Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Умови та підстави фінансово-правової відповідальності

Умови та підстави фінансово-правової відповідальності

Назва:
Умови та підстави фінансово-правової відповідальності
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,03 KB
Завантажень:
45
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Одним із видів юридичної відповідальності є фінансово-правова відповідальність, покликана охороняти фінансово-правові відносини.

Існує необхідність розмежування понять „підстава” та „умова” виникнення фінансової відповідальності, бо саме від чіткості визначення в чинних нормативно-правових актах підстав та умов виникнення фінансово-правової відповідальності залежить обґрунтованість правової норми, реалізація суб’єктивних прав і виконання обов’язків. Дослідженню певних аспектів фінансово-правової відповідальності присвятили свої роботи П.С. Пацурківський, Л.К. Воронова, І.С. Самощенко, М.Х. Фарукшин та інші вчені. У той же час в юридичній літературі не приділяється достатньої уваги з’ясуванню відмінностей зазначених понять. Разом з тим, наявність теоретичних доробок дає підстави заперечувати їх тотожність. Так, можна підтримати професора П.С. Пацурківського, який зазначає, що як підстава, так і умова відображають не тільки різні сторони об’єктивної дійсності, але й відіграють якісно відмінну функціональну роль при виникненні, зміні та припиненні фінансового правовідношення [5, с. 222]. У свою чергу, для виникнення охоронного правовідношення доцільно однієї підстави, а умов може бути декілька [1, с. 99]. Так як фінансово-правова відповідальність є правовідношенням охоронного типу, то можна погодитися із ученими, про наявність її підстави та умов виникнення. Необхідно зазначити, що умова – категорія, в якій відображено відношення речі до тих факторів, завдяки яким вона виникає й існує [5, с. 222]. Під підставою розуміється явище, яке породжує інше, що розглядається як наслідок. Умови – це початкові обставини, наявність яких створює можливість появи інших елементів, у той час як підстава є кінцевим результатом та детермінує появу явища [11, с. 47].

Зазначене вище вказує на актуальність питання, що розглядається. Визначення умов та підстав відповідальності зумовить обґрунтоване застосування міри державного примусу. Метою наукової статті є теоретичне дослідження понять „підстава” та „умова” фінансово-правової відповідальності та закріплення цих понять на законодавчому рівні. Для досягнення мети перед автором постали такі завдання: розмежування понять „підстава” та „умова”; визначення умов, що сприяють вчиненню правопорушень у бюджетній сфері та поняття фінансового правопорушення.

Диференціація умов залежно від конкретного складу фінансового правопорушення зумовлена особливостями відносин фінансово-правової відповідальності.

Заслуговує на увагу підхід, який обрали розробники Податкового кодексу Російської Федерації, визначивши коло умов притягнення до податкової відповідальності:

1) притягнення до відповідальності фізичних осіб можливе лише за відсутності в діях особи ознак складу злочину;

2) притягнення до відповідальності не звільняє правопорушника від обов’язку сплатити недоїмку;

3) притягнення до відповідальності можливе лише за відсутності обставин, що виключають вину особи, яка вчинила правопорушення;

4) притягнення до відповідальності можливе лише в межах строків давності (три роки) встановлених для застосування заходів податкової відповідальності та інші (ст. 112–113 Податкового кодексу РФ).

На жаль, як для фінансового, так і для податкового законодавства України це не є характерним. Умови виникнення фінансово-правової відповідальності, не знайшли свого втілення в єдиному нормативному акті. Чинне законодавство України дозволяє лише відстежити умови, з якими законодавець пов’язує настання фінансово-правової відповідальності. Наприклад, застосування заходів фінансово-правової відповідальності за порушення правильності та повноти нарахування, своєчасності сплати податків, зборів, обов’язкових платежів може бути визнано неправомірним за таких умов:

1) платіж віднесений до загальнодержавних або місцевих податків, зборів (обов’язкових платежів) і передбачений податковим законодавством;

2) обов’язок сплатити встановлений податковою нормою, винятково законами України про оподаткування;

3) законодавчо чітко передбачений термін сплати платежу та терміни подання податкової декларації тощо.

Наведений перелік є узагальненням обставин, передбачених законодавством для застосування заходів фінансово-правової відповідальності в сфері оподаткування.

У такому інституті фінансового права як банківське право, також можна виділити умови, за наявності яких до банківських установ застосовуються заходи фінансово-правової відповідальності:

1) наявність розрахункового документа на перерахування коштів, які знаходяться в банку платника по його розрахунковому рахунку;

2) виконання розрахункового документа за рахунок коштів, що належать клієнту та знаходяться на рахунках у банківській установі;

3) наявність вини банку.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Умови та підстави фінансово-правової відповідальності

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок