Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Соціальні аспекти злочинності неповнолітніх

Соціальні аспекти злочинності неповнолітніх

Назва:
Соціальні аспекти злочинності неповнолітніх
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,33 KB
Завантажень:
71
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Як зазначається у статистичних даних, порівняно з 1990 р. злочинність за останні 12 років зросла майже вдвічі. Разом з тим зі стабілізацією економічного та політичного становища в Україні намітилась тенденція до зниження рівня злочинності.

Починаючи з 1996 р. кількість вчинених злочинів зменшується. У 2002 р. зареєстровано 450 661 злочин, що на 53 015, або на 10,5 % менше порівняно з попереднім. Рівень злочинності у розрахунку на 10 тис. осіб становить 91 злочин. У структурі загальної злочинності за видами злочинів найбільше крадіжок і грабежів – 48,2 % та злочинів, пов’язаних із наркотиками, – 12,9 %.

Незважаючи на зменшення кількості злочинів (в основному крадіжок чужого майна) криміногенна ситуація в країні залишається складною. У структурі злочинності переважають тяжкі та особливо тяжкі злочини. Їх кількість сягнула 232,5 тис., темпи приросту становлять майже 11%, а питома вага – 51,6 % (41,7 %). Усього вчинено 21 777 особливо тяжких злочинів, тобто найбільш небезпечних діянь, за які передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк понад 10 років або довічного позбавлення волі.

У деяких регіонах зростає рівень насильницької злочинності, насамперед злочинів проти життя та здоров’я людини.

Злочинні діяння з корисливою метою становлять більше половини (61,4 %) від усіх зареєстрованих злочинів.

Знизився рівень підліткової злочинності. Минулого року неповнолітніми або за їх участю вчинено 32 335 злочинів, що на 10,7 % менше, ніж у попередньому. Кожний третій підліток (8 899) вчинив злочин у віці 14–15 років. Підлітками вчинено менше злочинів майже в усіх регіонах за винятком двох областей, у яких їх кількість збільшилась: Кіровоградській (+ 2,5 %) та Івано-Франківській (+ 1,9 %).

Водночас рівень злочинності серед підлітків залишається високим. Кожний двадцятий злочин з-поміж розслідуваних вчинено неповнолітніми. У структурі підліткової злочинності 68,9 % складають тяжкі та особливо тяжкі злочини. Неповнолітніми вчинено 213 умисних вбивств, заподіяно 294 умисних тяжких тілесних ушкодження, вчинено 109 згвалтувань, 784 розбійних напади та 529 проявів щодо незаконного заволодіння автомобілями. Дві третини – 66 % злочинів, вчинених неповнолітніми, становлять крадіжки чужого майна [1; С. 43–44].

Такий стан злочинності неповнолітніх викликає особливу занепокоєність, адже особа, скоївши злочин у період неповноліття, може ще не один раз стати на шлях злочину.

Вивчаючи особу злочинця з кримінологічного погляду, необхідно розглядати її через взаємодію з соціальним середовищем. Як показують дослідження, досить часто злочинну поведінку породжує саме взаємодія оточуючого середовища і людини. Зв’язок соціальних умов зі злочинною поведінкою носить складний характер, до того ж соціальні умови завжди проявляються в злочинах через особу злочинця. Також злочинна поведінка залежить не лише від особистісних характеристик, а й від стійких соціально зумовлених деформацій особи.

Вище викладене і визначає актуальність дослідження соціальних аспектів злочинності неповнолітніх.

Мета нашого дослідження – проаналізувати соціальні аспекти злочинності неповнолітніх.

Завдання – визначити соціальні аспекти боротьби зі злочинністю неповнолітніх.

Соціальні аспекти злочинності, в тому числі і злочинності неповнолітніх, розглянуто в роботах Ю.М. Антоняна, І.П. Васильківської, А.І. Долгової, Г.М. Міньковського, Т.Г. Перепелиці, В.Я. Рибальської, С.А. Тарарухіна, А.П. Тузова та інших вітчизняних і зарубіжних вчених, в тому числі психологів і соціологів.

На думку кримінологів, ступінь соціальної активності у взаємодії із середовищем, здатність протистояти негативним факторам останнього у різних осіб неоднакові. Так, саме по собі неповноліття суттєво обмежує ступінь активності особи – нерідко види, форми і межі соціальної взаємодії встановлюються дорослими. Підлітки не вибирають собі сім’ю, школу, вихователів, вони не самостійні в соціально-економічному відношенні, тому, як правило, не можуть без допомоги дорослих радикально змінювати свої взаємозв’язки із середовищем (піти з аморальної сім’ї тощо) [2, с. 24]. У силу вікових особливостей підлітки менш критично сприймають зовнішні умови, не завжди в змозі правильно їх оцінити, що також може за певних обставин відобразитися на злочинній поведінці.

Підліток не завжди діє відповідно до норм, що мають цінність у суспільстві. Неповнолітні проходять довгий та тривалий шлях становлення особи, спроможної жити у суспільстві. А життя в свою чергу ставить безліч перешкод перед ними, викликаючи такі життєві ситуації, які вимагають негайного вирішення. Здатність неповнолітнього правильно розуміти, а також більш правильно вирішити її з погляду суспільства, чи іншої проблеми, впливає на формування його поведінки, відбувається той чи інший вплив на особу з боку середовища. До того ж у житті виникає досить багато протиріч, які вимагають морального вирішення.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Соціальні аспекти злочинності неповнолітніх

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок