Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Співвідношення дізнання і досудового слідства у кримінальному процесі України

Співвідношення дізнання і досудового слідства у кримінальному процесі України

Назва:
Співвідношення дізнання і досудового слідства у кримінальному процесі України
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
15,23 KB
Завантажень:
246
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Досягнення загальних завдань кримінального судочинства важко уявити без участі органів дізнання та досудового слідства. Результати їх діяльності на перших етапах розслідування злочинів зумовлюють успіх усього подальшого провадження у кримінальних справах, забезпечують справедливість правосуддя, сприяють зміцненню законності та правопорядку. Підвищення ефективності в роботі органів досудового розслідування вимагає удосконалення правової бази їх діяльності. Для ефективної боротьби зі злочинністю необхідні такі форми досудового розслідування, які, з одного боку, забезпечували б своєчасне і якісне розслідування кримінальних справ, правосудність вироків, встановлення об’єктивної істини по всіх кримінальних справах, за умов додержання прав, свобод і законних інтересів осіб, а з іншого – гарантували б швидкість реагування і рішучість органів дізнання за умов комплексного використання усіх наданих їм законом повноважень (процесуальних, адміністративних, оперативно-розшукових та ін.) з моменту надходження інформації про злочин. У той же час створення науково обгрунтованої моделі досудового розслідування, здатної задовольнити практичні потреби сучасного українського суспільства, яке обрало шлях до розвитку демократії та інтеграції з країнами Західної Європи, вимагає якнайшвидшого розв’язання питання щодо співвідношення дізнання та досудового слідства.

Питання співвідношення дізнання та досудового слідства неодноразово було предметом дискусії у кримінально-процесуальній науці. Його дослідженню присвячені праці багатьох вчених-процесуалістів: Абдумаджидова Г.А., Бауліна О.В., Гурского М.К., Строговича М.С., Чистякової В.С., Юрченко Л.В. та ін., і незважаючи на це воно залишається актуальним і на сьогодні.

Конституція України чітко відокремлює поняття “дізнання” та “досудове слідство” (п. 3 ст. 121). Різними повноваженнями та функціями наділяє органи дізнання та досудового слідства чинний Кримінально-пароцесуальний кодекс України (далі – КПК). Однак діяльність органів дізнання переважно регламентована різними відомчими нормативними актами, які досить часто містять суперечливі, неузгоджені між собою та з чинним кримінально-процесуальним законом положення. Проте відомо, що джерелом кримінально-процесуального права є тільки закон, але в чинному КПК України є лише декілька норм, спеціально присвячених дізнанню, що не може сьогодні задовольнити практичні потреби в регламентації діяльності десятків тисяч органів і осіб, які здійснюють дізнання. Підзаконні нормативно-правові акти не можуть усунути брак регламентації провадження дізнання, який є у КПК, іноді їх положення мають і негативні наслідки, головним з яких є те, що в практиці органів внутрішніх справ (далі – ОВС) всупереч вимогам Основного закону держави і волі народу України не існує чіткого розмежування дізнання та досудового слідства.

Законом України “Про внесення в деякі законодавчі акти України змін та доповнень щодо удосконалення попереднього розслідування”, прийнятим 30 червня 1993 року, з КПК України було виключено ст. 105 “Дії органів дізнання у справах, у яких провадження попереднього слідства не є обов’язковим” [15]. Така форма дізнання, як розслідування кримінальної справи у повному обсязі зі складанням обвинувального висновку, в Україні була скасована.

Однак, незважаючи на зміни у кримінально-процесуальному законодавстві, на практиці досить частими є порушення норм про підслідність. На сьогодні трапляються випадки перекладання на тривалий час функцій слдідчого на осіб, які провадять дізнання. Останні, перебуваючи у такому становищі, користуються повноваженнями слідчого і розслідують кримінальні справи у повному обсязі зі складанням обвинувального висновку. Відомі й факти призначення внутрішньовідомчими наказами начальника територіального або лінійного органу працівників спеціалізованих підрозділів дізнання на посади виконуючого обов’язки слідчого, хоча згідно з п. 5 наказу МВС України „Про вдосконалення діяльності штатних підрозділів дізнання” дозволяється “призначення дізнавачів, виконуючих обов’язки слідчих, здійснювати в разі реальної необхідності наказами по ГУМВС, УМВС, УМВСТ за умов одночасного встановлення ним посадових окладів та надбавок, відповідно до слідчих” [14]. За даними Відділу організації дізнання МВС України* , у 2003 році виконуючими обов’язки слідчого було прийнято до провадження 62 891 кримінальну справу, закінчено провадженням замість слідлчих – 19 370 кримінальних справ.

При призначенні на посаду “виконуючого обов’язки слідчого” іноді не дотримуються й вимог, яким повинна відповідати особа, яка наділяється правом провадити досудове слідство. Зокрема, це стосується кваліфікації слідчого.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Співвідношення дізнання і досудового слідства у кримінальному процесі України

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок