Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Договір страхування: поняття та умови

Договір страхування: поняття та умови

Назва:
Договір страхування: поняття та умови
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,61 KB
Завантажень:
48
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Відмова держави від монополії на проведення страхування, прийняття основних нормативних актів, що регламентують страхову діяльність, започаткували розвиток сучасного страхового ринку України.

З поширенням ринкових відносин відбувається освоєння нових видів підприємництва з одночасним зростанням підприємницьких та інших багатоманітних ризиків, що пов’язано з підвищеною ймовірністю матеріальних збитків.

З іншого боку, розвиток ринкових відносин обумовлений подальшим розшаруванням членів суспільства за рівнем добробуту, що створює соціальну напруженість, яка дедалі посилюється.

Страхування взагалі, а договір страхування зокрема є тими універсальними засобами, завдяки яким стає можливим дійове забезпечення майнових інтересів фізичних і юридичних осіб, послаблення соціальної напруженості, акумулювання значних грошових коштів.

Враховуючи ключову роль договору страхування у регулюванні страхових відносин, інтерес науковців до цього правового інституту має перманентний характер.

В той же час необхідно зауважити, що питанням розробки правової конструкції договору страхування більша увага приділялась вченими-юристами до Жовтневої революції 1917 р., що було зумовлено підготовкою Цивільного кодексу. Широко відомі тогочасні погляди на поняття договору страхування таких вчених, як Гойбарх А. Г., Ідельсон В. Р., Побєдоносцев К. П., Шершеневич Г. Ф. та ін.

За часів Радянського Союзу договору страхування, зокрема, були присвячені праці Агаркова М. М., Граве К. А., Дзери О. В., Лунца Л. А., Мена Є., Райхера В. К., Рибнікова С. А., Серебровського В. І., Шимінової М. Я.

Наразі поняття договору страхування видається сталим, загальнозрозумілим і очевидним. Зусилля вітчизняних вчених юристів в основному спрямовані не на комплексне дослідження правової конструкції договору страхування, а на більш поглиблене з’ясування окремих ознак чи видів такого договору (Білоусов Є. М., Никифорак В. М., Пилипенко С. А., Янишен В. П.).

На наш погляд, кардинальна зміна суспільних відносин вимагає з’ясування юридичної природи договору страхування саме в сучасних умовах з метою подальшого вдосконалення правового регулювання страхових відносин.

Розглядаючи певні основні складові договору страхування як правового інституту, а саме — поняття та істотні умови, можна зауважити таке.

Поняття договору страхування доцільно розкривати, на нашу думку, аналізуючи, зокрема, позицію законодавця стосовно формулювання визначення договору страхування.

Законодавче визначення договору страхування міститься у ст. 371 Цивільного кодексу Української РСР (далі — Цивільний кодекс), ст. 16 Закону України «Про страхування» (далі — Закон) та ст. 979 Цивільного кодексу України (далі — ЦКУ).

Ст. 979 ЦКУ (ст. 16 Закону практично ідентична) визначає договір страхування як договір, за яким одна сторона (страховик) зобов’язується у разі настання певної події (страхового випадку) виплатити другій стороні (страхувальникові) або іншій особі, визначеній у договорі, грошову суму (страхову виплату), а страхувальник зобов’язується сплачувати страхові платежі та виконувати інші умови договору.

Привертає до себе увагу, що на відміну від ст. 371 Цивільного кодексу, яка визначає два види договору страхування, а саме договір майнового страхування і договір особистого страхування, у ст. 16 Закону та ст. 979 ЦКУ наводиться єдине поняття договору страхування.

Такий підхід законодавця до введення єдиного визначення поняття договору страхування видається не зовсім вдалим і виправданим та має певні недоліки.

По-перше. Навіть якщо розглядати тільки майнове і особисте страхування (без урахування страхування відповідальності, страхування підприємницького ризику), то відразу стає очевидною різна юридична природа цих видів страхування (не кажучи вже про різні наслідки настання чи ненестання страхового випадку).

Як зазначав Г. Ф. Шершеневич, «юридичний аналіз страхування майна і особи виявив між ними ряд істотних відмінностей. Перш за все було відзначено, що страхування майна базується завжди на наявності збитків, страхування особи — тільки на можливості їх».

Намагаючись зробити більш змістовною конструкцію договору страхування, законодавець вводить в ЦКУ спеціальну статтю 980 «Предмет договору страхування», за якою предметом договору страхування можуть бути майнові інтереси, які не суперечать закону і пов’язані:

з життям, здоров’ям, працездатністю та пенсійним забезпеченням (особисте страхування);

з володінням, користуванням і розпоряджанням майном (майнове страхування);

з відшкодуванням шкоди, завданої страхувальником (страхування відповідальності).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Договір страхування: поняття та умови

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок