Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Реформа місцевого самоврядування: фінансова самостійність і її державне гарантування

Реформа місцевого самоврядування: фінансова самостійність і її державне гарантування

Назва:
Реформа місцевого самоврядування: фінансова самостійність і її державне гарантування
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,61 KB
Завантажень:
47
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.5


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
На даному етапі державного будівництва знову гостро постало питання реформування місцевого самоврядування в Україні. Про системний занепад цього питання, як стверджує заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва та місцевого самоврядування Ю. Ключковський говорять досить часто [6]. Термін „системний” означає необхідність не лише досягнення якихось конкретних результатів у роботі на місцях, але і перегляд існуючих концептуальних поглядів на місцеве самоврядування, зокрема, його матеріально-фінансову базу, формування нових науково-методологічних підходів до вирішення проблем, які постають у процесі реформування місцевого самоврядування. Пов’язані з цим питання є предметом розгляду періодичних видань загальносуспільного характеру. У науковій літературі регулярно з’являються публікації монографічного характеру, в яких висловлено чимало пропозицій щодо вдосконалення дохідної бази місцевих бюджетів та ін., тобто існує детальна системна розробка багатьох проблем місцевого самоврядування, побудована на аналізі питань його матеріально-фінансової бази. Величезна кількість концепцій, поглядів, пропозицій, висновків та ін. зобов’язує не тільки до їх вивчення і впровадження в практику, але і до наукового узагальнення, спроби переглянути концептуальні положення, сформувати нові методологічні підходи до розв’язання практичних завдань вдосконалення матеріально-фінансової бази місцевого самоврядування, починаючи із найпершого – розуміння місцевих бюджетів як найважливішої складової частини гарантування самостійності місцевого самоврядування.

Завдання, функції і роль фінансової бази місцевого самоврядування мають вирішальне значення для його функціонування і реального суспільного значення. Із багаточисленних визначень місцевого самоврядування, серед яких основними є Конституція України [1], Закон України „Про місцеве самоврядування в Україні” [3] та Європейська Хартія місцевого самоврядування [4], випливає його суть як права і здатності (спроможності) територіальної громади самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Роль фінансової бази зводиться до забезпечення як прав, так і реальної здатності (спроможності) органів місцевого самоврядування здійснювати свої функції шляхом надання фінансових ресурсів, які надаються у їх розпорядження.

Одним із найважливіших аспектів статусу місцевого самоврядування є його місце в системі відносин із державою. Завдання, яке стоїть перед органами місцевого самоврядування, – самостійно вирішувати всі питання місцевого значення, – передбачає, з одного боку, певне організаційно-правове відмежування від держави, але з іншого (оскільки місцеві питання згідно з Європейською Хартією місцевого самоврядування є часткою державних справ) – тісний зв’язок із Державним бюджетом України своїми податками, видатками, правами зі складання і виконання бюджетів та інше. Саме цей двоякий характер зумовлює те, що на сьогодні в науковій літературі, засобах масової інформації і в практиці існує тенденція характеризувати місцеве самоврядування як автономію в межах держави [7, с. 19; 6]. Місцеве самоврядування, як і держава, за своєю суттю є інститутом публічної влади, автономією в межах держави, хоча в літературі і зазначається, що „це не означає повної автономності від держави, державної влади” [5, с. 10]. Саме це і ставить питання про співвідношення між державною владою і місцевим самоврядуванням не тільки в аспекті їх меж, але і самої суті, характеру цих відносин, оскільки „автономне” розуміння цих відносин може надати їм іншого змісту.

Варто співставити деякі з положень із визначень, поданих у вказаних вище нормативних актах і документах, держава гарантує право на місцеве самоврядування і здатність (спроможність) його здійснення; Європейська Хартія місцевого самоврядування зазначає, що місцеве самоврядування здійснює регулювання і управління суттєвою часткою державних справ. Слід звернути увагу, що, якщо Конституція і законодавство України говорять про питання місцевого значення, то Європейська Хартія називає їх суттєвою часткою державних справ. Саме це і зумовлює підхід до місцевого самоврядування, як до автономії, в якій зв’язки між центром і місцями мають цілий ряд конкретних правових форм при забезпеченні останніх дохідною базою, правами на здійснення видатків та ін. Крім того, Хартія вказує, що місцева влада здійснює регулювання і управління суттєвою часткою державних справ, але в Україні регулювання фінансових відносин носить централізований характер.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Реформа місцевого самоврядування: фінансова самостійність і її державне гарантування

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок