Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Законодавче забезпечення незалежності судової влади в Україні

Законодавче забезпечення незалежності судової влади в Україні

Назва:
Законодавче забезпечення незалежності судової влади в Україні
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,79 KB
Завантажень:
24
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Незалежність судової влади та її рівноправність з іншими гілками державної влади є ознаками правової держави, в якій кожен громадянин має право на захист своїх прав і свобод незалежним, неупередженим та об'єктивним судом. Тому реформування судової системи неможливо без розробки і впровадження таких механізмів організації судової влади, які б, з одного боку, забезпечували справжню незалежність суддів від будь-якого неправомірного впливу, а з іншого, враховуючи, що на них покладається обов'язок приймати остаточне рішення з питань свободи, прав, обов'язків і власності, — забезпечували відбір на посади суддів таких кандидатів, які мають не лише відповідну кваліфікацію в галузі права, а й високі моральні якості.

Напередодні 2007 Президент України вніс до парламенту як першочергові два законопроекти: "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій України" і "Про внесення змін до Закону України "Про статус суддів", якими запропоновано викласти зазначені закони у новій редакції. Щоб дізнатися думки тих, кого насамперед стосуються можливі зміни, було проведено "круглий стіл", на якому експерти неурядових організацій, представники Ради суддів, судді місцевих та апеляційних судів обговорили ці проекти в аспекті незалежності суддів. Організатором заходу виступило Всеукраїнське об'єднання "Фундація сприяння правосуддю", яке спільно з Центром суддівських студій та Всеукраїнською незалежною суддівською асоціацією за підтримки Дирекції з питань розвитку та співробітництва Швейцарії впроваджує проект "Підтримка судової реформи в Україні. Сприяння зміцненню незалежності суддів".

На думку експертів, які проводили аналіз законопроектів на предмет їх відповідності міжнародним і європейським стандартам правосуддя, ці документи цілком відповідають вимогам, що пред'являються до України. Більше того, фахівці вважають, що вони сприятимуть удосконаленню системи судового устрою та поліпшенню якості кадрового забезпечення суддівського корпусу, посиленню гарантій незалежності суддів, забезпеченню чіткої процедури їхнього звільнення, встановленню механізму оплати праці та інших гарантій соціального забезпечення відповідно до європейських та міжнародних стандартів.

Законопроектами передбачається, зокрема створення вищих судів цивільної і кримінальної юрисдикції, а також окружних кримінальних судів із розгляду справ, підсудних нині апеляційним судам загальної юрисдикції як першій інстанції, ліквідація Апеляційного суду України. При цьому із Закону "Про судоустрій" виключаються норми про Касаційний суд України.

Було відзначено, що законопроектом "Про внесення змін до Закону України "Про статус суддів" підвищуються вимоги до кандидатів, які призначаються на посаду судці вперше. Зокрема, такими кандидатами можуть стати особи, які мають вищу юридичну освіту за освітньо-кваліфікаційним рівнем "магістр", а не "спеціаліст", як це передбачено чинним законодавством. Ще однією обов'язковою умовою є навчання в Національній школі суддів України протягом двох років. Але учасники "круглого столу" зійшлися на думці, що це положення є неприйнятним і може лише сприяти зростанню корупції. Натомість, для навчання майбутніх суддів було запропоновано створювати відповідні кафедри в юридичних вузах.

Разом з цим підтримку учасників заходу отримало прагнення законотворців змінити порядок призначення суддів на адміністративні посади, зниження адміністративних повноважень голів судів і передача значної їх кількості на розгляд органам суддівського самоврядування, а також закріплення на законодавчому рівні порядку фінансування судової влади і оплати праці судців. Зокрема, у законопроекті чітко визначено, що суддівська винагорода складається з посадового окладу судді та 3 видів доплат: за вислугу років; за кваліфікацій клас та за перебування судді на адміністративній посаді в суді. Відсутній пункт про виплату премій.

Встановлено також відмінний від нинішнього механізм вирахування посадових окладів судців. Тоді як у чинному Законі України "Про статус судців" розміри посадових окладів судців встановлюються у відсотковому відношенні до посадового окладу Голови Верховного Суду України, законопроект передбачає встановлення посадових окладів суддів вищестоящих судів, виходячи з посадового окладу дільничного судді, розмір якого є чітко визначеним і становить 15 мінімальних заробітних плат, встановлених законом. Так, суддям окружних судів нараховується посадовий оклад у розмірі 1,1 посадового окладу судді дільничного суду, судді апеляційного суду — 1,2, судді вищого спеціалізованого суду будуть отримувати 1,4, а судді Верховного Суду — 1,55. Водночас у законопроекті збільшено відсоток доплати за вислугу років, хоча, при цьому вказано, що відсоток нараховується від розміру посадового окладу, а не від загальної суми щомісячного заробітку з урахуванням доплати за кваліфікаційні класи, як це передбачено чинним законодавством.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Законодавче забезпечення незалежності судової влади в Україні

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок