Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Формування понятійного апарату правової процедури як регулятора суспільних правовідносин

Формування понятійного апарату правової процедури як регулятора суспільних правовідносин

Назва:
Формування понятійного апарату правової процедури як регулятора суспільних правовідносин
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,47 KB
Завантажень:
14
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Зміцнення правових основ державного і суспільного життя вимагає не тільки і не просто наявність матеріальних норм, регулюючих суспільні відносини, що об’єктивно потребують правової регламентації, але і того, щоб кожна така норма була реалізована, тобто фактично б виконувала свою соціальну роль регулятора суспільних відносин.

Процедурно-процесуальні норми, регламентуючи порядок реалізації відповідних матеріальних норм різних галузей права, тим самим служать їх втіленню в життя, “допомагають” їм виконати функцію регулювання суспільних відносин і тому об’єктивно служать зміцненню правових основ державного життя. Відсутність же розпоряджень, за допомогою яких визначалася б процедура реалізації прав і обов’язків, що передбачаються відповідною матеріальною нормою, навпаки, призводить до того, що ці права та обов’язки залишаються не здійсненими, а норми, що їх закріплюють, незважаючи на важливість і значущість, виявляються фактично не “працюючими”.

У правовій науці накопичено достатній матеріал про юридичні процедури, що дозволяє звернутися до широкого аналізу процедурно-процесуальних проблем.

На нашу думку, про процедурні способи реалізації адміністративно-правових розпоряджень є досить багато нормативних матеріалів. Однак рівень наукової розробки цивілістичних процедурних проблем недостатній. Відсутні комплексні дослідження юридичних процедур у даній сфері правового регулювання.

В етимологічному плані “процедура” взагалі визначається як “всяка тривала, послідовна справа, порядок, обряд”, “встановлена, прийнята послідовність дій для здійснення або оформлення якої-небудь справи”, “офіційний порядок дій, виконання, обговорення чого-небудь”, “офіційно встановлений порядок дій при обговоренні, веденні якої-небудь справи”. Незважаючи на деякий термінологічний нюанс, всі ці визначення процедури мають дві головні ознаки: по-перше, це впорядковані, послідовні дії; по-друге, всі ці дії направлені на досягнення певної мети (оформлення, виконання, здійснення, обговорення тощо якої-небудь справи). Якщо ж йдеться про специфічну процедуру в сфері правового регулювання суспільних відносин, тобто про процедуру в її правовому значенні, про правову процедуру, то, очевидно, послідовні дії, які складають процедуру, повинні бути, по-перше, врегульовані нормами права, а по-друге, направлені на досягнення правового результату, що виражається в певних правових наслідках. Такий підхід до поняття “правова процедура”, заснований на етимології терміна “процедура”, дозволяє сформулювати наукове визначення даного поняття.

Вважається, оскільки поняття “юридична процедура” є правовою категорією, воно повинно визначатися також і з використанням інших правових. На нашу думку, тією категорією, через яку можна визначити поняття “юридична (правова) процедура”, буде “правовідношення” (“правове відношення”).

Роблячи такий висновок, ми виходимо з того, що сутність, субстанцію юридичної процедури, як і будь-якої іншої, складають дії суб’єктів. А дії суб’єктів (громадян, організацій тощо) самі по собі, незалежно від того, входять вони до складу якоїсь певної процедури чи ні, являють собою зміст суспільних відносин.

Доречно зазначити, що зміст суспільних відносин може складати в деяких випадках і пасивна поведінка, бездіяльність суб’єктів. Тому процедура виступає сукупністю таких послідовно виникаючих суспільних відносин, які є за своїм змістом дією суб’єктів. У зв’язку з цим не можна не погодитися з В.М. Протасовим, який підкреслює, що “… правова процедура… – це не діяльність і не “діяльність плюс суспільні відносини”, а певні суспільні відносини, бо суспільні відносини … вже містять в собі поведінку суб’єктів”.

На нашу думку, головною визначальною ознакою юридичних процедур порівняно з іншими, існуючими в реальній дійсності, є те, що суспільні відносини, які створюють правову процедуру, упорядковуються нормами права. Тому юридична процедура являє собою сукупність суспільних відносин, урегульованих нормами права, а це, в свою чергу, виступає передумовою для подальшого визначення поняття “правова процедура” через категорію “правовідношення”.

Категорія “правовідношення”, як відомо, є фундаментальною категорією правознавства. Проблема правових відносин широко освітлювалася в юридичній літературі. У різних працях учених вона досліджувалася як в загальнотеоретичному, так і в галузевих аспектах.

В юридичній літературі є багато визначень поняття “правовідношення”. І на нашу думку, переконливою та правильно, що відображає суть процесу правового регулювання є думка тих вчених, які розглядають правове відношення як суспільне відношення, врегульоване нормами права, в якому поведінка суб’єктів виступає як зміст правовідношення, а суб’єктивні юридичні права та обов’язки – як його форма.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Формування понятійного апарату правової процедури як регулятора суспільних правовідносин

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок