цивільних справ була визначена в статті 123 Цивільного процесуального кодексу України поряд з визначенням підсудності даної категорії справ усім іншим загальним судам.

У згаданому Законі «Про статус суддів» при визначенні органів суддівського самоврядування (стаття 25 Закону в редакції від 2 лютого 1994 року) передбачалося, що суддівське самоврядування здійснюється через конференції суддів загальних, арбітражних та військових судів. Отже, тут військові суди фігурують як такі, що не є загальними судами. У Законі України «Про органи суддівського самоврядування» від 2 лютого 1994 року, яким визначалися організаційні форми суддівського самоврядування, також називаються серед цих органів конференції суддів загальних судів, конференція суддів арбітражних судів та конференція суддів військових судів. Аналогічним чином у статті 2 Закону України «Про кваліфікаційні комісії, кваліфікаційну атестацію і дисциплінарну відповідальність суддів судів України» від 2 лютого 1994 року в системі кваліфікаційних комісій суддів передбачено утворення кваліфікаційних комісій суддів загальних судів, кваліфікаційної комісії суддів арбітражних судів та кваліфікаційної комісії суддів військових судів. Отже, і тут військові суди не віднесено до категорії загальних судів.

Проте, оскільки ще в 1992 р. в Концепції судово-правової реформи в Україні, про яку було сказано вище, Верховною Радою України передбачалося збереження військових судів у системі загальних судів, і таким же чином вирішено питання у базовому Законі «Про судоустрій України» (зауважимо, після прийняття зазначених законів про кваліфікаційні комісії та про органи суддівського самоврядування), то необхідно вважати, що військові суди було віднесено законом до системи загальних судів, на відміну від арбітражних судів, що становили самостійну ланку судів.

Надалі, при внесенні у червні 2001 року змін до названих вище законів відповідно до Конституції України згадана вище стаття 20 Закону «Про судоустрій України» передбачає уже єдину систему судів загальної юрисдикції, в якій, проте, не визначається конкретний статус військових судів, їх місце в системі судоустрою, так само, як і статус та місце в системі господарських судів чи будь-яких інших спеціалізованих судів. При цьому, однак, систему військових судів визначено, як і раніше, окремою главою 3-1 «Військові суди» згаданого Закону.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Військове правосуддя і спеціалізація судів загальної юрисдикції

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок