Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Юридична деонтологія. Поняття юридичної деонтології

Юридична деонтологія. Поняття юридичної деонтології

Назва:
Юридична деонтологія. Поняття юридичної деонтології
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,83 KB
Завантажень:
57
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Деонтологія, зокрема юридична деонтологія, як наука виникла порівняно недавно. Існують різні її види. Нині в Україні найбільш розроблена медична деонтологія. Напевно, причина у тому, що найціннішим для людини є життя, здоров'я і саме буття, яке часто залежить від лікарів, від виконання ними професійного обов'язку. Юристи мають справу з аналогічними цінностями, у їхніх руках - доля людини. Але юридична деонтологія перебуває лише на початковій, дискусійній стадії дослідження.

Деонтологія - це розділ етики, що вивчає проблеми обов'язку, сферу обов'язкового, всі форми моральних вимог та співвідношення їх. С. Семенова вважає, що деонтологія стосується усього кола проблем, пов'язаних з моральним, зі сферою належного [123, с. 15].

Термін «деонтологія» вперше ввів у науковий обіг англійський філософ права Ієремія Бентам у праці «Деонтологія» (1834 p.). Деонтологія, основи якої досліджував І. Бентам, є вченням про професійні обов'язки і врахування результатів їх виконання людиною. Як зазначав учений, у кожній дії важливий підсумок, тобто та користь, яку приносить дія. Початок користі, за І. Бентаном, становить основу деонтології [23, с. 16-17].

Дослідження юридичної деонтології розпочато у колишній союзній державі зі вступу до спеціальності. С. Алексеев і М. Айзенберг опублікували відповідні підручники. Шагато уваги приділяв розвиткові ідеям юридичної деонтології професор П. Рабінович. Під його керівництвом здійснювалось чимало наукових досліджень. Зокрема висновки однієї із дипломних робіт автора] (колишнього студента) {поступово переросли у дослідження професійної етики "(кандидатська й докторська дисертації), тa тепер у юридичну деонтологію та професійну культуру юриста.]

Відомий науковець, професор, доктор юридичних наук В. Сокуренко тривалий час працював деканом юридичного факультету, очолював кафедру теорії та історії держави і права Львівського національного університету імені І. Франка. Вперше за всю історію колишньої союзної держави він започаткував дослідження засад юридичної деонтології. У вступі до монографії А. Савицької «Возмещение ущерба, причиненного ненадлежащим врачеванием» (1982 р.) В. Сокуренко розглядав медичну „деонтологію з позиції юриста, права і моралі [123, с. 7]. Вчений зробив спробу розробити основні вимоги до професійно-правових обов'язків юриста, аналогічно до вимог, які стосуються лікаря. У подальших дослідженнях він аналізував юридичні обов'язки, перспективи розвитку основ професійної деонтології. Своє продовження юридична деонтологія отримала у лекціях, консультаціях, бесідах професора зі студентами, науковцями і особисто з автором цих рядків.

У другій половині 80-х років була вже запроваджена для вивчення навчальна дисципліна «Деонтологія», її започаткував професор В. Горшеньов у Харківському юридичному інституті (нині Національна юридична академія ім. Ярослава Мудрого) як пропедевтичну, вступну, можливо, й ще експериментальну. У 1988р. вийшов друком навчальний посібник [127, с. 7].

По суті, погляди на юридичну деонтологію, викладені професорами В. Сокуренком та В. Горшеньовим, діаметрально протилежні. Якщо перший фахівець приділяв основну увагу внутрішнім процесам при виконанні юристом службового обов'язку, то другий - здебільшого надає перевагу зовнішнім. Згодом в Україні з'явилися монографії, підручники, навчальні посібники, автори яких надавали перевагу теорії В. Горшеньоваі

Наше бачення юридичної деонтології ґрунтується на дослідженнях В. Сокуренка, які поділяє також М. Коваль із Донецька [76, с. 9-24]. Існування різних підходів до деонтологічних проблем, безумовно, збагачує правничу науку, робить її змістовнішою.

^Деонтологія відображає внутрішні процеси теперішнього і, майбутнього. Деонтологія - це жива онтологія, онтологія в дії. Для неї важливий хід думок у майбутнє, до дій, до потрібного й належного. Для останнього найбільш характерним є внутрішнє ставлення особи до реальної дійсності, що знаходить вияв у [обов'язках юриста: спілкуванні, прийнятті рішення, пізнанні явища та ін. Обов'язок — поняття ширше, ніж усі інші, оскільки основними тут є внутрішні процеси - думки, а не дії. Тобто з почуття обов'язку, його ступеня випливають певні особисті норми, які характеризуються високою якістю.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 



Реферат на тему: Юридична деонтологія. Поняття юридичної деонтології

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок