Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Сутність, види комп’ютерних злочинів та їх підслідність

Сутність, види комп’ютерних злочинів та їх підслідність

Назва:
Сутність, види комп’ютерних злочинів та їх підслідність
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,40 KB
Завантажень:
134
Оцінка:
 
поточна оцінка 1.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Кримінальне законодавство держав покликано забезпечити захист законних прав та інтересів особи, суспільства і держави в матеріальному світі. У ході поступового розвитку інформаційних технологій і засобів телекомунікації вони стали незамінною складовою життя людини, діяльності суспільства і механізмів держави. Це поставило на „порядок денний” у всіх державах світу необхідність нормативно-правової підтримки нових відносин, які виникають при використанні комп’ютерних технологій, а також необхідність формування правового середовища з чітко окресленим колом категорій і понять.

Як науковці, так і законодавці вважають, що у державах, де комп’ютеризація суспільного життя знаходиться на високому рівні, існує самостійна група злочинів, які узагальнено називають „комп’ютерними злочинами” („computer crimes”). До речі, в юридичній науці України це поняття називають по-різному: „кіберзлочини”, „інформаційні злочини”, „злочини у сфері високих технологій”, „злочини у сфері комп’ютерної інформації”, „злочини у сфері інформатизації” тощо [3; 5; 7; 10].

У 1986 р. у Парижі групою експертів Організації економічного співробітництва і розвитку було вперше дано кримінологічне визначення комп’ютерного злочину, під яким розумілася будь-яка незаконна, неетична або недозволена поведінка, що стосується автоматизованої обробки і/або передачі даних [5, с. 11]. Але з того часу донині у світі немає єдиних підходів до визначення поняття і видів комп’ютерних злочинів. Це об’єктивно обумовлюється складністю поєднання дефініції „комп’ютерна інформація” з традиційними інститутами кримінального, кримінально-процесуального та інших галузей права, а також у зв’язку з невпинним розвитком комп’ютерних (інформаційних) технологій.

Виходячи з визнання суспільної небезпеки таких злочинів, актуальності набуває чинне законодавство України. Відповідно, зрозумілою стає важливість даного дослідження, адже науковий аналіз обраної проблеми є однією з передумов ефективної протидії комп’ютерній злочинності, а значить, і вирішення нагальних завдань, поставлених перед правоохоронними органами нашої держави.

У цьому науковому дослідженні автор поставив за мету: 1) визначити сутність явища „комп’ютерний злочин”; 2) проаналізувати види комп’ютерних злочинів; 3) визначити підслідність комп’ютерних злочинів; при цьому звернути увагу на вирішення спірних питань у випадку виявлення органами податкової міліції ознак даних злочинів.

Для цього автор виділяє відповідні завдання: провести порівняння і аналіз положень міжнародно-правових актів, норм кримінального законодавства України та інших держав, норм КПК України; проаналізувати визначні позиції вітчизняних і закордонних вчених з даної проблеми.

Необхідно зазначити, що дану проблему частково досліджувало чимало науковців, у т.ч. із провідних у цій галузі установ, зокрема, Міжвідомчого науково-дослідного центру з проблем боротьби з організованою злочинністю. При написанні даної статті автор опрацював наукові роботи таких вітчизняних і зарубіжних науковців: П.Д. Біленчука, Л.В. Борисової, В.Б.Вєхова, А.Г. Волеводза, В.Д. Гавловського, В.І. Гаєнка, В.О. Голубєва, І.Ю. Карпу-шевої, М.В. Карчевського, В.В. Лісового, В.В. Пивоварова, Н.А Розенфельд, В.С. Цимбалюка та деяких інших.

Більшість вчених у своїх роботах звертали увагу на окремі аспекти проблеми. Одні здійснювали аналіз статей 361–363, порівнюючи ці норми з приписами чинного законодавства, але без урахування відповідних напрацювань на міжнародному рівні [9; 11; 15 та ін]. Інші вчені досконало розглядали поняття, зміст комп’ютерної інформації, а питання інших предметів злочинних посягань не висвітлювалось.

Таким чином, у вітчизняній юридичній науці питання визначення сутності явища „комп’ютерний” злочин та їх підслідності ще недостатньо розробені на основі розширеного і ґрунтовного аналізу.

Термін „комп’ютерна злочинність” спочатку з’явився в американських, а потім і інших закордонних друкованих виданнях на початку 60-х років, коли були виявлені перші випадки злочинів, вчинених із використанням електронно-обчислювальних машин (далі – ЕОМ). Його широко почали використовувати практичні працівники правоохоронних органів і вчені, попри те, що для цього були відсутні правові підстави.

Один із документів ООН виділяє дві категорії кіберзлочинів:

а) кіберзлочин у вузькому розумінні („комп’ютерний злочин”): будь-яке протиправне діяння, що вчиняється за допомогою електронних операцій, метою якого є подолання захисту комп’ютерних систем і даних, що ними обробляються;

б) кіберзлочин у широкому розумінні („злочин, пов’язаний з використанням комп’ютерів”): будь-яке протиправне діяння, що вчиняється за допомогою або у зв’язку з комп’ютерною системою або мережею, включаючи такі злочини, як незаконне зберігання, пропонування або розповсюдження інформації за допомогою комп’ютерної системи або мережі” [5, с. 333].

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Сутність, види комп’ютерних злочинів та їх підслідність

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок