Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Економіко-правові аспекти вступу України до світової організації торгівлі

Економіко-правові аспекти вступу України до світової організації торгівлі

Назва:
Економіко-правові аспекти вступу України до світової організації торгівлі
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,63 KB
Завантажень:
16
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Несприятливі тенденції, що склалися в зовнішній торгівлі України товарами (пасивне сальдо торгового обороту, посилення сировинного перекосу в структурі експорту, збільшення розриву між експортоспроможністю і імпортоємністю), не залишають сумнівів, що необхідною умовою інтенсифікації зовнішньоторговельної діяльності країни на сучасному етапі економічного розвитку стає насамперед вступ до Світової організації торгівлі (СОТ). Як вважає більшість українських економістів, вступ України до СОТ відкриває перед нашою державою значні перспективи послідовного прискорення у масштабах світової економіки обміну товарами, послугами, інформацією і т. ін., широку лібералізацію торгівлі та інших форм зовнішньоекономічних зв’язків.

Тому дослідження економіко-правових проблем входження України до СОТ дозволить реально оцінити стан цього процесу, визначити пріоритети розвитку національного законодавства, передбачити наслідки в галузі соціальної політики та розвитку національної економіки.

Світова організація торгівлі була заснована 1 січня 1995 року відповідно до угоди, підписаної в квітні 1994 році у місті Марракеші (Марокко). Її членами-фундаторами були 82 країни. Вона є наступницею Генеральної угоди з тарифів і торгівлі (ГАТТ), якій відводилась тимчасова роль, до створення міжнародної торговельної організації.

Генеральна угода з тарифів і торгівлі, підписана 30 жовтня 1947 р., набула чинності 1 січня 1948 р. і означала початок лібералізації світової торгівлі та вироблення загальних принципів зовнішньоторговельної політики. Передбачалось утворення і Міжнародної торгової організації (МТО). Але, незважаючи на те, що статут було розроблено і узгоджено, парламенти деяких країн (у тому числі сенат США) відмовилися його ратифікувати. В результаті ГАТТ з 1948 по 1995 р. залишалася єдиною угодою, що регулювала світову торгівлю, і була головним форумом, де обговорювалися проблеми торгівлі. Переговори в ГАТТ здійснювалися в рамках раундів торговельних переговорів, останній з яких — Уругвайський (1986—1994 рр.) — завершився створенням Світової організації торгівлі. На початок 2002 року СОТ налічувала 142 країни-учасниці, питома вага яких у світовій торгівлі перевищує 90 процентів.

Сьогодні в рамках СОТ діють угоди Уругвайського раунду багатосторонніх переговорів. Пакет угод раунду включає 29 правових і 25 міністерських декларацій, основними з яких є Угода про заснування СОТ та сполучені з нею угоди, а саме:

а) багатосторонні угоди з торгівлі товарами;

б) Генеральна угода з торгівлі послугами (ГАТС), яка регулює відносини у світовій торгівлі послугами;

в) Угода про торговельні аспекти прав інтелектуальної власності (ТРІПС);

г) домовленість про правила і процедури, які регулюють вирішення суперечностей;

д) механізм нагляду за торговельною політикою;

е) багатосторонні угоди з обмеженою участю, тобто обов’язкові тільки для членів, які приєдналися до СОТ: з торгівлі цивільною авіатехнікою, урядових закупівель, торгівлі молочними продуктами та яловичиною.

Основна мета СОТ полягає в тому, щоб забезпечити якнайбільшу свободу торгівлі, гарантувати тотожність та стабільність торговельних правил в усьому світі. Важливим напрямом роботи СОТ є врегулювання суперечностей, для чого існує певна нейтральна процедура, що спирається на узгоджену юридичну основу.

Процес вступу України до ГАТТ/СОТ розпочався 17 грудня 1993 року, коли до Секретаріату ГАТТ було подано офіційну заяву Уряду України про намір приєднатися до ГАТТ. Наступним кроком було подання 30 листопада 1994 року Меморандуму про зовнішньоторговельний режим України, який і став основою для розгляду спеціальною робочою групою заяви про приєднання. Загалом 39 країн розглядають вступні пропозиції України.

Згідно з вимогами процедури приєднання до СОТ країна, що подала заяву, проводить переговори із кожною з країн—членів Робочої групи, упродовж яких визначаються поступки та зобов’язання заявника щодо руху товарів і послуг. У ході двосторонніх переговорів виявляються конкретні переваги для членів СОТ від приєднання нового члена до організації. Результати двосторонніх переговорів про взаємну лібералізацію доступу на ринки й умови приєднання мають бути оформлені: доповіддю Робочої групи з викладом усього пакета зобов’язань, які країна, що приєднується, візьме на себе за підсумками переговорів; протоколом про приєднання, який юридично закріплює досягнуті домовленості; списком зобов’язань із тарифних знижок; списком специфічних зобов’язань із доступу на ринок послуг. Нарешті, висновки Робочої групи передаються на розгляд Конференції міністрів. Якщо 2/3 членів СОТ проголосує «за», заявник отримує право підписати протокол про приєднання до організації після ратифікації документа парламентом країни.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Економіко-правові аспекти вступу України до світової організації торгівлі

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок