Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Форми податкового контролю згідно з законодавством України

Форми податкового контролю згідно з законодавством України

Назва:
Форми податкового контролю згідно з законодавством України
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,12 KB
Завантажень:
192
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
У національному законодавстві відсутній перелік форм податкового контролю, хоча аналіз правових актів дає підстави впевнено говорити про певну їх представленість. У науковій літературі також не існує єдиної думки щодо сутності та видів цього явища. Позиції вчених щодо форм податкового контролю відрізняються і обумовлюються різним розумінням форми, як способу вираження змісту явища у цілому, а також форми фінансового контролю зокрема.

Дослідження питання про форми податкового контролю є досить актуальним на сьогодні, особливо, зважаючи на його недостатню теоретичну розробленість, активізацію роботи над удосконаленням податкового законодавства. Без відповіді на зазначене коло питань не можна чітко закріпити у законодавстві ту чи іншу форму контролю, визначити межі компетенції податкових органів у сфері оподаткування, покращити якість податкового контролю та, найголовніше, гарантувати додержання прав і законних інтересів платників податків та інших учасників податкових правовідносин.

Одним з найскладніших питань у науці фінансового права залишається питання про співвідношення форм і методів фінансового (податкового) контролю, адже одні і ті ж явища різними авторами розглядаються як форма, метод і навіть вид податкового контролю.

На сьогодні можна виділити дві найбільш поширені думки щодо питання форм і методів податкового та фінансового контролю. Прихильники першої думки вважають, що формами податкового контролю є окремі сторони виявлення змісту контролю залежно від часу здійснення контрольних заходів [18, с. 123; 17, с. 68; 14, с. 13; 23, с. 63–64; 20, с. 243]. Дана позиція набула досить широкої підтримки у наукових колах, і навіть лягла в основу класифікації форм фінансового контрою у законодавстві окремих країн. Зокрема, стаття 265 Бюджетного кодексу Російської Федерації закріплює такі форми державного фінансового контролю як попередній, поточний і наступний, тобто класифікує контроль саме за часом здійснення [20, с. 115].

Друга полягає у розумінні форм контролю як способів вираження не окремих сторін, а сутності контролю у цілому, з урахуванням його правової природи. На відміну від попередньої позиції, друга група вчених критерій часу здійснення контрольних заходів розглядає в основі класифікації не форм контролю, а одного із численних видів контролю [16, с. 89; 19, с. 29; 20, с. 116].

Ми дотримуємося другої точки зору, оскільки вона, на нашу думку, найбільш повно враховує загальнонаукове розуміння форми контролю як „способу організації і вираження певним чином впорядкованої сукупності контрольних процедур” [15, с. 50–51] та відображає його сутність.

Якщо розглядати податковий контроль як цілеспрямовану діяльність уповноважених органів, то формою (зовнішнім проявом змісту) контролю будуть виступати конкретні способи організації та здійснення контрольних процедур. При цьому способи такого прояву мають правову природу, оскільки здійснюються на основі неухильного дотримання вимог правових актів і завжди мають для учасників контрольних правовідносин певні юридичні наслідки.

Варто погодитися з Ногіною О.А., що „попередній, поточний, наступний контроль насправді об’єктивуються і знаходять свій зовнішній реальний вираз, наприклад, у перевірці і співставленні показників проектів бюджетів, в експертизі тощо, тобто самі мають певні форми, а відповідно є видами фінансового контролю” [20, с. 116–117]. Адже, якщо розвивати думку прихильників першого напряму, то як основу для класифікації форм контролю можна взяти будь-яку окрему сторону контролю, тобто критерій поділу на види, зокрема: суб’єктів, об’єктів, місця контролю тощо.

Кучеров І.І. виділяє такі основні форми податкового контролю, як ревізія, перевірка і нагляд [19, с. 28]. З такою позицією можна погодитися лише частково, оскільки далеко не всі із запропонованих механізмів застосовуються саме у сфері податкових правовідносин і мають відповідне правове підґрунтя. Законодавством не передбачено такої форми податкового контролю, як ревізія. На нашу думку, її функції виконує планова податкова перевірка. Така форма, як нагляд, також не передбачена податковим законодавством, і характерна для органів прокуратури, які не є органами податкового контролю.

Таким чином, із названих Кучеровим форм лише податкова перевірка є формою податкового контролю, що дійсно передбачена законодавством.

Разом з тим податкові перевірки не є єдиною формою податкового контролю, хоча й найпоширенішою. В українському законодавстві, на відміну, наприклад, від російського, відсутня окрема стаття, яка б давала, якщо не вичерпний, то хоча б примірний перелік основних форм податкового контролю. Тому, враховуючи наші підходи до розуміння форм контролю, спробуємо усе ж таки виділити ті, які регламентовані національним податковим законодавством.

На нашу думку, крім податкової перевірки, можна виділити такі форми податкового контролю.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: Форми податкового контролю згідно з законодавством України

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок