Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Теоретико-прикладні проблеми виконання судових рішень

Теоретико-прикладні проблеми виконання судових рішень

Назва:
Теоретико-прикладні проблеми виконання судових рішень
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,52 KB
Завантажень:
56
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Незалежна та ефективна судова влада є однією із найфундаментальніших складових кожної демократичної держави. Основним гарантом верховенства права є об’єктивний та незалежний суд. Незважаючи на певний прогрес, судова реформа проводилася повільно та непослідовно, оскільки не була розроблена Концепція та не визначені системні підходи. Відсутність досконалої та справедливої судової системи в Україні унеможливлює досягнення правової визначеності у соціальних та економічних взаємовідносинах. Уряд докладе всіх зусиль для того, щоб сприяти прискоренню побудови в Україні нової системи судочинства. Для цього необхідно: удосконалити систему виконання судових рішень, зобов’язати Державну судову адміністрацію запровадити реєстр судових рішень із створенням відповідної бази даних і забезпечення у встановленому законом порядку доступу до неї, забезпечити прозорість судових рішень шляхом запровадження механізму оприлюднення судових рішень через Інтернет та іншими засобами з дотриманням при цьому вимог статті 32 Конституції України [1].

Тобто теоретико-прикладні проблеми виконання судових рішень набули особливої актуальності й визнані на найвищому рівні, адже право на судовий захист особи можна вважати реалізованим тільки тоді, коли рішення суду виконано в повному обсязі.

Теоретичні питання функціонування системи господарських судів України за принципом спеціалізації та виконання судових рішень уже неодноразово розглядалося в спеціальній науковій літературі [2, с. 12–16].

Виконання судових рішень – важливий етап, без якого сам факт прийняття рішення втрачає сенс, і тому залишення проблем їх виконання поза увагою ставить під загрозу мету здійснення судочинства.

Однак вдосконалення існуючого законодавства не менш важке завдання, ніж створення нового. Особливість процесу вдосконалення полягає у тому, що для того, щоб постали питання, які вимагають врегулювання чи доопрацювання, необхідна поява прецедентів практики, які вкажуть на наявні недоліки. Хронологія появи законодавства про виконавче провадження своєю розтягнутістю стримувала процес його вдосконалення, бо вдосконалювати те, чого поки що не існує, неможливо. Тому і поява прецедентів, пов’язаних із виконанням рішень, ухвал і постанов за правилами не тільки господарсько-процесуального, а й законодавства про виконавче провадження та нормативно-правовими актами банківського і валютного законодавства України, має чекати на відповідні роз’яснення Вищого господарського суду України. При чому самі спори з державними виконавцями підсудні судам загальної юрисдикції, а тому роз’яснення щодо практики їх вирішення має надати Верховний Суд України.

Інститут судових виконавців формувався роками, а відповідно і сам механізм виконання рішень. Скільки часу необхідно для остаточного формування інституту державних виконавців, потрібно тільки гадати. Однак поява офіційних роз’яснень стосовно деяких положень Закону „Про виконавче провадження” потребує однакового їх тлумачення. Невизначеність і спірність є характерною при виконанні рішень, ухвал, постанов господарського суду.

Проте, як свідчить практика, ця сфера далека від досконалості. Так, у зв’язку із застосуванням Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” у судовій практиці постали проблемні питання (суперечливість норм Господарсько-процесуального кодексу із нормами Закону України „Про виконавче провадження”) щодо виконання рішень господарських судів про стягнення грошових коштів. Нормативно-правовою базою для виконання судових рішень, у тому числі ухвал і постанов суду, є закони України „Про державну виконавчу службу” від 24 березня 1998 року, „Про виконавче провадження” від 21 квітня 1999 року та ст. 349 Цивільно-процесуального кодексу України. Обов’язковість виконання судових рішень закріплено у ст. 11 Закону України „Про судоустрій України”, згідно з якою судові рішення, що набрали законної сили, є обов’язковими до виконання усіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими особами, об’єднаннями громадян та іншими організаціями, громадянами та юридичними особами на всій території України. Незважаючи на таку нормативну урегульованість, все ж виникають проблеми.

На нашу думку, теоретико-прикладні проблеми виконання судових рішень здебільшого пов’язані з неузгодженістю нормативно-правової бази та відсутністю системного підходу при її розробці та прийнятті. Відповідним чином систематизоване, упорядковане законодавство, що регулює суспільні відносини у сфері виконання судових рішень не тільки полегшує користування ним, але й, як справедливо стверджує С.С. Алєксеєв, є показником того, що зовнішня форма даної національно-правової системи адекватна одній з існуючихознак права – системності. Це означає, що від систематизації залежить все те, що відноситься до цінності права, його ефективності, законності [3, с. 252].

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Теоретико-прикладні проблеми виконання судових рішень

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок