Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Судовий прецедент у чинному законодавстві України

Судовий прецедент у чинному законодавстві України

Назва:
Судовий прецедент у чинному законодавстві України
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
14,01 KB
Завантажень:
201
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Нарешті, для сучасної України особливого значення набувають проблем судової правотворчості. Принципова допустимість і межі судової правотворчості є досить рухливими, змінюваними категоріями, які утворять у різних правопорядках різні, часом унікальні, комбінації. Які основні, характеристики сучасного українського судового правотворення, його інтелектуальні джерела й правові форми, а також можливі перспективи, ступінь їхньої необхідності для правової системи яка формується в Україні - ці питання по ступені актуальності виходять на передній план і потребують, насамперед, теоретичного осмислення. ,

Розглядаючи судовий прецедент як можливе джерело права варто виділити два аспекти цієї проблеми.

У першому випадку, прецедент повинен розглядатися як безпосереднє джерело права, тобто належним чином оформлене правове положення, на яке можна посилатися при прийнятті юридично значимих рішень.

У другому випадку, мова йде у впливі прецеденту, і головним чином судової практики, на процеси правотворення й правозастосування, а також на формування юридичної практики в цілому.

Саме розуміння прецеденту в першому значенні довгий час було неприйнятим в нашому правознавстві. Пояснюється це багатьма причинами й у тому числі тим, що в радянській юридичній науці довгі роки панував нормативістський підхід до розуміння права. Такий методологічний підхід є досить заперечливим. По-перше, нормативізм розповсюджений у багатьох, у тому числі й англосаксонських країнах, де роль прецеденту як джерела права загальновизнаним. По-друге, визнаючи те, що широке праворозуміння дає більший дослідницький простір для вивчення даної проблеми, хотілося б відзначити наступне. Формування норми права як правила поведінки можливо різними способами, у тому числі шляхом прецеденту. Головним в цьому випадку є спосіб надання цій нормі загальнообов'язкової юридичної сили. Отже, справа полягає лише у визнанні прецеденту джерелом права, як пануючою юридичною доктриною, так і в системі законодавства України.

Результатом наукового аналізу даної проблематики є положення.

1. Зміст поняття «джерело права» змінюється в залежності від типу праворозуміння, що є домінуючим в певній державі в конкретний історичний період. Найбільш актуальним є системний підхід до вивчення джерел права, що дозволяє змоделювати ідеальну багаторівневу систему джерел права, виділити елементи цієї системи, проаналізувати кожний з них окремо, виявити об'єктивно існуючі зв'язки між елементами пропонованої системи. З позицій -декого підходу основними елементами системи джерел права можна назвати: спосіб буття людей, обумовлений дуалістичною біосоціальною природою людини як генетичного джерела права (його онтологічна основа); держава як політичне джерело права (джерело його конкретно-історичного змісту і юридичної чинності); формальні джерела права (інформаційно-документальний рівень).

2. Прецедентом у класичному його розумінні є рішення, що містить створене судом нормативне положення, яке застосовується до правових питань, що виникають у зв'язку із встановленими судом фактами, на яких засноване рішення), на якому ґрунтується рішення і яким зобов'язані керуватися нижчестоящі суди при розгляді подібних справ. У цьому змісті правові позиції вищих органів судової влади України у вигляді принципів, що покладені в основу рішення, обов'язкові для застосування в аналогічних ситуаціях всіма іншими суб'єктами права, практично нічим не відрізняються від ratio decidendi.

3. Визнання державою юридично обов'язковими регуляторами суспільної поведінки фактично сформованих відносин, і зв'язків поближує правовий прецедент із правовим звичаєм. Так, якщо звичай слугує опорою держави в процесі його формування, то правовий прецедент закріплює державний пріоритет при регулюванні суспільних відносин.

4. При всьому різноманітті судових систем, у більшості країн романо-германської правової сім'ї, судова організація побудована по ієрархічному принципу. Основна частина справ підвідомчості судам першої інстанції. Над ними розташовано апеляційні суди. І вінчає «піраміду» верховний суд. Саме рішення верховних судів поступово здобувають силу правового прецеденту.

5. Аналіз судових актів, що містять нормативні положення, дає нам всі підстави говорити про їх прецедентом характер. При цьому одні (наприклад, рішення Конституційного Суду України, що містять правові позиції) по своїй природі та по способу формування дуже близькі прецеденту, подібність інших полягає лише в здатності суду створювати своїми діями норми права. У другому випадку прецедентний характер акту виражається в обов'язку застосування судами норм, зафіксованих у такому акті. Сформована ситуація в сфері нормотворчої діяльності судів вимагає необхідної законодавчої регламентації. Відсутність такої в даний момент не відповідає потребам розвитку суспільства й перешкоджає становленню правової держави.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Судовий прецедент у чинному законодавстві України

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок